Termometry do basenu – co warto o nich wiedzieć?

wtorek, 29.11.2022 11:17 117

Temperatura to jeden z głównych składników komfortowego mikroklimatu w każdym basenie. Po co gubić się w zgadywaniu, czy woda nagrzała się wystarczająco? Wybierz stylowy termometr do basenu, który jest przyjazny dla środowiska.

Czym różni się termometr basenowy od zwykłego?

Termometry do basenu to przydatne urządzenia do pomiaru temperatury w basenach stacjonarnych, rozporowych i stelażowych, znajdujących się na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia. Możesz również używać je do monitorowania temperatury w akwariach, stawach i innych zbiornikach wodnych.

Główne zalety termometrów basenowych są następujące:

 • łatwość użycia (pozwala na stworzenie komfortowych warunków do kąpieli bez najmniejszego wysiłku);
 • dokładność pomiaru (osiągana dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiającej pomiar temperatury na głębokości wody);
 • bezpieczeństwo (brak rtęci, szkła i ostrych części).

Duży wybór wyposażenia basenu możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/wyposazenie-basenow.html.

Jakie termometry do basenu istnieją?

Oferta termometrów jest bardzo zróżnicowana. Termometry basenowe dzielą się na mechaniczne i cyfrowe. Każdy z rodzajów można podzielić na kilka podrodzajów:

Mechaniczne:

 • Alkoholowe
 • Bimetaliczne

Cyfrowe:

 • Monoblokowe
 • Zdalne

Różne rodzaje termometrów różnią się zasadą działania, konstrukcją, funkcjonalnością i ceną. Jednak wszystkie poradzą sobie z głównym zadaniem – dokładnie wymierzą temperaturę wody w basenie.

Termometry mechaniczne to proste i niezawodne rozwiązanie do monitorowania temperatury wody. Nie wymagają źródła zasilania oraz są wytrzymałe.

Termometry alkoholowe działają na tej samej zasadzie, co konwencjonalny termometr bezrtęciowy. W obudowie zamknięta jest pionowa rurka kapilarna wypełniona zabarwionym alkoholem. Przy nagrzewaniu alkohol się rozszerza i unosi wyżej w rurce kapilarnej. Skala na powierzchni rurki pokazuje aktualną temperaturę wody w basenie w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita. Istnieją dwa typy termometrów mechanicznych: alkoholowe ze skalą podwodną i alkoholowe ze skalą nadwodną.

Termometr alkoholowy ze skalą podwodną posiada wbudowany pływak w górnej części zanurzalnej obudowy, który nie pozwala na tonięcie termometru. Może być wykonany w formie atrakcyjnej zabawki lub mieć klasyczny wygląd. Należy wziąć termometr do ręki i wyjąć go z wody, aby odczytać temperaturę na termometrze.

Termometr alkoholowy ze skalą nadwodną jest również wyposażony w pływak. Za pomiar odpowiada termoczuła sonda zanurzeniowa w dolnej części urządzenia, a skala temperatury unosi się nad powierzchnię wody. Dzięki tej konstrukcji można przeglądać odczyty bez wyjmowania termometru z basenu.

Termometry bimetaliczne są świetną alternatywą dla termometrów alkoholowych. Możesz zobaczyć temperaturę, stojąc obok basenu. Termometry bimetaliczne różnią się od alkoholowych odpornością na spadki ciśnienia. Sonda zanurzeniowa analizuje temperaturę za pomocą wbudowanej sprężyny wykonanej z dwóch różnych metali. Gdy zmienia się temperatura wody w basenie, sprężyna się ściska lub prostuje i przesuwa strzałkę tak, aby wskazywała żądaną wartość na skali temperatury.

Termometry cyfrowe są bardziej wrażliwe na wahania temperatury. Z ich pomocą szybciej uzyskasz wynik pomiarów. Termometr zasilany jest energią słoneczną lub baterią konwencjonalną. Odczyty są wyświetlane na ekranie LED lub ciekłokrystalicznym w postaci stopni Celsjusza i Fahrenheita.

Termometry monoblokowe są bardziej technologiczną i kosztowną alternatywą dla termometrów mechanicznych. Na przykład termometr słoneczny Kokido K837CS jest zasilany przez światło słoneczne, posiada bardziej nowoczesny wygląd i jest wyposażony w przycisk do przełączania między stopniami Celsjusza i Fahrenheita.

Termometry zdalne to zaawansowane technologicznie, wielofunkcyjne urządzenie klasy premium. Dzięki konstrukcji urządzenia składającego się z dwóch jednostek do odbierania i przesyłania danych możesz monitorować temperaturę basenu bez wychodzenia z domu. Blok zanurzeniowy znajduje się w wodzie i przekazuje informacje do stacji bazowej. Stację bazową można zamontować poziomo lub pionowo w dowolnym dogodnym miejscu w promieniu około 30 m od czujnika pływającego.

Po co jest potrzebny termometr do basenu?

Termometr do basenu umożliwia:

 • Unikanie nieprzyjemnych wrażeń po zanurzeniu w wodzie;
 • Dbanie o zdrowie dziecka: organizm dziecka jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury;
 • Uzyskiwanie większych efektów po treningu pływackim: przestrzeganie reżimu temperaturowego zwiększa wytrzymałość i wzmacnia zdrowie;
 • Oszczędzanie na zasobach energetycznych: dane o temperaturze wody pomagają efektywniej korzystać z podgrzewaczy wody;
 • Stworzenie sprzyjających warunków do skutecznej dezynfekcji: wahania temperatury mają wpływ na skład chemiczny wody i zużycie chemii basenowej;
 • Nadanie basenowi oryginalności: odpowiednio dobrane akcesoria podkreślają indywidualność wyglądu zewnętrznego basenu.

Polecamy również zakup termometrów wraz z dozownikami chemii. Dozowniki na każdy gust możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/dozowniki-do-chemii.html.

Wybierz termometr i dozownik chemii, które idealnie pasują do wyglądu Twojego basenu i które Ci się najbardziej podobają. Zawsze monitoruj temperaturę wody, aby nic nie przyćmiło korzyści i przyjemności płynących z pływania.