Słynna ceramika z Bolesławca znana na całym świecie

środa, 23.11.2022 09:21

Pierwsze wyroby z ceramiki powstawały na świecie już w okresie prehistorycznego paleolitu. Metoda wypalania gliny po nadaniu jej konkretnego kształtu pozwalała na wyrób potrzebnych naczyń, które mogły mieć zastosowanie praktyczne lub znaczenie symboliczne. W kolejnych wiekach niezwykłej urody wyroby ceramiczne produkowano w starożytnej Grecji i Rzymie. Naczynia wyprodukowane tą metodą miały nie tylko oryginalne kształty, ale były też zdobione pięknymi i pełnymi ważnej symboliki rysunkami.

W Polsce pierwsze wyroby z ceramiki powstawały już ponad 7 tysięcy lat temu. Miejscem słynącym z wyrobów ceramicznych od setek lat jest leżący na Dolnym Śląsku Bolesławiec. Od XIV wieku wyrabia się tam naczynia z ceramiki, których popularność od wieków nie tylko nie maleje, ale wciąż rośnie. Ceramika z Bolesławca cieszy się olbrzymią popularnością w Polsce i na świecie, a przez niektórych określana jest ważnym dobrem narodowym.

Słynna na całym świecie ceramika

Słynna ceramika Bolesławiec znana jest na całym świecie nie tylko dlatego, że charakteryzuje się oryginalnym wzornictwem. Znaczenie ma jej wysoka jakość i dostępność w setkach różnych kształtów i wzorów. Warto pamiętać, że wyroby ceramiczne nie są tym samym co porcelana – Bolesławiec szczyci się tym, że naczynia pochodzące z ich pracowni ceramiki wykonywane są ręcznie, przez co są niepowtarzalne. Często słyszane określenie manufaktura Bolesławiec to wyraźne nawiązanie do tego, że masowa produkcja naczyń odbywa się w licznych pracowniach na terenie miasta metodą ręczną. Charakterystyczny, niezmienny od lat sposób zdobienia naczyń – nawiązujące do ludowej tradycji wzory nieregularnych kropek, kwiatów i liści utrzymane w kolorystyce bieli i kobaltu, powstające metodą stemplowania – sprawia, że nie sposób pomylić ich z żadnymi innymi na świecie. Charakterystyczne wzory pokrywają całe naczynia, bez względu na ich kształt i zastosowanie.

Ręcznie wyrabiane naczynia w oryginalnych wzorach

Ceramika Bolesławiec dla kolekcjonerów ma często znaczenie dekoracyjne. Jednak są to wyroby jak najbardziej użytkowe. Kiedy około XVII wieku wykształcił się charakterystyczny styl ceramiki bolesławieckiej w produkcji były przede wszystkim dzbany i kufle. Dzisiaj wyrabiane w manufakturze w Bolesławcu naczynia dostępne są w postaci dużych talerzy, talerzyków, mis, miseczek, półmisków, filiżanek i kubków. Wysoka jakość produktów sprawia, że naczyń można używać codziennie, nie obawiając się o to, że kolorystyka i wzór z czasem ulegną zniszczeniu. Ceramika bolesławicka charakteryzuje się także tym, że z jednej strony oryginalne wzory i kształty zwracają uwagę na jej wyjątkową urodę, z drugiej strony grubość ścianek gwarantuje jej trwałość. To zdecydowanie odróżnia ją od wyrobów z cienkiej porcelany – Bolesławiec ze swoimi słynnymi naczyniami dorównuje najbardziej wytwornym wyrobom na świecie dzięki pięknym motywom zdobniczym, jednak przewyższa je wyjątkowo solidnym wykonaniem i trwałością.

Wciąż nowe wzory naczyń

Ze względu na wielką popularność naczyń wyrabianych tradycyjnymi metodami w Bolesławcu oferta z roku na rok rozszerza się o nowe elementy – piękne pucharki do lodów, ozdobne cukiernice, naczynia o nietypowych kształtach, małe, kształtne łyżeczki czy liczne ozdoby, jak figurki czy zawieszki na ścianę – ale też o całkiem nowe wzory czy piękne połączenia ceramiki ze szkłem. Obok dominujących nadal niebiesko-kobaltowych wzorów kropek i drobnych kwiatków pojawiają się większe wzory kwiatowe, duże liście czy drobne owoce, a kolory wzorów wzbogaciły się o rdzawą czerwień, błękit czy pomarańczowy. Dzięki temu, że zachowano podobną tonację barw różne wzory ceramiki artystycznej Bolesławiec można śmiało zestawiać ze sobą. Komplet naczyń składający się z różnego rodzaju elementów, zdobionych różnymi wzorami wygląda tak samo dobrze, jak zestaw o tym samym wzorze.

Gdzie kupić ceramikę z Bolesławca?

Ceramika z Bolesławca cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Jest jednym z ważnych towarów eksportowych i celem poszukiwań turystów przyjeżdżających do Polski. Ceramikę Bolesławiec kupić można zazwyczaj tylko w wybranych sklepach – nie znajdzie się jej w ofercie popularnych sieciowych sklepów, oferujących naczynia i elementy wyposażenia wnętrz. Ze względu na niemalejące zainteresowanie, oferujące ceramikę z Bolesławca sklepy często specjalizują się w sprzedaży tylko tych produktów. Obecnie dostępne są one w bogatej ofercie nie tylko w punktach stacjonarnych, ale i w sprzedaży internetowej. W poszukiwaniu oryginalnych wyrobów warto zwrócić uwagę na sygnaturę naczyń, która świadczy o ich pochodzeniu. Ceramikę Bolesławiec sklepy oferują w cenach odpowiednich do jej unikalnej wartości. Wielbiciele ceramiki artystycznej Bolesławiec często stopniowo kompletują swoje kolekcje, dokupując kolejne elementy w danym wzorze czy kolorze. Jednak słynna pochodząca z Bolesławca ceramika w wyprzedaży jest dostępna w cenach duży niższych. Wówczas można zdecydować się na zakup całego kompletu kwiecistych filiżanek lub dużego zestawu pięknie zdobionych talerzy.

Sklep z oryginalną bolesławiecką ceramiką

Oferujący ceramikę Bolesławiec sklep Andy firmuje rodzinną manufakturę, która zajmuje się wytwarzaniem tych niezwykłych naczyń. W sklepie dostępne są różnorodne wzory tej słynnej ceramiki artystycznej. Zakupy można zrobić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i poprzez stronę internetową. Na stronie można obejrzeć zdjęcia wszystkich oferowanych wyrobów. Dzięki szczegółowej kategoryzacji za pomocą odpowiednich zakładek dociera się do szczegółowej oferty poszczególnych rodzajów naczyń w tym filiżanek, wazonów, pięknych ceramicznych czajników czy ozdobnych tac. Dostępna jest stała oferta produkowanych naczyń, ale też ciągle pojawiające się nowości – najnowsze wzory i kolory. W sklepie można też kupić charakterystyczną dla Bolesławca ceramikę w wyprzedaży. Słynną bolesławiecką ceramiką sklep dostarcza nie tylko na terenie kraju, ale również za granicę.