Trening EMS - co to jest i dla kogo jest przeznaczony?

piątek, 12.8.2022 00:00

Co robią ludzie w dziwnych kombinezonach wykonujący ćwiczenia fizyczne na sali gimnastycznej? Z dużą dozą pewności odbywają trening EMS. Zobaczmy, czym dokładnie jest taki rodzaj aktywności, jakie ma zalety oraz kto może, a kto nie powinien go wykonywać.

Trening EMS - co to jest?

Trening EMS to połączenie aktywności fizycznej z elektryczną stymulacją mięśni. EMS to impulsy elektryczne wykorzystywane w celu pobudzenia mięśni do skurczu. Impulsy te są przekazywane do ciała za pośrednictwem specjalnych elektrod umiejscowionych na zakładanym przez ćwiczącego kombinezonie. Kombinezon jest lekki, nie ogranicza ruchów i współpracuje z dedykowanym komputerem, co pozwala na maksymalne zwiększenie wydajności ćwiczeń.

Trening EMS zmusza mięśnie do efektywniejszej pracy bez konieczności stosowania ciężarów i nadmiernego obciążania stawów. Badania nad treningiem EMS trwały wiele lat, dlatego ta metoda ćwiczeń jest w pełni bezpieczna. Zestawy ćwiczeń, które mają być wykonywane w kombinezonie są układane przez doświadczonego trenera z uwzględnieniem możliwości i potrzeb ćwiczącego. Trening EMS trwa zazwyczaj 20-30 min i jest odpowiednikiem wykonywania 1,5-3 h tradycyjnych ćwiczeń.

Trening EMS - dla kogo?

Trening EMS może być stosowany w różnych grupach wiekowych oraz do osiągania różnych celów. W fizjoterapii może przynieść korzyść osobom z zanikiem mięśniowym. Trening EMS może również wspomóc dobry wizerunek - pomaga w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej, cellulitem, ujędrnia, uelastycznia i poprawia wygląd skóry. Stymulacja z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń jest również polecana dla osób chcących zwiększyć wydajność swoich ćwiczeń. Trening EMS pozwala zwiększyć siłę mięśni, poprawić motorykę oraz wydolność organizmu.

Kolejnym powodem dużej popularności tego rodzaju ćwiczeń jest to, że zajmuje on bardzo mało czasu w porównaniu do tradycyjnych treningów, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla tzw. zabieganych osób.

Kto nie może wykonywać treningu EMS?

Treningi EMS, tak jak każdy inny rodzaj sportu, posiada swoje cechy charakterystyczne, które sprawiają, że nie mogą go wykonywać niektóre grupy osób. W profesjonalnym studio ćwiczeń EMS, przed pierwszym treningiem osoba chcąca ćwiczyć musi przejść wywiad z trenerem, fizjoterapeutą, a czasem także i z lekarzem. Pozwala to na określenie czy dana osoba może wykonać trening oraz minimalizuje ryzyko powikłań zdrowotnych po ćwiczeniach.

Z treningu EMS nie mogą korzystać m.in. kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub układu krążenia, osoby z nowotworami, osoby z ostrą infekcją bakteryjną, cukrzycy, osoby z problemami natury neurologicznej oraz osoby z elektronicznymi i metalowymi implantami oraz rozrusznikami w miejscu przepływu prądu. Kombinezonu, a precyzyjniej elektrod, nie można również zakładać na uszkodzoną skórę.

Jako przeciwwskazanie często podaje się również padaczkę. Warto jednak wiedzieć, że osoba z takim schorzeniem może korzystać z treningu EMS, ale w sytuacji, gdy lekarz wyrazi na to zgodę i nie będzie miała założonych elektrod w okolicy głowy i szyi.

Trening EMS Łódź - gdzie?

Trening EMS może być wykonywany w domu. Na rynku jest dostępnych wiele kompaktowych i przenośnych urządzeń do stymulacji, a ich koszt wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Opcja ta jest jednak możliwa tylko wtedy, kiedy nad treningiem i bezpieczeństwem osoby trenującej opiekę sprawuje doświadczony trener, który wie jak obchodzić się ze sprzętem do treningu EMS oraz potrafi odpowiednio rozłożyć elektrody w elektrostymulacji, dostosować parametry treningu oraz wie jak reagować w przypadku zdarzeń losowych.

Trening EMS nie może być wykonywany samodzielnie w domu, nawet jeśli uprzednio posiadło się odpowiednią wiedzę na ten temat oraz przeszło konsultacje z trenerem, fizjoterapeutą i lekarzem. Może zrobić sobie poważną krzywdę. Z tego względu o wiele bardziej polecanym rozwiązaniem jest znalezienie specjalistycznego studia ćwiczeń, w którym dostępne są treningi EMS. Dzięki temu można mieć pewność, że sprzęt który wykorzystywany jest do treningu jest najwyższej jakości, a nad naszym bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści.

Cena pojedynczego treningu EMS z użyciem kamizelki waha się od 100 do 200 zł. Aby znaleźć studio do treningu EMS w swoim mieście warto skorzystać z sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „trening EMS” + nazwę miasta, np. „trening EMS Wrocław” lub „trening EMS Łódź”, a potem wybrać najciekawszą ofertę z wszystkich dostępnych.