Szlifierki kątowe – zamiana przecinarki do płytek w obróbce płytek

czwartek, 26.10.2023 21:21 278

Podczas wykończenia wnętrza płytkami każdy mistrz staje przed koniecznością cięcia płytek do określonego rozmiaru, ponieważ nie można dopasować rozmiaru płytki do pomieszczenia. Standardowe płytki mogą być produkowane w rozmiarach 300x200, 300x300, 300x600, 600x600, 600x900 mm i wyżej, a znaleźć produkcję płytek według indywidualnych pomiarów jest nierealne. Oprócz wymiarów płytka może różnić się grubością i twardością, co ma duży wpływ na jej obróbkę.

Na przykład, fliza jest bardzo miękkim materiałem i można ją ciąć i łamać nawet za pomocą noża do szkła. Bardziej mocne rodzaje płytek, takie jak gres, już nie da się ciąć za pomocą noża do szkła, tutaj jest potrzebna mechaniczna monokrystaliczna przecinarka do płytek. Ale nawet monokrystaliczna przecinarka do płytek nie potrafi obrobić gruby gres i zawsze będzie prawdopodobieństwo tego, że linia pęknięcia płytki przebiegnie nie zgodnie z zamierzoną trajektorią, co prowadzi do uszkodzenia gotowej płytki.

Niezbyt przyjemna perspektywa, gdy cena metra kwadratowego płytki może przekroczyć setki euro, prawda? Z tych powodów szlifierka kątowa jest niezastąpionym narzędziem do cięcia płytek. Jeśli nóż do szkła lub monokrystaliczna przecinarka do płytek ma specjalny wałek z węglika jako element tnący, to podczas cięcia z pomocą szlifierki kątowej stosuje się tarcza do ceramiki. W tym artykule chcielibyśmy porozmawiać o tym, jakie są tarcze diamentowe do ceramiki, jakie są ich główne różnice i jak prawidłowo ciąć z ich pomocą.

Odmiany tarcz diamentowych do szlifierek kątowych

Z pewnością widziałeś na półkach sklepowych lub w Internecie, że istnieje wiele różnych tarcz diamentowych do ceramiki. Mogą różnić się rozmiarem, średnicą, kolorem, grubością i innymi parametrami. Które więc z tych parametrów są ważne?

  • Średnica. Do obróbki płytek na szlifierkach kątowych stosuje się tarcze diamentowe 100-125 mm. Najbardziej rozpowszechnione są tarcze 125 mm. Za pomocą tarcz powyżej 125 mm nikt nie tnie płytek na szlifierce kątowej i są one przeznaczone do elektrycznych przecinarek do płytek.
  • Rodzaj warstwy diamentowej. W sumie wyróżnia się 3 różne rodzaje warstwy diamentowej tarczy - koronę (monowarstwa), segmentową (warstwę przerywaną, która ma pewną odległość między sektorami z diamentami) i turbo (monowarstwę o tak zwanym pofałdowaniu - z obecnością różnego rodzaju zagłębień). Tarcze segmentowe są bardzo rzadko używane do cięcia płytek i najczęściej są przeznaczone do obróbki betonu, cegły i innych rodzajów kamienia. Tarcze typu turbo mogą być również przeznaczone do płytek, zwłaszcza do obróbki grubych i mocnych płytek gresowych. Tarcze diamentowe typu korona doskonale nadają się do odpowiedzialnych cięć wykańczających. Jest to szczególnie ważne, gdy płytka jest układana w widocznych miejscach, a jej krawędzie nie będą ukryte za listwami lub narożnikami.
  • Średnica otworu montażowego. W szlifierkach kątowych najczęściej stosuje się tarcze z otworem do montowania o średnicy 22,23 mm.
  • Grubość. Im grubsza jest tarcza, tym grubsze będzie cięcie i więcej odprysków, dlatego na delikatne cięcia lepiej wybrać tarczę diamentową do ceramiki o grubości nie większej niż 1,4-1,6 mm.
  • Obrabiany materiał. Producenci osprzętu diamentowego zawsze wskazują, do jakiego materiału można użyć konkretnej tarczy. Lepiej będzie przestrzegać tych zaleceń i nie używać tarcz przeznaczonych do ceramiki podczas obróbki gresów i odwrotnie.

Na podstawie tych parametrów możesz bezpiecznie wybrać tarczę do cięcia płytek. A następnie sprawa jest prawie załatwiona - prawidłowa technika cięcia.

Jak prawidłowo ciąć płytki

Jeśli nie masz doświadczenia w obróbce płytek, istnieje kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w tym zadaniu:

  1. Dowiedz się o zadaniu. Warunkowo cięcie płytek można podzielić na kilka podgatunków - cięcie zgrubne, cięcie wykończeniowe i cięcie pod kątem 45 stopni. Cięcie zgrubne można zastosować, jeśli krawędzie płytek zostaną ukryte elementami dekoracyjnymi. W takim przypadku możesz nie martwić się o jakość krawędzi płytki i użyć niedrogiej tarczy diamentowej do ceramiki. Wykończenie jest konieczne w przypadkach, gdy cięta krawędź płytki nie będzie ukryta przed naszymi oczami. W przypadku braku elementów dekoracyjnych konieczne jest wykonanie cięcia bez odprysków, w przeciwnym razie ogólny wygląd wnętrza będzie gorszy, niż oczekiwano. Cięcie pod kątem 45 stopni wykonuje się w celu połączenia płytek w wystających rogach pomieszczenia lub podczas układania kolumn.
  2. Zrób dokładne znakowanie. Wszystkie cięcia powinny przebiegać ściśle zgodnie z wcześniej zaplanowanym znakowaniem.
  3. Wykonaj kilka próbnych cięć tarczą diamentową. Zanim zaczniesz ciąć płytkę, którą zamierzasz ułożyć, wykonaj kilka cięć roboczych na odpadowej części płytki. Pozwoli to nieco stępić bardzo ostre krawędzie diamentów i uniknąć wysokich odprysków.
  4. Przestrzegaj prostopadłości między tarczą tnącą a płytką. Niektórzy rzemieślnicy mogą ciąć płytki jedną ręką, co negatywnie wpływa na kąt nachylenia narzędzia. Najlepiej trzymać szlifierkę kątową dwiema rękami i uważać na to, aby tarcza była ściśle pod kątem 90 stopni w stosunku do płytki. Nachylenie tarczy w jedną ze stron jest obarczone utworzeniem się dodatkowych odprysków na krawędzi płytki.
  5. Nie stosuj nadmiernej siły. Cięcie płytek powinno odbywać się przy minimalnym wysiłku. Jeśli zauważysz, że tarcza zaczęła ciąć powoli i zaczyna iskrzyć, musisz ją naostrzyć specjalną sztabką ścierną lub wykonać kilka cięć na płytce ceramicznej lub cegle silikatowej. Pamiętaj, że cięcie powinno odbywać się za pomocą tnących krawędzi tarczy, a nie twojego nadmiernego wysiłku!

Korzystając z tych prostych wskazówek, możesz łatwo obrabiać płytki o dowolnej złożoności i wykonywać nawet najbardziej odpowiedzialne cięcia. Warto również pamiętać, że prawidłowe użytkowanie tarcz diamentowych przedłuża ich żywotność, dlatego zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami i zaleceniami producenta osprzętu.

Wnioski

Obróbka płytek ceramicznych i gresów, przy odpowiednim podejściu, jest bardzo prostym zadaniem, z którym poradzi sobie nawet początkujący. Ale z doświadczeniem przychodzi zrozumienie tego, do jakich płytek można użyć jakie tarcze, a także udoskonala się technika cięcia. 

Jeśli zdecydujesz się powiązać swoją działalność z obróbką i układaniem płytek, najlepiej rozpocząć ich obróbkę za pomocą szlifierki kątowej. Jest to uniwersalne narzędzie, które pozwoli Ci wykonywać zadania nie tylko dotyczące cięcia płytek, ale także szlifowania krawędzi za pomocą elastycznych tarcz polerskich, a także wiercenia otworów pod gniazda, okablowanie i inną komunikację.