Nadodrze i Wrocław nie marnują – nowa lodówka społeczna na terenie miasta

piątek, 17.5.2024 15:11 209 0

17 maja na mapie Wrocławia pojawiła się kolejna lodówka społeczna, której sponsorem jest firma Beko Europe. Lodówka pojawiła się okolicach Domu dla Marek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, prowadzonego przez Stowarzyszenie “Misja Dworcowa” im. Ks. Jana Schneidera.

Celem jest popularyzacja realizowanej przez Miasto akcji „Wrocław Nie Marnuje” oraz „Targowiska nie marnują” przy wykorzystaniu charakteru i potencjału miejsc w zakresie dostarczania i niemarnowania żywności. Biuro Rozwoju Gospodarczego przy współpracy z fundatorem lodówek - Beko Europe reprezentowanego przez Dyrektora - Zygmunta Łopalewskiego, zainicjowało powstawanie lodówek na targowiskach miejskich, tj. przy ul. Niedźwiedziej (wrzesień 2022 r.), Ryneczku Jemiołowa (październik 2022 r.), Bazarze Komandor (marzec .2023 r.) oraz na Targu przy ul. Ptasiej (maj 2023 r.). 

Miejsce dla kolejnej lodówki nie jest przypadkowe. Przed rokiem nowa lodówka została otwarta na targowisku przy ulicy Ptasiej. Choć funkcjonuje ona w miejscu odwiedzanym przez wiele osób i kupcy mogą dostarczać do niej niesprzedane produkty, to jednak plac targowy jest czynny jedynie do godzin popołudniowych. Dlatego też członkowie Rady Osiedla Nadodrze we współpracy z Urzędem Miejskim, Partnerstwem dla Nadodrza i innym podmiotami, postanowili znaleźć kolejną lokalizację, tak by lodówka mogła być dostępna całą dobę. Trudnej misji jej prowadzenia podjęły się Siostry pracujące w Stowarzyszeniu im. ks. Jana Schneidera – Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Stowarzyszenie swą siedzibę ma w kwartale między ulicami Dubois, Kurkową, Otwartą i Pomorską (16b). Jej inauguracja nastąpiła 17 maja. 

Idea niemarnowania żywności i działania edukacyjne mające uświadamiać konsumentów, jak właściwie zadbać o jedzenie, są bliskie naszemu sercu. Jesteśmy przekonani, że kolejna lodówka społeczna będzie motywacją dla wrocławian by dzielić się dobrem i dbać o tych, którzy tego najbardziej potrzebują – mówi Zygmunt Łopalewski, Beko Europe. 

Każdy może włożyć do lodówki żywność, którą chciałby podzielić się z potrzebującymi; mogą to być również potrawy przyrządzone w domu. Produkty i gotowe dania nie mogą wykazywać żadnych oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu. Najlepiej przyjąć, że dzielimy się tym, czego sami nie zawahalibyśmy się zjeść i co bez wahania podalibyśmy naszym gościom.

 Potrawy i artykuły wkładane do lodówki społecznej winny być szczelnie zapakowane. Jeśli nie mają fabrycznego opakowania, bo powstały w naszej kuchni, przyda się ich dokładny opis oraz data przygotowania danej potrawy. Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne do lodówek społecznych i jadłodzielni nie oddajemy potraw zawierających surowe mięso (np. tatara) lub surowych jaj (np. domowy majonez, ciasto z kremem). Niewskazany jest też alkohol w każdej postaci.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)