komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 8 sierpnia 2020

Cypriana, Emiliana

Soczewki kontaktowe na start - wybór, zakup i początek noszenia

czwartek, 11.7.2019 17:57 , odsłony: 369
kategorie artykułu:

Soczewki kontaktowe - co musisz wiedzieć na start

Alternatywa dla okularów, zmiana kosmetyczna, czy działanie lecznicze – soczewki kontaktowe, bo o nich mowa na dobre zadomowiły się na rynku optycznym. W zależności od oczekiwań mogą pełnić różne funkcje, ale najbardziej oczywistą jest korekcja wady wzroku. Szacuje się, że ma ją połowa dorosłych Polaków. Choć umiejętnie dobrane okulary mogą być ozdobą, to żyjąc szybko i aktywnie szukamy wygodniejszych rozwiązań o większych możliwościach.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe, potocznie zwane szkłami kontaktowymi lub krótko: kontaktami, to cieniutkie, zaokrąglone soczewki będące wyrobem medycznym. Umieszcza się je bezpośrednio na rogówce, która jest pokryta ochronnym filmem łzowym. Na rynku dostępne są soczewki z różnych materiałów, pełniące w zależności od potrzeb różne funkcje i o określonym czasie użytkowania.

Jak wybrać właściwe szkła kontaktowe?

Aby dobrać soczewki, najbezpieczniej jest wybrać się do okulisty, który określi, czy możemy stosować soczewki i jaki ich rodzaj. Oczywiście podczas użytkowania może okazać się, że mimo starannego doboru odczuwamy dyskomfort i trzeba będzie zmienić typ soczewki – wszelkie niepokojące sygnały, takie jak dyskomfort, ból, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie należy zawsze zgłaszać lekarzowi.

Na rynku jest duży wybór soczewek, które różnią się od siebie pod wieloma względami:

Materiał, z jakiego zostały zrobione

  • Soczewki twarde – produkuje się je z polimetakrylanu metylu, czyli szkła organicznego, przepuszczają dość dobrze tlen, mają sztywną strukturę.
  • Soczewki miękkie – charakteryzują się delikatnością i bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu. Dostępne są dwa typy: hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe.

Czas noszenia

  • Soczewki jednodniowe – niewymagające przechowywania i pielęgnacji. Soczewki jednodniowe ze względu na swoją jednorazowość jest to najczystszy, najbezpieczniejszy i najbardziej higieniczny sposób używania soczewek, polecany szczególnie alergikom i do oczu wrażliwych.
  • Wielokrotnego użytku - soczewek takich używa się przez określony czas – od dwóch tygodni - soczewki dwutygodniowe do miesiąca - soczewki miesięczne, a nawet kwartału - soczewki kwartalne . Fakt ten wiąże się z koniecznością dbania o nie, czyszczenia i dezynfekcji. Zaniedbanie wymienionych czynności może być groźne dla zdrowia oczu. Na rynku wciąż dostępne są soczewki roczne (najstarszy typ soczewek miękkich), hydrożelowe, obecnie rzadko zalecane ze względu na nowocześniejsze rozwiązania.

Sposób używania

  • dzienne – do użytku nie dłużej niż 14 godzin na dobę
  • ciągłe – można je nosić do 30 dni bez zdejmowania, zarówno w dzień jak i w nocy
  • elastyczne – do użytku ciągłego, nie dłużej niż przez tydzień

Zastosowanie

  • Korekcyjne, czyli korygujące wady wzroku: dalekowzroczność i krótkowzroczność (sferyczne), astygmatyzm (toryczne) i starczowzroczność (progresywne)
  • Lecznicze – jako nośnik dla leku lub opatrunek po urazie oka lub zabiegu okulistycznym.
  • Kosmetyczne – najczęściej stosowane w celu zmiany koloru tęczówki, ale mogą także ukrywać defekty czy zmiany na części zewnętrznej oka.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Najtańsze są soczewki sferyczne, korygujące krótkowzroczność i dalekowzroczność. Cenowo najkorzystniej wypadają soczewki roczne (dostępne od 165 zł), ale to najstarszy typ, aktualnie wycofywany ze sprzedaży. Podobnie wygląda sytuacja z soczewkami trzymiesięcznymi, których koszt wynosi ok 60 zł. Najpopularniejsze obecnie soczewki miesięczne można kupić w bardzo zróżnicowanych cenach – opakowanie zawierające 6 sztuk kosztuje od 30 do 100 zł. O ok. 50% droższy jest zakup soczewek dwutygodniowych, zaś soczewki jednodniowe to najwyższy koszt – cena opakowania waha się od 45 do 100 zł, a starcza ono na 15 dni.

