komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 15 stycznia 2021

Pawła, Arnolda

Sposoby na przechowywanie drewna kominkowego w ogrodzie

wtorek, 24.11.2020 08:53
kategorie artykułu:

Lato już dawno mamy za sobą. Jesień w pełni. Sezon grzewczy rozpoczęty. Drewno do kominka zamówione. Termin dostawy ustalony. Pozostaje najważniejsza kwestia? Gdzie je przechować? Jak składować? Miejsca pod domem jak na lekarstwo. Pod garażem jeszcze mniej. Co zrobić? Hmm... pozostaje ogród. Ale czy to możliwe? W jaki sposób? Gdzie? Jak chronić przed warunkami atmosferycznymi? No i co istotne, w jaki sposób wkomponować aby nie burzyć estetyki miejsca jakim jest nasz wymarzony i wypielęgnowany ogród?

 Skrzyniopalety

Bodajże jest to najprostszy, dostępny na rynku sposób na przechowywanie drewna. Skrzyniopalety, to zarówno tanie jak i oszczędne w formie rozwiązanie. Ma swoje ograniczenia w postaci zarówno estetyki, jak i zabezpieczenia przed deszczem czy śniegiem - po prostu go brak.

Gotowe stojaki na drewno (metalowe).

Jeżeli jesteśmy zwolennikami bardziej ozdobnych elementów wystroju naszego ogrodu, równocześnie nie mamy głowy jak i czasu do kreatywnego tworzenia, druga grupa prezentuje nam, odporne na działania zewnętrznych czynników metalowe konstrukcje. Rynek oferuje różnorodne, gotowe stojaki w odmiennych kształtach i formie. Wystarczy zakupić i ustawić w wybranym miejscu. Pozostanie jedynie samo ułożenie drewna. Często takie stojaki posiadają kółka, co ułatwia transportowanie.

Drewniane konstrukcje ażurowe.

Kolejną grupą, również nie wymagającą zbyt dużego zaangażowania, są ażurowe konstrukcje. Występują one najczęściej w formie  przepierzeń, płotów do wypełnienia czy pergoli, do szybkiego zmontowania po zakupie. Oczywiście należy pamietać o uprzednim zabezpieczeniu przed opadami, oraz o pomalowaniu na wybrany kolor aby wkomponować konstrukcję w istniejącą już w naszym ogrodzie małą architekturę.

Drewutnie oraz altany

Ciekawym pomysłem na przechowywanie są albo już gotowe do samodzielnego montażu albo możliwe do zaprojektowania i wybudowania drewutnie czy altany. Mogą służyć nie tylko jako praktyczny schowek, lecz również jako element dekoracyjny naszego ogrodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć formę przechowywania drewna zabudowując również grillem ogrodowym i stołem biesiadnym. To rozwiązanie wymaga jednak zaangażowania jednakowoż czasu jak i gotówki. Pamiętajmy również o trwałości takiej konstrukcji. Drewno kominkowe(Poznań) w takim modelu będzie najbezpieczniejsze.

Układanie w stosy

Kiedy chcemy zaoszczędzić na gotowych konstrukcjach, lub gdy wolelibyśmy mieć w przyszłości wolność wyboru innej formy składowania drewna kominkowego, jednocześnie mamy odrobinę wyobraźni oraz czas, wówczas warto pochylić się nad możliwościami aranżacji jakie dają nam zwyczajne układanie w stosy. A mamy tu w czym wybierać gdyż jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Najmniej estetyczną i zabezpieczoną lecz najszybszą formą jest pozostawienie drewna na tzw. naturalnej pryzmie. 

Kolejnym będzie proste układanie w formie "płotków" w kształcie trójkąta lub trapezu.

Bardziej zaawansowanym i nieco wymagającym sposobem będzie układanie "po kole" budując w ten sposób przeróżne konstrukcje jak ostrosłupy, walce czy w formie 'chatki'.

Który ze sposobów wybrać?

Jak zwykle w takich sytuacjach, odpowiedź brzmi: To zależy... Od czego? Otóż od naszych chęci na zaangażowanie czasu, od zasobności naszego porfela, od naszej wyobraxni na zagospodarowanie oraz co istotne, od przestrzeni i jej aktualnego zagospodarowania w ogrodzie jaką dysponujemy. Bo im mniej przestrzeni - tym większe ograniczenia, a jeżeli nie musimy się o to martwić - możemy wszytko.

Miejsce zorganizowane, tylko drewna brak? Z pomocą przyjdą materiały budowlane 'Wesołek'

 

 

 
dzisiaj, 7 godz temu
czwartek, 14.1.2021 15:02
czwartek, 14.1.2021 12:49
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki