Uprawa kiełków w kiełkownicy

środa, 24.5.2023 15:06

Uprawa kiełków jest obecnie bardzo modna, co dodatkowo sprzyja naszemu zdrowiu. Choć kiełki można wyhodować nawet na talerzyku wypełnionym gazą, zdecydowanie łatwiej jest użyć to tego celu kiełkownicy. W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór kiełkownic wykonanych ze szkła, plastiku, a także ceramiki. Jak wybrać kiełkownicę odpowiednią dla siebie?

Czy istnieje kiełkownica idealna?

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem kiełkownicy pamiętajmy, że urządzenie to musi być dostosowane wyłącznie do naszych potrzeb. W przypadku gdy bardzo lubimy kiełki różnych gatunków roślin i spożywamy duże ich ilości, dobrym zakupem w naszym przypadku może okazać się kiełkownica piętrowa (wykonana na przykład ze szkła lub plastiku – posiadają one równie dobre właściwości). Takie urządzenie pozwala nam na uprawę różnych gatunków kiełków jednocześnie. Na każdym piętrze kiełkownicy układamy inny gatunek kiełków (dzięki temu mają one równomierny dostęp do światła). Jest to ważne, gdyż kiełki poszczególnych roślin różnią się pomiędzy sobą wielkością i tempem wzrostu (gdyby były wymieszane, duże nasiona mogłyby zagłuszyć rozwój tych mniejszych). Zaawansowana kiełkownica wielopoziomowa to oszczędność czasu i pracy – naszym zadaniem jest tylko i wyłącznie uzupełnianie wody w urządzeniu, a kiedy kiełki są już gotowe – mycie go.

Osoby, które mają swój ulubiony gatunek kiełków i lubią go spożywać w umiarkowanych ilościach nie potrzebują kiełkownicy wielopoziomowej. W ich przypadku bardzo dobrze sprawdzi się kiełkownica szklana w postaci słoika (o różnej pojemności) z podstawką. Do tej kiełkownicy wsypuje się nasiona kiełków i dolewa wodę. W przeciwieństwie do kiełkownicy wielopoziomowej zajmuje ona zdecydowanie mniej miejsca, a dodatkowo może pełnić funkcję dekoracyjną. Również jej umycie jest proste i zajmuje niewiele czasu.

Dlaczego warto uprawiać kiełki?

Własna uprawa kiełków ma wiele zalet. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kiełki w porównaniu do dojrzałych roślin zawierają ogromne ilości skoncentrowanych substancji odżywczych. Zawartość witamin, minerałów i innych składników odżywczych jest uzależniona od gatunku kiełków. Innych wartości odżywczych dostarczą nam kiełki buraka, innych – kiełki brokuła.

W okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną wielu z nas sięga po witaminy i minerały w tabletkach. Uzupełnianie niedoborów przy ich pomocy jest mało efektywne, gdyż wchłanialność syntetycznych składników jest niska. Alternatywą dla łykania tabletek mogą być kiełki. Ich wielkim atutem jest fakt, że zawarte w nich witaminy i minerały są w znacznie wyższym stopniu przyswajalne przez ludzki organizm. Kiełki są również bardzo smaczne – nadają wyrazu wielu potrawom. Możemy dodawać ich do kanapek, sałatek, surówek, posypywać nimi dania główne, dodawać ich to tortilli.

Choć kiełki można w tej chwili kupić w wielu sklepach, po pierwsze są one drogie, po drugie – nie możemy być pewni ich wysokiej jakości. Nie wiemy w jakich warunkach wzrastały, z jakich nasion zostały wyhodowane (nie można mieć tu wielkich nadziei, gdyż dostawcom płaci się za ilość, nie za jakość). https://plantet.pl

Najlepsze nasiona kiełków do kiełkownicy

Szeroki wybór kiełkownic znajdziemy między innymi w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych. W takim miejscu można od razu zaopatrzyć się w nasiona na kiełki. Do kiełkownicy nadają się takie nasiona, które charakteryzują się szybkim tempem kiełkowania. Mogą być to na przykład nasiona brokuła, buraka, słonecznika, rzeżuchy, fasoli, rzodkiewki, lucerny, kukurydzy, ciecierzycy.