Rozwód kościelny i unieważnienie małżeństwa kościelnego - jak trudny jest to proces?

czwartek, 22.4.2021 13:47 796

Obecne czasy pokazują, że ludzie nie boją się zakończyć swojego związku, jeśli nie są w nim szczęśliwi. Pary są mniej trwałe, podobnie małżeństwa. Rozwody to chleb powszedni, również rozwody kościelne. Wciąż zwiększająca się liczba rozwodów kościelnych to dowód na to, że nawet sakrament nie jest w stanie utrzymać związku dwojga ludzi, którzy nie czuję tego, co czuli dawniej i chcą szukać szczęścia gdzie indziej. Jednak nie dla wszystkich rozwód kościelny jest oczywisty. Wciąż pojawiają się pytania, jak otrzymać rozwód kościelny oraz ile on kosztuje?

  1. Powód rosnącej liczby spraw rozwodowych w sądach kościelnych
  2. Czym jest unieważnienie małżeństwa?
  3. Kto może dostać rozwód kościelny?

Powód rosnącej liczny spraw rozwodowych w sądach kościelnych

Z biegiem lat, w trakcie których instytucja kościoła zaczęła nieco tracić na uznaniu, zmieniło się również postrzeganie samego małżeństwa. Mnóstwo osób nie próbuje rozwiązywać żadnych problemów w swoim związku, raczej wolą iść na łatwiznę, co z reguły oznacza rozstanie. Znacznie łatwiej złożyć pozew rozwodowy niż udać się na terapię dla małżeństw czy postarać o zaufanie i uwagę drugiej osoby.

Nie bez znaczenia w kwestii rozwodów jest reforma, którą ogłosił papież Franciszek w 2015 roku. Zmiany te ułatwiają przeprowadzenie procesu dotyczącego unieważnienia małżeństwa. Przede wszystkich znacznie skracają proces samego unieważniania do ok. 24-30 miesięcy. Wcześniej takie sprawy rozwodowe mogły ciągnąć się latami.

Czym jest unieważnienie małżeństwa?

Unieważnienie małżeństwa kościelnego to nie do końca poprawna nazwa tego procesu. Warto pamiętać, że małżeństwo kościelne, sakrament małżeństwa zawierany jest na całe życie i nie można tego uniknąć. Można natomiast zaapelować do kościoła o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Unieważnienie małżeństwa kościelnego w Warszawie to proces, który polega na udowodnieniu, iż już w dniu małżeństwa pojawiły się powody, dla których związek nie powinien zostać zawarty.

Kancelaria prawa kanonicznego w Warszawie może udzielić znacznie więcej cennych informacji, których warto poszukiwać u źródła.

Kto może dostać rozwód kościelny?

Na pytanie, kto może dostać rozwód kościelny nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogłyby zaważyć na tym, iż powinno się zostać w związku małżeńskim. Istnieje kilka grup przeszkód zrywających małżeństwo. Pierwsza grupa nie jest zbyt często wykorzystywana, gdyż rzadko kiedy na jej podstawie może dojść do faktycznego unieważnienia. Kluczową rolę odgrywa druga grupa, która obejmuje niezdolność natury psychicznej do zawarcia małżeństwa.

Kancelaria Prawa Kanonicznego
Magdalena Furmańczuk

  • Konsultacja sprawy przed rozpoczęciem procesu
  • Pomoc prawna w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa przed sądami kościelnymi I i II instancji
  • Sporządzanie pism procesowych na każdym jego etapie
  • Pomoc w doborze materiału dowodowego oraz świadków


ul. Nowogrodzka 62C
02-002 Warszawa
tel.: +48 662 277 990
office@kancelaria.furmanczuk.pl

ul. P.S. Wyszyńskiego 4
22-400 Zamość
tel.: +48 662 277 990
office@kancelaria.furmanczuk.pl

więcej informacji na

https://www.kancelaria.furmanczuk.pl/