Ściany z cegły - jak wkomponować je w nasz projekt domu?

poniedziałek, 25.7.2022 08:58

Aby ocieplić wnętrze swojego domu, można wykorzystać dekoracyjną ścianę z cegły. Nie musi to być naturalna cegła, gdyż sprawdzają się również płytki, będące wierną imitacją muru. Cegłę wykorzystać można w pokoju, salonie, kuchni, a nawet łazience. Zatem jak stworzyć aranżacje z wykorzystaniem efektownej cegły?

Jak zaaranżować cegłę w projekcie domu?

Wykorzystując cegłę, można stworzyć niezwykle trwałą i odporną na zarysowania ścianę. Tego typu aranżacja doskonale sprawdza się w małych jak i dużych przestrzeniach. Dzięki różnorodnym wersjom kolorystycznym oraz zróżnicowanej strukturze lica można uzyskać niezwykłe aranżacje dla swojej przestrzeni. Natomiast wykorzystując okładziny z płytek, można w tani sposób wykończyć swoje mieszkanie. Wiąże się to z łatwością utrzymania, długą żywotnością, a także prostą eksploatację. Ceglane ściany prezentują się bardzo monumentalnie, nawiązując do stylu rustykalnego.

Planując wkomponowanie cegły w projekt domu, warto zastanowić się nad obudowaniem wyspy kuchennej, kominka, stworzeniem półki lub całej ściany w salonie. Ceglany akcent dodaje stylu przestrzeni oraz stanowi jeden z najefektywniejszych elementów dekoracyjnych. Tym samym cegła może być alternatywą dla tradycyjnych kafli czy też płytek. Z łatwością można zestawiać ceglane ścianki z gładką powierzchnią w neutralnym odcieniu. Ważne jest, aby zachować umiar w stosowaniu cegły w pomieszczeniach. W innym przypadku można osiągnąć nieco przytłaczający efekt. Dodatkowo istotna jest także kolorystyka mebli oraz podłogi. Cegła na ścianach jest bardzo intensywnym akcentem kolorystycznym. Dlatego najlepiej prezentuje się z podłogą w naturalnych odcieniach kamienia, drewna.

Oświetlenie ściany z cegły

Cegła na ścianie sprawia, że przestrzeń staje się klimatyczna i ciekawa. Jednak wybierając idealne oświetlenie ściany z cegły, można jeszcze bardziej podkreślić jej charakter. Oświetlenie uwydatnia kształt, kolor oraz fakturę cegły. Wówczas całe wnętrze staje się bardziej kameralne i przytulne. Co więcej, właściwie dobrane oświetlenie sprawia, że przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna. Do oświetlenia cegły wykorzystać można:

  • lampy stojące,
  • wiszące,
  • reflektory,
  • modne girlandy świetlne.

Sposoby doświetlenia ceglanej ściany

Warto wprowadzić przynajmniej kilka niewielkich punktów świetlnych, co daje najbardziej efektowny rezultat. Warto także zdecydować się na umieszczenie kinkietów na ścianie ceglanej. Wówczas podkreśli się nie tylko styl okładziny, lecz także zwiększy komfort korzystania z danego pokoju. Rewelacyjnie prezentują się także podłużne lampy, którymi można doświetlić zdjęcia, lustra czy też kominek. Ciekawy efekt dają kinkiety, które rozsyłają światło w różnych kierunkach. Poza rozpraszaniem światła podnoszą one dodatkowy efekt dekoracyjny do pomieszczenia. Do ceglanych ścian pasują kinkiety w kolorze złotym, srebrnym, ale także wykonane z naturalnego drewna. Popularne są również taśmy ledowe, które należy umieścić w profilu z aluminium. Wówczas diody są chronione przed kurzem i wilgocią, nie grozi im także uszkodzenie mechaniczne.