Szukasz pracowników ze Wschodu? Dowiedz się, jak ich zatrudnić!

środa, 8.11.2023 08:54 212

Twój biznes dynamicznie się rozwija i szukasz pracowników, którzy dodatkowo napędzą jego wzrost? W obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej to naturalne, że rozważasz zatrudnienie osób ze Wschodu. Robi tak coraz więcej firm, które chcą utrzymać swoją konkurencyjność – i to często niezależnie od branży.

Dowiedz się, jak zatrudnić pracowników ze Wschodu i co możesz zrobić, by maksymalnie ułatwić sobie ten proces.

Znajdź odpowiednich pracowników

Nie każdy obywatel UkrainyGruzji czy innego kraju położonego na Wschodzie jest Twoim potencjalnym pracownikiem. Twoim zadaniem będzie odnalezienie tych osób, które sprawdzą się w Twojej firmie.

W pierwszej kolejności musisz jednak poinformować kandydatów, że mogą znaleźć zatrudnienie w Twojej firmie. Jak to zrobić? Umieszczając ogłoszenia na odpowiednich portalach i w mediach społecznościowych. Bardzo przydatna okaże się tu więc wiedza na temat konkretnych krajów i zwyczajów ich obywateli.

Nie jest tajemnicą także to, że bardzo ważna będzie także znajomość języka kraju, w którym szukasz pracowników. Co prawda samo ogłoszenie o pracę możesz łatwo przetłumaczyć, ale prowadzenie rozmów z kandydatami może być już nieco większym wyzwaniem.

Jeżeli nie masz więc takiej wiedzy czy umiejętności, poszukaj wsparcia – np. w postaci agencji specjalizującej się w zatrudnianiu osób z danych krajów.

Zadbaj o formalności

Pracownicy ze Wschodu nie mogą po prostu przekroczyć granicy z Polską i rozpocząć pracy. Muszą oni wraz ze swoimi pracodawcami dopełnić szeregu formalności, które pozwolą im legalnie pracować w naszym kraju.

W przypadku obywateli niektórych krajów jest to jednak maksymalnie uproszczone. Od 1. stycznia 2022 roku obowiązuje nowe prawo dotyczące zatrudniania pracowników z Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji i Mołdawii. Zgodnie z nim pracodawcy mogą zatrudniać np. Ukraińców na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi lub zezwolenia na pracę.

Oświadczenie jest łatwiejsze do uzyskania, ale ma ograniczony czas ważności (6 miesięcy w ciągu roku) i zakres (tylko prace niewymagające kwalifikacji). Z kolei zezwolenie na pracę ma dłuższy czas ważności (do 3 lat) i zakres (wszystkie rodzaje pracy).

Aby zatrudnić obywatela wymienionych krajów na podstawie oświadczenia, musisz złożyć do właściwego ze względu na siedzibę firmy urzędu pracy pisemne oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Z kolei w drugim przypadku Twoim zadaniem będzie wystąpienie właściwego ze względu na siedzibę firmy urzędu wojewódzkiego o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca.

A jak to wygląda w przypadku innych krajów? Oto, co musisz zrobić:

  • Zgłoś ofertę pracy do właściwego ze względu na siedzibę firmy powiatowego urzędu pracy. Urząd sprawdzi, czy na lokalnym rynku są dostępni pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. Jeśli nie znajdzie takich osób, wyda zaświadczenie o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na rynku pracy.

  • Złóż wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca. Musisz wystąpić do właściwego ze względu na siedzibę firmy wojewódzkiego urzędu pracy o wydanie zezwolenia na pracę dla konkretnego obcokrajowca. Wniosek musi zawierać m.in. dane pracodawcy i pracownika, rodzaj i czas trwania umowy, stanowisko i zakres obowiązków, wysokość wynagrodzenia oraz zaświadczenie o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na rynku pracy.

  • Dopilnuj, by przyszły pracownik złożył wniosek o wizę lub pobyt czasowy. Po otrzymaniu zezwolenia na pracę przekaż jego kopię osobie, którą chcesz zatrudnić. Cudzoziemiec musi następnie ubiegać się o wizę lub pobyt czasowy w Polsce w swoim kraju pochodzenia lub w kraju stałego pobytu.

Oczywiście jeżeli chcesz legalnie zatrudnić pracownika z innego kraju, musisz to zrobić na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Obowiązują tu dokładnie takie same przepisy i warunki, jak w przypadku polskich pracowników. Umowa pozwala wnioskować cudzoziemcowi o zezwolenie na czasowy pobyt w Polsce, co jest ważne np. gdy zatrudniasz pracowników z Kazachstanu czy Rosji.

Musisz także pamiętać, by zgłosić cudzoziemca do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Masz na to 7 dni liczonych od dnia podjęcia przez niego pracy.

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu jest zdecydowanie bardziej wymagające niż rekrutacja Polaków. Dzieje się tak z wielu względów – przede wszystkim wpływa na to jednak bariera językowa i kulturowa, a także formalności, których należy dopełnić.

Właśnie dlatego warto powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom. Agencja pracy pomoże Ci na każdym etapie zatrudniania pracowników ze Wschodu – począwszy od ich rekrutacji, przez organizację ich transportu i zakwaterowania, po dopełnienie wszelkich wymogów prawnych.

Cały proces będzie dzięki temu znacznie szybszy, a jakiekolwiek ryzyko zostanie ograniczone do minimum. Oszczędzisz więc przede wszystkim czas i zyskasz pewność, że zatrudnieni przez Ciebie pracownicy staną się na długo ważną częścią Twojej firmy!