Stresujące podróże samolotem? Co jest przyczyną problemów i jak sobie z nimi radzić?

środa, 25.10.2023 14:52 258

Podróże samolotem, choć często kojarzą się z komfortem, niosą ze sobą także pewien ładunek stresu. Zmagamy się z obawami związanymi z lataniem czy też napięciem spowodowanym organizacją wyjazdu. Jednak czy to faktycznie samo latanie jest źródłem stresu, czy może raczej nasze podejście do procesu podróżowania? W tym tekście postaramy się przyjrzeć najczęstszym przyczynom problemów związanych z podróżami lotniczymi oraz podpowiemy, jak skutecznie radzić sobie z nimi, żeby każdy lot był przyjemnością, a nie wyzwaniem.

Stres związany z podróżą samolotem – jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Źródeł stresu związanego z lotami samolotem jest wiele, jednak te występujące najczęściej można podzielić na dwie grupy: przyczyny zależne od podróżującego i przypadki losowe. Do osobnej kategorii należy zakwalifikować awiofobię, czyli paniczny i trudny do opanowania strach przed lataniem, który specjaliści uważają za zaburzenie lękowe.

Unikaj stresujących sytuacji, na które masz wpływ

Wśród powodów stresujących sytuacji na lotnisku, za które odpowiedzialni jesteśmy sami, jako podróżujący, najczęściej można wymienić dwa:

  • brak odpowiedniego przygotowania do podróży,
  • zbyt mała ilość czasu zaplanowana na czynności konieczne do wykonania przed lotem.

Właściwe przygotowanie do podróży to przede wszystkim dobrze spakowana walizka oraz wymagane dokumenty, które mamy przy sobie, ale także zapoznanie się z przepisami linii lotniczej dotyczącymi przewozu bagażu, płynów i ostrych narzędzi, czy znajomość procedur odprawy. Brak wystarczających informacji może prowadzić do niepotrzebnych komplikacji i napięć. Drugim, równie istotnym czynnikiem jest zbyt mała ilość czasu zaplanowana na czynności konieczne do wykonania przed lotem. Niektórzy z nas przyjeżdżają na lotnisko tuż przed zamknięciem odprawy, zapominając, że kontrola bezpieczeństwa, przemieszczanie się między terminalami czy nawet kolejki mogą znacząco wydłużyć czas oczekiwania przed wejściem na pokład samolotu. Warto zatem zawsze zachować pewien zapas czasu, by uniknąć niepotrzebnego stresu i spokojnie przygotować się do lotu.

A co z sytuacjami losowymi?

Poza źródłami stresu zależnymi od naszych własnych zachowań, istnieją również przyczyny zupełnie od nas niezależne. Może to być większe natężenie ruchu na lotnisku, które występuje zwłaszcza w okresie wakacyjnym, awarie systemów informacyjnych, czy opóźnione loty. Nie wszystkie stresujące sytuacje da się przewidzieć, nie mówiąc już o zapobieganiu ich skutkom. Niektóre negatywne konsekwencje można jednak zminimalizować, np. przez wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Często można też po prostu skorzystać z praw przysługujących podróżnym, zapewnianych przez przewoźnika. Przykładowo w PLL LOT, jeśli przez opóźnienie dolecisz na miejsce docelowe z co najmniej trzygodzinnym opóźnieniem, przysługuje Ci odszkodowanie w wysokości 600 EUR. Sytuacja ta nie dotyczy "siły wyższej", rozumianej jako przykładowo katastrofa naturalna, bardzo złe warunki pogodowe itp.

Jeśli chodzi o inną popularną linię lotniczą Wizz Air, to w przypadku opóźnień przysługuje Ci choćby odszkodowanie za opóźniony lot Wizz Air. Ta linia uzależnia jego wysokość od odległości między miejscem wylotu a miejscem docelowym. W przypadku lotów do 1500km odszkodowanie wynosi 250 EUR. 400 EUR możesz otrzymać dla lotów wewnątrz Unii Europejskiej lub to 3500km. 600 EUR odszkodowania przysługuje Ci jeśli lotnisko wylotu i docelowe dzieli powyżej 3500km.

Z polis ubezpieczeniowych i gwarancji linii lotniczych warto korzystać, ponieważ nierzadko obejmują one nie tylko rekompensatę finansową, ale także szereg różnych udogodnień, które w danej chwili mogą okazać się ważniejsze niż pieniądze. Pobyt w hotelu tuż przy lotnisku w oczekiwaniu na lot doceni z pewnością każdy, kto ma za sobą kilkanaście godzin męczącej podróży i perspektywę spędzenia kolejnych kilku godzin na lotnisku.

Lęk przed podróżami samolotem – dlaczego jeszcze boimy się latać?

Poza dość prozaicznymi, wymienionymi wcześniej przyczynami, dla których podróże samolotem często uważamy za stresujące, istnieją także inne powody sprawiające, że przed każdym lotem czujemy dyskomfort, obawy a nawet strach i lęk. Wśród najczęściej wymienianych przez podróżnych czynników stresujących, znajdują się:

  • realny brak kontroli nad sytuacją – wsiadając do samolotu zdajemy się w pełni na decyzje pilotów. Dla niektórych ludzi świadomość ta może stać się źródłem obaw zdrowie i życie własne, członków rodziny czy przyjaciół,
  • konieczność przebywania w zamkniętej przestrzeni,
  • lęk przed wysokością,
  • obawy o awarie maszyny czy brak paliwa,
  • nieprzyjemne turbulencje,
  • niedogodne warunki pogodowe utrudniające lot,
  • akty terrorystyczne.

Niestety, każda z wymienionych przyczyn stresu czy lęku, jest realna i może stać się przyczyną katastrofy lotniczej oraz utraty życia przez podróżnych. Na szczęście statystycznie, sytuacje krytyczne w lotnictwie zdarzają się niezwykle rzadko, a samolot wciąż jest najbezpieczniejszym środkiem lokomocji. Jeśli mimo to, przed każdym lotem odczuwasz dyskomfort spowodowany obawami o własne życie, spróbuj sobie pomóc. Zdobądź rzetelną wiedzę na temat bezpieczeństwa lotów, tego czym są turbulencje i jak bardzo restrykcyjnie sprawdzane są maszyny przed podróżą. Spróbuj również zastosować techniki relaksacyjne, które pozwolą uspokoić umysł i spojrzeć na kwestię lotu z właściwej perspektywy.

Paniczny lęk przed podróżą samolotem – awiofobia

Mając świadomość bezpieczeństwa lotów, a także ceniąc możliwość szybkiego pokonania dużych dystansów, większość z nas uważa samolot za świetny sposób podróżowania. Zwykle bardziej stresująco na podróżnych działa np. możliwość opóźnienia lotu niż prawdopodobieństwo wystąpienia terroryzmu. Niektórzy reagują jednak na potencjalny lot panicznym strachem, co może świadczyć o awiofobii. Jeśli więc naturalny stres towarzyszący w podróży samolotem zmienia się w Twoim przypadku w paniczny strach, a do tego przed lotem i w trakcie niego obserwujesz u siebie takie symptomy somatyczne, jak np. przyspieszone tętno, nadmierne pocenie się, drżenie rąk, suchość w ustach lub dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zwróć się o pomoc do specjalisty. Najczęściej fobię przed podróżowaniem samolotem da się opanować, a w nielicznych przypadkach, kiedy paniczny strach nie ustępuje, po prostu trzeba wybrać inny środek komunikacji.