Szybka reakcja na zalane mieszkanie – jak skutecznie sprzątać po awarii?

wtorek, 27.2.2024 11:27 131

Zalane mieszkanie to bardzo kłopotliwa i nerwowa sytuacja, która wymaga podjęcia jak najszybszego działania. Kluczowe jest zlokalizowanie źródła wycieku wody, jego zahamowanie i niezwłoczne przystąpienie do sprzątania i osuszania. Każdy dzień zwłoki będzie pogłębiał problem i prowadził do większych szkód. Warto zatem wiedzieć, jak należy postępować w przypadku zalanego mieszkania.

Dlaczego ważna jest szybka reakcja na awarię powodującą zalewanie mieszkania?

Zalane mieszkanie to stresująca sytuacja, która zazwyczaj wiąże się z ogromnymi stratami materialnymi. To również konieczność uprzątnięcia i osuszenia danej powierzchni, co stanowi najważniejszy etap prac. Do wymienionych czynności należy przystąpić niezwłocznie, gdyż zwlekanie z ich wykonaniem będzie skutkowało wnikaniem wody i wilgoci w tynk, ściany czy nawet fundamenty budynku. Konsekwencją tego będzie pojawienie się brzydkiego zapachu, spowodowanego zarodnikami grzybów. Z czasem na ścianach pojawi się pleśń, stanowiąca poważne zagrożenie dla zdrowia.

Jakie są najczęstsze przyczyny zalania mieszkania?

Pojawienie się wody w mieszkaniu może wynikać z winy sąsiadów. Jednak najczęściej do zalania dochodzi wskutek nieuwagi bądź wadliwej instalacji. Do popularnych przyczyn należą:

  • uszkodzenie wężyka odprowadzającego wodę z urządzeń, takich jak pralka bądź zmywarka;
  • zatkany zlew;
  • zapchana kanalizacja lub rury odprowadzające wodę;
  • rozszczelnienie rury w ścianie;
  • rozszczelnienie rury w podłodze;
  • pozostawienie otwartego okna lub drzwi balkonowych w czasie intensywnego deszczu.

Zalane mieszkanie to zazwyczaj zdarzenie losowe. Jednak, aby tego uniknąć, warto pamiętać o systematycznych przeglądach instalacji oraz urządzeń wodnych.

Jak reagować w przypadku zalanego mieszkania?

W sytuacji, kiedy w mieszkaniu doszło do awarii powodującej zalanie, w pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo, a następnie zlokalizować źródło wycieku wody i je zahamować. W przypadku, gdy usterka dotyczy pionów kanalizacyjnych, wówczas należy zgłosić ten fakt zarządcy budynku. Konieczne będzie także zabezpieczenie mienia przed dalszą degradacją i usunięcie skutków awarii. Kiedy sytuacja zostanie opanowana, wówczas należy udokumentować poniesione straty (najlepiej wykonać zdjęcia bądź nagrać film) i skontaktować się z ubezpieczycielem, który wskaże kolejne kroki postępowania. Dalszy etap prac obejmuje sprzątanie i osuszanie mieszkania.

Jak zająć się sprzątaniem po zalaniu?

W sytuacji, kiedy wyciek wody został zlokalizowany i zahamowany, a szkoda udokumentowana, wówczas można przystąpić do porządkowania całej powierzchni. Sprzątanie po zalaniu to trudny i wymagający proces, który musi być przeprowadzony starannie i bardzo dokładnie. W pierwszej kolejności należy odłączyć wszystkie pomieszczenia od sieci gazowej i energetycznej. Następny etap to usunięcie wody i wstępne osuszenia mieszkania. Wymagane będzie także pozbycie się wszelkich zabrudzeń czy zalegającej warstwy osadu.

Konieczne jest również dokładne umycie wszystkich podłóg oraz zalanych mebli czy przedmiotów. Kolejną czynnością jest osuszenie całej powierzchni tak, aby zapobiec powstawaniu grzyba i pleśni. W tym celu należy otworzyć wszystkie okna, wietrzenie musi być regularne. W porze zimowej warto skorzystać z osuszaczy kondensacyjnych.

W dalszej kolejności należy dokładnie ocenić wszystkie uszkodzone przez wodę meble, przedmioty, sprzęty czy urządzenia. Zapewne część z nich trzeba będzie wyrzucić lub zutylizować. Pozostałe należy dokładnie osuszyć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów. Z pewnością takie rzeczy jak: żywność, meble tapicerowane, poduszki, kołdry, materace, dywany, wykładziny, pluszowe zabawki czy książki należy wyrzucić, ponieważ przedmioty te wymagają sporej ilości czasu, aby wyschnąć. Dodatkowo stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii oraz pleśni. Warto także dokładnie przyjrzeć się ścianom, posadzkom czy drewnianym elementom wyposażenia.

Wymienione czynności stanowią najważniejszy zakres prac, jaki należy wykonać zaraz po zalaniu mieszkania. Dokładne i skuteczne sprzątanie i osuszanie przeprowadzają profesjonalne firmy. Nie ma możliwości, aby samodzielnie doprowadzić mieszkanie do bezpiecznego użytkowania, gdyż niezbędna jest dezynfekcja całej powierzchni, przy użyciu metod, które wnikają w głąb ścian i podłóg.

Dlaczego warto zatrudnić specjalistów od sprzątania po zalaniu?

Sprzątanie po zalaniu to wymagający proces, który musi być przeprowadzony przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Tego rodzaju prace wykonują profesjonalne firmy, dysponujące odpowiednim zapleczem logistycznym. Technicy dobiorą odpowiednią metodę do konkretnego przypadku i przeprowadzą kompleksowe osuszanie całej powierzchni. W tym celu zastosują: absorpcję, kondensację, gorące powietrze bądź mikrofale. Wymienione metody cechują się wysoką skutecznością i gwarantują prawidłowe osuszenie powierzchni.

Eksperci od sprzątania po zalaniach używają także silnych, atestowanych środków czyszczących, które usuną wszelkie zabrudzenia oraz powstrzymają rozwój szkodliwych patogenów. Co ważne, profesjonalne firmy sprzątające zajmują się także wywozem i utylizacją zalanych rzeczy, nie nadających się do ponownego użytku. To spore ułatwienie dla właścicieli mieszkania.

Po przeprowadzeniu kompleksowego osuszania konieczne będzie przeprowadzenie dezynfekcji. Tutaj najlepiej sprawdza się ozonowanie. To bezpieczna metoda, która cechuje się wysoką skutecznością. Aplikowany za pomocą generatorów ozon, wnika głęboko w strukturę ścian i podłóg gwarantując kompleksowe zdezynfekowanie całej powierzchni.

Sprzątanie po zalaniu wymaga użycia specjalistycznego sprzętu oraz atestowanych środków czyszczących, dostępnych wyłącznie dla profesjonalnych firm sprzątających. Samodzielna próba uprzątnięcia mieszkania będzie czasochłonna, ponadto nie ma pewności, czy po pewnym czasie na ścianach nie pojawi się pleśń i grzyb. Chcąc mieć pewność, że cała powierzchnia została prawidłowo oczyszczona, osuszona i zdezynfekowana, należy skontaktować się z profesjonalną firmą sprzątającą, która przy użyciu odpowiednich metod doprowadzi mieszkanie do stanu ponownego i bezpiecznego użytkowania.

Skuteczne sprzątanie po zalaniu oferuje m.in. polecana firma Vector. Zapraszamy do kontaktu!

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl