W DCO powstanie nowoczesny oddział leczenia raka piersi

poniedziałek, 1.6.2015 16:26 10690 0

W przyszłym roku w Dolnośląskim Centrum Onkologii powstanie nowoczesny oddział kompleksowego leczenia raka piersi tzw. Breast Unit.

- Breast Unit to nie tylko chirurgia, lecz przede wszystkim to dla nas zdrowa i zadowolona pacjentka. Obecnie brakuje nam bazy lokalowej – mówi prof. Rafał Matkowski, odpowiedzialny właśnie za Breast Unit.

Prof. Rafał Matkowski

Breast Unit to nowoczesny system diagnozowania i leczenia raka piersi na wszystkich etapach choroby – od samej diagnozy, przez operację, radioterapię, chemioterapię, aż do pomocy chirurga plastycznego i rehabilitanta. Tak kompleksowe leczenie, opierające się na współpracy interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, zapewnia przede wszystkim wysoką skuteczność walki z nowotworem piersi. Istotą formuły Breast Unit jest sprawność i kompleksowość działań medycznych. Czas - od sprawnej, pogłębionej diagnostyki, do operacji wynosi 14 dni. Jest to rezultatem precyzyjnego działania zespołu lekarskiego, podejmującego się kompleksowego i najszybszego leczenia raka piersi u kobiet, dzięki objęciu pacjentek opieką interdyscyplinarnego zespołu medycznego - chirurgów, radiologów i terapeutów.

- To jest właśnie Breast Unit. Sama dobra organizacja gwarantuje lepsze wyniki leczenia – podkreśla prod. Matkowski.

- 20 lat temu lekarz sam mógł wymacać guz, gdyż nowotwór był w tak zaawansowanym stadium. Teraz leczy się pacjentki w tzw. fazie subklinicznej, gdy nowotwór ma kilka milimetrów – zaznacza onkolog dr Marek Bębenek i dodaje, że leczenie skojarzone daje o 20 procent lepsze wyniki.

Słowa onkologa potwierdzają pacjentki: 46-letnia Katarzyna i 45-letnia Alicja. Obie przeszły tzw. operacje oszczędzające. – W tej chwili czekam na wynik badania histopatologicznego i potem się okaże, jaki będzie dalszy proces leczenia – opisuje pani Katarzyna i dodaje, że do przychodni zgłosiła się pod koniec kwietnia, po badaniu USG. Dziś po zabiegu wychodzi już ze szpitala. Podobnie sytuacja wyglądała u pani Alicji. – W piątek odbyło się konsylium lekarskie, a w poniedziałek byłam już na oddziale. To był bardzo szybki proces. U mnie wykonano operację oszczędzającą z małą operacją plastyczną. Wyszło bardzo dobrze i jestem bardzo zadowolona.

Prof. Matkowski zwraca uwagę, że nowotwory dotyczą coraz młodszych kobiet. – Obserwujemy ogromną nadumieralność kobiet między 30 a 60 rokiem życia spowodowaną właśnie przez nowotwory. Te panie są najlepszym przykładem na to, że taka kompleksowa opieka i leczenie dają bardzo dobre rezultaty.

W całym procesie leczenia bardzo ważną rolę odgrywa koordynator.  – Ja dzwoniłam do swojej koorydantorki i ona udzieliła mi wszystkich odpowiedzi na moje pytania – potwierdza pani Alicja.

Nowy budynek, w którym za rok znajdzie sie Breast Unit, powstanie na terenie DCO, w miejscu parkingu i starych baraków. Koszty inwestycji poniesie w całości DCO.

- Nowotwór piersi to jeden z najczęściej występujących nowotwór, zaraz obok raka płuc – odpowiada wicemarszałek Jerzy Michalak, na pytanie dlaczego to właśnie pacjentki z nowotworami piersi zostały potraktowane priorytetowo.

Jak zaznaczył dyrektor DCO Adam Maciejczyk, placówka będzie szła w kierunku podziału na unity – następny, jaki utworzy się w DCO, będzie dedykowany pacjentom z nowotworami układu pokarmowego. Ten unit powstanie jednak już w nowym szpitalu onkologicznym na Złotnikach, gdzie za 8 lat przeniesie się DCO.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYM SZPITALU NA ZŁOTNIKACH.

Adriana Boruszewska Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)