Uniwersytet Wrocławski będzie współtworzyć Uniwersytet Europejski. Jest finansowanie unijne

środa, 27.7.2022 14:21 186 0

Sojusz Arqus, którego członkiem od 2022 roku jest Uniwersytet Wrocławski, uzyskał finansowanie w ramach konkursu Komisji Europejskiej na kolejne 4 lata działalności. 
Komisja Europejska wesprze realizację działań uczelni zrzeszonych w Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus. Sojusz złożył w marcu tego roku wniosek o finansowanie z programu Erasmus Plus na realizację działań w latach 2022-2026. Dzisiaj Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu, w którym Arqus uzyskał finansowanie. 

Uniwersytet Wrocławski jako nowy członek Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus z radością ogłasza, że Komisja Europejska zatwierdziła propozycję działań sojuszu na nadchodzące 4 lata, wspierając go budżetem w wysokości 14,4 mln euro. Jest to już kolejne finansowanie działań powstałej w 2019 roku sieci uniwersytetów, pierwszy grant obejmował lata 2019-2022. Nasza uczelnia dołączyła do sojuszu w styczniu 2022 roku. W skład Arqusa oprócz Uniwersytetu Wrocławskiego wchodzą uniwersytety w Granadzie, Grazu, Lipsku, Lyonie1, Minho, Padwie i Wilnie. 

Główne działania przewidziane na lata 2022-2026 dotyczą mobilności pracowników i studentów w ramach wszystkimi uczelni należących do sieci, wspólnej oferty edukacyjnej i szkoleniowej dla pracowników oraz opracowanie nowych innowacyjnych działań mających na celu dalszy rozwój sojuszu jako zintegrowanego Uniwersytetu Europejskiego. 

Arqus będzie dążył do stworzenia wspólnych elastycznych ścieżek kształcenia, innowacyjnego nauczania, zwiększania możliwości zdobywania doświadczenia przez młodych naukowców oraz synergii ze społecznościami lokalnymi. Sojusz będzie promował trzy przekrojowe czynniki umożliwiające rozwój tych elementów: tradycyjne i innowacyjne formy mobilności dla całej społeczności; włączenie i różnorodność oraz kompetencje wielojęzyczne i międzykulturowe.

W celu realizacji tych zadań Arqus stworzy wspólne środowisko cyfrowe w postaci wirtualnej platformy dydaktycznej przeznaczonej do wspólnej pracy, umożliwiającej bezpieczną certyfikację. 

Innymi kluczowymi działaniami w ramach Arqusa będzie ustanowienie Funduszu Talentów i Innowacji w celu pozyskania wybitnych studentów (ze szczególnym uwzględnieniem tych ze środowisk zagrożonych, w tym dotkniętych konfliktem zbrojnym na Ukrainie), oferowanie finansowania dla małych inicjatyw oddolnych oraz testowanie nowych form mobilności. Wreszcie, Arqus utworzy komórkę ds. rozwoju, odpowiedzialną za analizę danych i strategiczne planowanie przyszłości samego sojuszu oraz inicjatywy uniwersytetów europejskich.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)