komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 31 maja 2020

Anieli, Petroneli

Sprzęt strażacki - na ratunek w kłopotach

wtorek, 31.3.2020 09:04 , odsłony: 110
kategorie artykułu:

Zawód strażaka cieszy się w Polsce, ale nie tylko, dużym zaufaniem społeczeństwa. Prześciga pod tym względem policje, pogotowie, a nawet wojsko. To najczęściej straż jest pierwsza na miejscu zdarzenia. Jaki sprzęt towarzyszy im w pracy?

Zarówno Państwo Straż Pożarna, jak i Ochotnicza Straż Pożarna to zespoły ludzi o szerokich kompetencjach i wiedzy. Dotyczy ona przede wszystkich odpowiednich zachowań w sytuacjach stresowych. Czasami to podstawy pierwszej pomocy, a innym razem pogłębiona wiedza pozwalająca na pomoc w poważniejszych ranach powstałych na skutek wypadku. Strażacy wyjeżdżający na akcje mają ogólne informacje o zdarzeniu. Wypadek samochodowy, pożar kamienicy czy wyciek oleju. Zwykle na miejscu dowiadują się wszystkiego, a wówczas przydaje się odpowiedni sprzęt strażacki.

Jednoosobowa armia

Strażacy działają głównie w zespołach. Czasami mają one konkretne zadania do wykonania, zlecone przez kierującego operacją. Pojawiają się jednak takie sytuacji, gdy np. podczas pożaru w grę wchodzi zagrożenie życia. Wówczas ekipa będąca wewnątrz silnie zadymionego pomieszczenia może się rozproszyć w poszukiwaniu poszkodowanego. Podnosi to znacząco ryzyko, dlatego każdy strażak musi być odpowiednio wyposażony. Buty strażackie, odpowiedni kombinezon ochronny, rękawice, maska i butla z tlenem. Do tego wyposażenie podręczne jak siekiera czy podręczny bosak. Wszystko, co może się przydać podczas akcji.

Tak uzbrojona ekipa, jest w stanie odpowiednio szybko zareagować. Zdobycze technologii pozwalają w pewnym stopniu na zniwelowanie ryzyka. Zastosowanie dronów staje się coraz bardziej popularne. Dzięki nim można zidentyfikować źródło ognia czy określić miejsce przebywania poszkodowanych oraz ich stan. Przy takim wsparciu, interweniujący poprzez system radiowy w kombinezonach strażackich mogą być nawigowani przez operatora drona. Znaczące ułatwienie, dzięki któremu wiele istnień zostało już uratowanych. Dodatkowe informacje o sprzęcie strażackim znaleźć można na https://strefa998.pl/.

Ciężki sprzęt

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wypadku jednego lub większej liczby pojazdów. Takie zdarzenie wymaga szybkiej reakcji. Zabezpieczenie terenu i jego odpowiednie oznaczenie to początek. W kolejnych krokach potrzeba zniwelować wycieki różnych płynów, które mogą łatwo zająć się ogniem. Kolejność jest przypadkowa, bo pierwszeństwo ma ludzkie zdrowie i życie. Jeśli ktoś został zakleszczony w pojeździe, to strażacy przeprowadzają rekonesans i udzielają pierwszej pomocy. Czasami jest to niemożliwe i do akcji wkracza ciężki sprzęt strażacki.

Do tego typu operacji używa się pił akumulatorowych albo nożyco-rozpieraczy, które uporają się z różnymi tworzywami. Umożliwiają dostanie się do osoby zakleszczonej i jej wydostanie. Często w takich sytuacjach presja czasu zmusza do szybkich i zdecydowanych działań. Dlatego strażacy muszą być pewni swoich umiejętności i znajomości obsługi sprzętów strażacki. Dzięki temu szanse na skuteczną interwencję i pomoc są naprawdę wysokie. Oczywiście w każdym wypadku indywidualne warunki determinują użycie konkretnych narzędzi. Więcej informacji o ciężkim sprzęcie strażackim znaleźć można na https://strefa998.pl/213-wyposazenie-techniczne-i-sprzet-strazacki.

Zawód strażaka to bardzo trudne, wymagające, niebezpieczne, ale powszechnie szanowane zajęcie. To ludzie, którzy pomimo strachu śpieszą z pomocą w najtrudniejszych wypadkach. Dzięki rozwojowi technologii poprawia się wyposażenie strażackie, którego celem jest przede wszystkim ochrona strażaków, jak i skuteczna pomoc poszkodowanym. Warto więc zadbać, aby każda jednostka była odpowiednio wyposażona. W końcu nigdy nie wiadomo co drużyna zastanie na miejscu zgłoszenia.

 

 
piątek, 29.5.2020 10:01
czwartek, 28.5.2020 21:06
czwartek, 28.5.2020 09:49
środa, 27.5.2020 10:30
środa, 27.5.2020 10:32
wtorek, 26.5.2020 10:50
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki