komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 31 marca 2020

Beniamina, Dobromierza


Umowa kupna sprzedaży auta – co powinna zawierać?

czwartek, 27.2.2020 12:21 , odsłony: 234
kategorie artykułu:

Polacy chętnie decydują się na zakup pojazdów używanych. I Ty przymierzasz się do zbycia samochodu? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać poprawna umowa kupna sprzedaży. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nieporozumień.

Jak każdy dokument sprzedażowy, tak i umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna zawierać konkretne elementy. To bardzo ważne kwestie, które chronią zarówno interesy nabywcy, jak i sprzedawcy.

1. Dane stron umowy

Na dokumencie sprzedażowym powinna widnieć informacja o sprzedawcy i nabywcy. Koniecznością jest więc zamieszczenie danych obu stron, np. imię i nazwisko, adres.

2. Dane pojazdu

Są to dane, które pozwalają na szybką identyfikację przedmiotu umowy. Koniecznością są więc takie informacje jak: marka, model, numer nadwozia, numer rejestracyjny, rocznik pojazdu. Warto także podać przebieg.

3. Kwota transakcji

Umowa nie będzie ważna, jeśli nie pojawi się informacja o kwocie transakcji. Warto przy tym pamiętać, żeby nie zaniżać wartości samochodu – powód jest prosty: urzędnik przyjmujący podatek od czynności cywilnoprawnych zwróci na to uwagę i zobowiąże do opłacenia wyższej opłaty, zgodnie z obowiązującą wartością rynkową pojazdu.

4. Odpowiedzialność za wady

Chociaż nie jest to koniecznością, warto zamieścić w umowie informację o odpowiedzialności za wady. Aby nabywca nie mógł dochodzi roszczeń za inne poważne wady powstałe już na skutek eksploatacji pojazdu, należy umieścić stosowny zapis.

5. Podpisy stron

Podpis sprzedawcy i nabywcy oznacza, że obie strony zapoznały się z warunkami umowy i je akceptują. Chociaż nie jest to wymagane, warto dokonać czytelnych podpisów.

Warto pamiętać, że do podpisania umowy zobowiązani są wszyscy – także współwłaściciele.

Jak szybko i wygodnie stworzyć umowę?

Chociaż umowa kupna sprzedaży może mieć dowolną formę pisemną, stworzenie dokumentu często stanowi poważny problem. Wcale tak być nie musi, możesz wygenerować umowę kupna sprzedaży samochodu, wystarczy skorzystać z pomocy takich serwisów jak autoumowa.pl Jak to działa?

Do wyboru masz dwie opcje:

  • jeśli nie masz danych stron transakcji, pobierasz pusty dokument – wzór dostępny jest w formacie PDF lub .doc,
  • jeśli masz dane stron, wówczas wypełniasz formularz online i gotowa umowa zostaje wygenerowana; wystarczy ją pobrać i wydrukować.

Umowa podpisana – co dalej?

Podpisanie umowy kupna sprzedaży to dopiero początek formalności. Koniecznością jest dopełnienie kwestii związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Do jego opłacenia zobligowany jest nabywca.

Warto także pamiętać, że nowy właściciel zobowiązany jest do uregulowania kwestii związanych z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Nabywca ma prawo skorzystać z OC poprzedniego właściciela, jednak nie jest to obowiązkowe. Może wykupić polisę we własnym zakresie w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Najważniejsze jest zachowanie ciągłości ochrony. Gotowe wzory umów znajdziesz na autoumowa.pl

 

 
dzisiaj, 8 godz temu
piątek, 27.3.2020 11:13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki