Urządzenia z certyfikatem ATEX

wtorek, 14.12.2021 15:16 414

Każde miejsce, w którym istnieje zagrożenie życia lub zdrowia, objęte jest wyższymi normami bezpieczeństwa, nie inaczej jest w przypadku obiektów zagrożonym potencjalnym wybuchem. Miejsca te muszą być dostosowane do restrykcyjnych wymagań prawnych, które są opisane w dyrektywie Unii Europejskiej. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej certyfikacji ATEX oraz urządzeniom, które muszą ją mieć.

Czym jest certyfikacja ATEX?

Skrót ATEX pochodzi od francuskiego pojęcia „Atmosphères Explosibles”, które na język polski przetłumaczylibyśmy jako atmosfera wybuchowa. Ponieważ dawniej niejednorodne przepisy obowiązujące w państwach należących do Unii Europejskiej przeszkadzały w swobodnym przepływie towarów między krajami, wprowadzono poprawioną oraz ujednoliconą wersję. W 1994 roku powstały pierwsze akty prawne dotyczące stref, w których istnieje niebezpieczeństwo wybuchu, jednak w życie weszły one dopiero w 2003 roku.

Jedną z ważniejszych dyrektyw jest ATEX USERS. Dotyczy ona minimalnych wymagań bezpieczeństwa w miejscach pracy zagrożonych wybuchem. W naszym kraju rozporządzenie zostało przyjęte w 2004 roku, gdy weszliśmy do UE.

Obecnie obowiązuje dyrektywa, którą wprowadzono w 2016 roku: ATEX 2014/34/UE. W porównaniu z wcześniejszą dyrektywą została ona zmodyfikowana pod kątem harmonizacji przepisów oraz procedur ustawodawczych - skupia się ona w dużej mierze na kompetencjach Jednostek Notyfikowanych działających na terenie krajów UE. Wraz z wejściem tej wersji wprowadzona została m.in. konieczność akredytacji ww. jednostek przez odpowiednie organy państwowe, które również podlegają w zakresie samej dyrektywy specjalnie wyselekcjonowanej jednostce unijnej.

Do jakich części i urządzeń odnosi się dyrektywa ATEX?

Wymagania, które zostały zawarte w dyrektywie ATEX, w szczególności dotyczą czterech następujących elementów:

  • potencjalnych źródeł zapłonu znajdujących się w urządzeniach wykorzystywanych w strefach zagrożonych wybuchem;
  • samodzielnych systemów ochrony uruchamianych w momencie wystąpienia wybuchu (tutaj celem jest powstrzymanie lub maksymalne ograniczenie ich skutków);
  • aparatur zabezpieczających, których zadaniem jest wspomaganie prawidłowego funkcjonowania urządzeń;
  • części i podzespołów niepełniących samodzielnych funkcji, ale będących istotnym elementem, który wpływa na bezpieczne funkcjonowanie zarówno urządzeń, jak i systemów ochronnych.

Zastosowanie urządzeń z certyfikatem ATEX

W jakich miejscach znajdują zastosowanie produkty posiadające certyfikat ATEX? Jak łatwo się domyślić, tego typu urządzenia używane są w miejscach zagrożonych ryzykiem wybuchu. Najbardziej zagrożoną branżą jest przemysł naftowy, gazowy i petrochemiczny. Nie mniejsze ryzyko jest także w przemyśle pożarniczym, recyklingowym, na stacjach benzynowych, w elektrowniach, zakładach produkcji chemicznej oraz farmaceutycznej. Wśród zagrożonych miejsc (choć w mniejszym stopniu) należy również wymienić cukrownie, przemysł produkujący farby oraz lakiery, przemysł produkcji pojazdów, warsztaty naprawcze i fabryki środków powierzchniowo czynnych i rozpuszczalników.

Szukasz firmy przeprowadzającej certyfikację zgodną z wymaganiami dyrektywy 2014/34/UE? Sprawdź certyfikację ATEX https://ibt.org.pl/urzadzenia-i-systemy-ochronne . Instytut Bezpieczeństwa Technicznego Ex Solution to sprawdzona marka. Zajrzyj na ich stronę, aby przekonać się, co mogą Ci zaoferować.