Zakup soczewek torycznych oznacza wyższe koszty, ponieważ są one robione na zamówienie. Dzienny koszt użytkowania szkieł miesięcznych to ok 1,5 zł, dwutygodniowych: 2,20 zł, a jednodniowych 6,20. Szkła multifokalne (progresywne) to najdroższa inwestycja. Opakowanie szkieł miesięcznych (6 sztuk) kosztuje 177 zł, a jednodniowych – 103 zł.

Liczne promocje i wyprzedaże soczewek kontaktowych możesz znaleźć na stronie https://www.kontaktowe.pl/19-promocje.

Koszt użytkowania szkieł kontaktowych to nie tylko same soczewki. Wyjątek stanowią te jednodniowe, niewymagające pielęgnacji, ale nawet w tej sytuacji warto mieć małą butelkę z płynem na wypadek konieczności przemycia soczewki po nieudanym założeniu. Przewidując wydatki w przypadku szkieł wielorazowych należy uwzględnić butelkę płynu – ta o objętości 360 ml kosztuje 20-40 zł i wystarcza na ok. 3 miesiące. Zwykle do opakowań o większej pojemności załączany jest pojemniczek na soczewki, w przypadku jego braku cena niezbędnego gadżetu to dodatkowych kilka złotych.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych

Technik jest wiele i każdy z czasem wypracowuje sobie własną, najdogodniejszą dla siebie. Na początek można spróbować w sposób następujący:

Jak założyć szkła kontaktowe?

Przede wszystkim należy umyć i osuszyć ręce. Soczewki zakładamy przed zrobieniem makijażu, żeby nie przenieść na oko zanieczyszczeń. Potrząśnij zamkniętym opakowaniem i usuń folię. Ostrożnie wylej płyn, palcem wskazującym wyjmij szkło kontaktowe. Dokładnie obejrzyj soczewkę – czy nie jest wywinięta lub uszkodzona (w drugim przypadku należy bezwzględnie ją wyrzucić). Środkowym palcem ręki, w której znajduje się soczewka odsuń dolną powiekę, drugą ręką unieś górną powiekę. Soczewkę pewnym, ale delikatnym ruchem nałóż na oko i zamrugaj.

Jak zdjąć szkła kontaktowe?

W tym przypadku także należy zadbać o higienę rąk. Soczewki zdejmuje się przed zmywaniem makijażu. Po kilkukrotnym mrugnięciu skieruj wzrok ku górze, zsuń soczewkę w dół i zdejmij delikatnie ruchem szczypiącym z użyciem kciuka i palca wskazującego. Soczewki wielorazowe należy przemyć płynem i włożyć do specjalnego pudełeczka, a jednodniowe wyrzucić.

Choć na początku użytkowanie soczewek może wydawać się skomplikowane, to nie warto szybko się zniechęcać. Komfort widzenia i noszenia zrekompensuje naukę zakładania i zdejmowania, a czynności szybko staną się rutynową czynnością wykonywaną precyzyjnie i automatycznie.

 

Pamiętaj: zakupu soczewek kontaktowych dokonuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach np. na stronie kontaktowe.pl.

Salony Optyczne Online sp. z o.o.

ul. Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

Telefony:

+48 801 103 206

+48 76 870 32 20

+48 502 304 150

Kontakt e-mail:

sklep@kontaktowe.pl

 
poniedziałek, 3.8.2020 00:00
środa, 29.7.2020 13:18
poniedziałek, 27.7.2020 12:53
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki