komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Ubezpieczenie OC dla lekarzy - przed czym chroni?

poniedziałek, 26.10.2020 20:16 , odsłony: 330
kategorie artykułu:

Temat ubezpieczeń dla wielu osób jest niejasny, tymczasem niektóre grupy zawodowe — jak lekarze — obowiązkowo muszą posiadać aktualną polisę ubezpieczeniową. Mogą także wykupić dodatkowe warianty. Przed czym może zabezpieczać ubezpieczenie OC dla lekarzy?

Lekarze, obok prawników, architektów, fizjoterapeutów, detektywów, rzeczoznawców majątkowych i pośredników nieruchomości, wykonują jeden z zawodów, których przedstawiciele są zobowiązani do posiadania aktualnej polisy ubezpieczeniowej. Takie regulacje wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów i dotyczą one lekarzy prowadzących prywatną praktykę w ramach działalności gospodarczej lub pracujących na tzw. kontrakcie. Lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nie muszą posiadać ubezpieczenia OC, ponieważ w świetle prawa za ich ewentualne błędy odpowiada pracodawca.

Zadaniem ubezpieczeń zawodowych jest ochrona cywilna przed konsekwencjami błędów popełnionych w pracy. Podstawowe ubezpieczenie OC dla lekarzy (dostępne między innymi na iexpert.pl) jest obligatoryjne, ale osoby wykonujące ten zawód chętnie decydują się na dodatkowe warianty oferowane przez ubezpieczycieli. Dzięki temu mają pewność, że w przypadku błędu (który może zdarzyć się nawet najlepszemu specjaliście!) są chronione. Taka świadomość daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, które są niezwykle ważne podczas wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu. Według obowiązujących przepisów lekarz powinien ubezpieczyć się nie później niż dzień przed rozpoczęciem wykonywania swoich czynności zawodowych.

Ubezpieczenie OC dla lekarzy — różne warianty

Każdy ubezpieczyciel oferuje nieco inny zakres usług w ramach wybranego pakietu, dlatego zawsze warto pytać o dostępne możliwości. Doradca z pewnością pomoże wybrać nam pakiet dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz sytuacji zawodowej. Najpopularniejsze ubezpieczenia OC dla lekarzy to:

1. Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarzy

Najbardziej podstawowy rodzaj ochrony, który obejmuje szkody wyrządzone przez lekarza podczas wykonywania zawodu poprzez działanie, zaniechanie lub zaniedbanie. OC nie obowiązuje w momencie, w którym lekarz traci prawo do wykonywania zawodu i jest ważne tylko na terenie Polski. Składki zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Minimalna suma gwarancyjna wynosi od 25.000 euro do nawet 100.000 euro dla wybranych specjalizacji (np. anestezjologia, chirurgia, położnictwo).

2. Dobrowolne ubezpieczenie OC dla lekarzy

Mogą je wykupić zarówno lekarze zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie lub umowy o pracę, jak i prowadzący samodzielną praktykę lub pracujący „na kontrakcie”. Obejmuje ono szkody takie jak: naruszenie praw pacjenta czy uszkodzenie jego mienia. Ponadto ubezpieczyciele oferują pakiety zawierające gwarancję pomocy prawnej oraz ochronę przed skutkami ekspozycji na materiał zakaźny.

3. Ubezpieczenie od utraty dochodu

W razie wypadku lub choroby, kiedy lekarz lub lekarz dentysta nie jest w stanie wykonywać swojej pracy (czasowo lub trwale), ubezpieczenie od utraty dochodu okazuje się ogromnym ułatwieniem. Pieniądze są wypłacane za każdy dzień zwolnienia i dotyczą sytuacji, w których lekarz nie mógł pojawić się w pracy co najmniej przez 30 dni. Ubezpieczenie jest dobrowolne, a osoby zainteresowane mają do wyboru trzy warianty (60 tys., 120 tys. i 180 tys. złotych), niezależnie od dochodów. Zwłaszcza w dobie pandemii ubezpieczenie od utraty dochodu wydaje się rozsądnym wyborem.

 

 
wtorek, 24.11.2020 12:37
poniedziałek, 23.11.2020 12:26
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki