komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

Szklarska Poręba - dlaczego warto wybrać się tam na urlop?

czwartek, 22.8.2019 11:18 , odsłony: 284
kategorie artykułu:

Szklarska Poręba jest miastem w województwie dolnośląskim. Na tym terenie znajduje się część rezerwatu przyrody, torfowiska Doliny Izery, różnorodna fauna i flora, liczne zabytki, a także szlaki turystyczne. Wszystko to sprawia, że do Szklarskiej Poręby warto wybrać się nie tylko zimą, ale przez cały rok.


Zabytki, które warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to nie tylko miejsce, które zachwyca pięknymi widokami, ale również znajduje się tam wiele zabytków, które zostały wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Warto zobaczyć kościół Bożego Ciała z XIX wieku, a także inne obiekty sakralne, takie jak kościół p. w. Matki Bożej Różańcowej z 1652 roku, czy też kościół p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z I połowy XVIII wieku. Warto również wybrać się do młyna św. Łukasza, który jest jednym z najstarszych budynków w Szklarskiej Porębie. Obecnie można wynająć tam pokoje gościnne, a także zasmakować lokalnej kuchni. Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić jest Chata Walońska. Blisko niej znajdują się liczne szlaki, w tym Szlak Ducha Gór. Oczywiście wraz z całą rodziną można wybrać się do Muzeum Ziemi Juna, gdzie można zobaczyć kolekcję szlachetnych i ozdobnych minerałów, a także posłuchać o tradycjach średniowiecza.

Trasy rowerowe - aktywny wypoczynek dla całej rodziny

W Szklarskiej Porębie występuje naprawdę sporo tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Znajdą coś dla siebie zarówno amatorzy, a także osoby lubiące wyczynową jazdę. To także świetne miejsce do rodzinnych wycieczek. Warto wiedzieć, że trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi z Czech, a przez Szklarską Porębę przebiega euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy. Zatem można przekroczyć granicę na rowerze.

Liczne szlaki turystyczne - dla miłośników górskich wędrówek

Szklarska Poręba jest pięknym miejscem wprost idealnym do rekreacji. Usytuowana jest na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich przez co jest świetnym miejscem do pieszych wędrówek, gdzie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Warto jeszcze zauważyć, że liczne szlaki turystyczne dostosowane są zarówno do możliwości rodzin z dziećmi, a także osób, które uwielbiają długie i bardziej męczące szlaki. Można pójść na szlak, by odwiedzić wodospad Kamieńczyka. W tym przypadku szlak jest czerwony lub czarny i prowadzi obok dolnej stacji kolejki linowej na Szrenicę. Można także wybrać się na Szlak Waloński i dodatkowo posłuchać o historii Szklarskiej Poręby. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Szlak Ducha Gór, który wiedzie przez Krucze Skały, Zakręt Śmierci oraz Złoty Widok. Dla wytrwałych polecana jest pętla ze Szklarskiej Poręby, która obejmuje 24 km. Tą trasę można dojść na wierzch Łabskiego Szczytu.

Szklarka Poręba dla miłośników zimowych szaleństw

Szklarska Poręba jest ośrodkiem sportów zimowych. Jak pokazują statystyki śnieg pokrywa ten teren około 110 dni w roku. Znajdują się tu liczne wyciągi narciarskie, takie jak Ściana, czy Świąteczny Kamień. Można także wybrać się na kolej linową Karkonosz - Express. Są tu również liczne trasy zjazdowe, o różnym poziomie trudności. Trasy łatwe to np. trasa Puchatek. Z kolei trasa trudna bądź średnio trudna to np. Śnieżynka. W Szklarskiej Porębie znajduje się również bardzo trudna trasa zjazdowa FIS, która oznaczona jest kolorem czarnym i posiada najbardziej stromy fragment trasy narciarskiej. W Szklarskiej Porębie można także uprawiać narciarstwo biegowe.

Tanie i atrakcyjne noclegi w Szklarskiej Porębie

Zarówno zimą jak i latem na urlopowiczów czekają liczne miejsca noclegowe. Według Meteora (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,szklarska-poreba,0.html) noclegi w Szklarskiej Porębie to zarówno kwatery prywatne, pensjonaty, miejsca campingowe i namiotowe obsługiwane w sezonie letnim, jak i hotele. Ceny rozpoczynają się już od 20 zł za nocleg. Można zdecydować się np. na wypoczynek w Willi Brylant, gdzie do dyspozycji wczasowiczów są pokoje 2-, 3- i 4-osobowe. Ponadto mają oni dostęp do w pełni wyposażonej kuchni. Ciekawym wyborem jest również Willa Puchatek znajdująca się w cichej okolicy, jednocześnie blisko centrum oraz szlaków górskich. Dla miłośników większego luksusu polecamy Dom pod Koziołkami, gdzie na gości czekają pokoje o wysokim standardzie, a także goście mają dostęp do basenu i SPA. Można również skorzystać z oferty domków Zielona Dolina, które są w pełni wyposażone. To także doskonały wybór dla rodzin z dziećmi. Na terenie Szklarskiej Poręby znajdują się również hotele o bardzo wysokim standardzie, gdzie goście mogą skorzystać ze SPA, a także basenu. Na terenie Szklarskiej Poręby można skorzystać także z licznych schronisk, gdzie ceny rozpoczynają się już od 15 zł od osoby. Warto zauważyć, że do większości tych miejsc noclegowych można zabrać ze sobą zwierzęta.

Szklarska Poręba to fantastyczne miejsce do spędzenia czasu niezależnie od pory roku. Znajduje się tu naprawdę sporo zabytków. Można również spędzić czas aktywnie, na rowerze czy na szlaku turystycznym. Z kolei zimą Szklarska Poręba zmienia się w kurort narciarski, gdzie miłośnicy szaleństw na nartach i snowboardzie miło spędzą czas.

 

 
czwartek, 24.9.2020 13:40
wtorek, 22.9.2020 10:14
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele