W jaki sposób rekrutować specjalistów IT?

czwartek, 30.7.2020 12:54 222

Branża IT obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. Dlatego też rekruter musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie są potrzeby kandydatów. Nie jest łatwo obecnie znaleźć dobrego programistę, bo firmy informatyczne konkurują w walce o najlepszych. Jak więc wywiązać się z tego zadania? Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pokazują, jak przyciągnąć do siebie odpowiednich kandydatów. 

1. Stawiaj na konkrety

W ogłoszeniu o pracę warto zawrzeć jak najwięcej szczegółów, a unikać oklepanych formułek. Warto natomiast umieścić informację dotyczącą wysokości wynagrodzenia, dodatkowych bonusów, siedziby firmy itp. To pozwala bowiem potencjalnym kandydatom na przyjście na rozmowę o pracę z pewnym zasobem wiedzy i zainteresowanie się daną ofertą.

2. Postaw na szczerość i wiarygodność  

Warto przedstawić kandydatom, jakie intencje ma wobec nich firma. Jeśli już na wstępie podane zostają szczegółowe dane dotyczące wynagrodzenia, wówczas potencjalny pracownik ma podstawę do okazania zaufania. Wie bowiem, że przyszły pracodawca nie ma nic do ukrycia. Bardzo konkretnie powinno zostać przedstawione również stanowisko, które dana osoba ma objąć. Informacje powinny być rzetelne, przedstawiać rozwój technologiczny firmy itp.

3. Stań się dla kandydata partnerem

Zmiana pracy bywa bardzo stresująca. Warto zatem zamiast budowania dystansu, postawić na zapewnienie kandydatowi dobre i przyjazne warunki. Dobrze jest nie posługiwać się podczas rozmowy banalnymi i dość oklepanymi pytaniami. Można zamiast tego postawić na niestandardową rozmowę podczas której taka osoba nie tylko wykaże się swoją wiedzą, ale będzie miała również możliwość zapoznać się z zespołem.

4. Zawsze udzielaj feedbacku

Wielu kandydatów poświęca długie godziny na to aby przygotować aplikację czy też rozwiązać jakieś zadanie. To wymaga od nich zaangażowania, cierpliwości, sumienności. Jednak pomimo tych starań, wielu z nich nie otrzymuje odpowiedzi na swoją kandydaturę. Natomiast nawet negatywna odpowiedź jest lepsza, niż żadna. Brak odpowiedzi mówi jasno, iż firma nie podchodzi poważnie do swoich kandydatów. To natomiast zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na jej wizerunek. Warto jednak nie ograniczać się jedynie do informacji dotyczącej tego, iż stanowisko objął po prostu lepszy kandydat. Dobrze jest natomiast skupić się na tym, nad czym dana osoba może popracować. To pomoże jej w rozwoju i sprawi, że będzie miała ona dobre wspomnienia jeśli chodzi o taką rozmowę rekrutacyjną.

5. Szanuj już zatrudnione osoby

Jednak drogą do sukcesu nie jest jedynie poszukiwanie nowych kandydatów i zapewnianie im jak najlepszych warunków. Podstawą jest zawsze szanowanie już tych, którzy są z nami w firmie i należą do naszego zespołu. Okazywanie im szacunku i docenianie ich na różne sposoby, nie pozwoli im na myślenie o tym, aby zmienić swoje miejsce pracy. Zdecydowanie łatwiej jest dbać o swój aktualny zespół, niż ciągłe szukać osób na stanowiska pracy. Poza tym wiąże się to również z większymi kosztami.

Dowiedz się więcej i skorzystaj z usług agencji rekrutacyjnej SP.pl:
https://www.sp.pl/uslugi/rekrutacja-selekcja/rekrutacja-specjalistow-it/

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz