komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 2 czerwca 2020

Marianny, Marcelina


Umiejętności na miarę czasów - tropienie fake newsów, przedsiębiorczość i programowanie

poniedziałek, 6.4.2020 12:15 , komentarze: 0 , odsłony: 269
kategorie artykułu:

Do sięgnięcia po nagrody finansowe, rywalizacji w intelektualnej przygodzie bez wychodzenia z domu i zdobycia umiejętności, które pozwolą odnaleźć się w dzisiejszym świecie, zaprasza nastolatków Uniwersytet Młodego Odkrywcy przy Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Na uczestników czekają bezpłatne kursy online.

Świat stawia przed nową generacją wyzwania, których nie doświadczały wcześniejsze pokolenia. Przykładem jest konieczność planowania kariery, gdy wciąż powstają zawody nieistniejące nigdy wcześniej, ciągłe aktualizowanie wiedzy o nowych technologiach czy umiejętność sprawdzania kłamliwych informacji tzw. fake newsów.

Krytyczne myślenie, rozumienie podstaw ekonomii i przedsiębiorczości oraz znajomość języków programowania, to jedne z umiejętności pomocnych w odnalezieniu się w tak złożonej rzeczywistości. Młodzież w wieku 13-16 lat może je zdobyć przystępując do Uniwersytetu Młodego Odkrywcy (UMO), projektu edukacyjnego prowadzonego przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu. 

Uczestnictwo jest bezpłatne a korzyści z niego płynące wymierne – uczniowie poszerzają wiedzę i podnoszą kompetencje pod okiem doświadczonych mentorów, a za wyniki w nauce otrzymują nagrody w postaci ważnych przez pół roku voucherów do wykorzystania w jednym z największych we Wrocławiu centrów handlowych.

Nauka online

Uniwersytet Młodego Odkrywcy opiera się na platformie e-learningowej i pięciu kursach o tematyce: krytyczne myślenie, przedsiębiorczość, finanse i rachunkowość, programowanie Java oraz MySQL. Każdym kursem opiekuje się mentor, specjalista z danej dziedziny. Uczestnicy przechodząc kurs rozwiązują zadania i podejmują dodatkowe wyzwania. Jeśli potrzebują wsparcia, wytłumaczenia jakiegoś zagadnienia - do ich dyspozycji jest mentor. 

- Z kursu o przedsiębiorczości uczestnik dowie się, jak założyć własny biznes i skutecznie go wypromować. Wiele informacji podawanych jest na przykładach z życia wziętych, uczestnicy dowiadują się np. jak Google pozyskał inwestora i stał się liderem na rynku. W kursie z finansów i rachunkowości można z kolei zdobyć komplet informacji, jak pozyskać środki na firmę, poznać anioła biznesu i dowiedzieć się, dlaczego Pan Fibonacci stał się pierwszym matematycznym milionerem. Kurs krytycznego myślenia odpowie np. na pytanie co łączy oddychające kurtki, rzepy i solniczkę a kursy z programowania są prawdziwą nauką kodowania przez zabawę. Wersja łatwiejsza to MySQL, dla bardziej zaawansowanych mamy Javę. Oba cieszą się ogromną popularnością – zapowiada dr Danuta Studencka-Derkacz, manager projektu.

Grywalizacja i nagrody

Dla uczniów z żyłką rywalizacji przewidziane są nagrody. Aby zdobyć voucher o wartości 250 zł należy w jak najkrótszym czasie i z osiągnięciem jak najwyższych wyników przejść jeden z trzech kursów - przedsiębiorczości, MySQL lub krytycznego myślenia.  Zwycięży osoba, która podejmie to wyzwanie i osiągnie najlepsze wyniki ze wszystkich uczestników danego kursu. 

Można również sięgnąć po większą nagrodą, jaką jest voucher o wartości 400 zł do wydania w centrum handlowym. Aby go zdobyć uczestnik musi wziąć udział we wszystkich pięciu kursach. Zwycięzcą zostaje osoba, która osiągnie najwyższe wyniki w stosunku do pozostałych uczestników.

- Grywalizacja jest stałym elementem UMO. Zdobywamy punkty, a na naszym "wallu" pojawia się informacja o postępach naszej pracy w kursie. Po osiągnięciu poziomu testu II przechodzimy do najciekawszych zadań. Warto jak najszybciej osiągnąć ten poziom, bo później zaczyna się rozgrywka finałowa. W tej rywalizacji ważne jest zdobywanie punktów poprzez rozwiązanie zadań otwartych i mini projektów finałowych. Mają one inną punktację i wpływają na rezultaty. Dzięki nim uczestnik ma więcej szans na zdobycie finałowej nagrody. Na głównej stronie UMO można śledzić swoje punkty i wyniki kolegów. Każdy kurs ma niezależną punktację. Jeżeli uczestnicy mają pytania piszą na forum lub bezpośrednio do mentorów. W ten sposób mogą lepiej rozwiązywać zadania i mini projekty – mówi Wojciech Majeran z LemLab, współtwórca platformy UMO. 

Czas start! Już 8 kwietnia rusza Liga

W ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy prowadzony jest cykl rozgrywek nazywanych Ligami, biorący w nich udział uczestnicy walczą o nagrody. Każda Liga trawa dwa tygodnie. Do tej pory obyło się już sześć edycji Ligi Uniwersytetu Młodych Odkrywców, w których wzięło udział ponad 300 osób a zwycięzcy zdobyli nagrody o wartości 4000 zł.

Najbliższa Liga, w ramach której będzie można sięgnąć po nagrody rusza już 8 kwietnia br. i potrwa do 22 kwietnia br. Zgłoszenia do uczestnictwa przyjmowane są cały czas i będą przyjmowane również w trakcie Ligii, ponieważ w rozgrywkach liczy się szybkość, z jaką uczestnik przechodzi przez kursy a nie moment dołączenia do Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. 

- Czas spędzany teraz w domu, młodzież może z powodzeniem wykorzystać na rozwój. Przed nami dwie tury rozgrywek, kwietniowa i majowa. Można w nich za pomocą nieszablonowych sposobów nauki znacząco podnieść poziom wiedzy i umiejętności, które za chwilę będą przydatne, jeśli nie w szkole to w innych sferach życia. To nasz pomysł, żeby wesprzeć także nauczycieli z takich przedmiotów jak Przedsiębiorczość czy Informatyka, gotowym do pracy narzędziem. Dla młodzieży jest to też okazja do kreatywnego spędzenia czasu razem ze znajomymi, online – dodaje Danuta Studencka-Derkacz.

Do kursów może przystąpić każdy uczeń w wieku 13-16 lat. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie: https://umo-wroclaw.wsb.pl. Zgłoszenia można dokonać elektronicznie wysyłając zdjęcia dokumentów do organizatora.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 1.6.2020 14:50
poniedziałek, 1.6.2020 14:41
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele