Rozwiąż problem upałów w mieszkaniu

poniedziałek, 10.8.2020 09:48 344

Co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz słowo „klimatyzacja”? Prawdopodobnie jest to ścienny klimatyzator i to raczej w miejscu pracy, niż w mieszkaniu. Tymczasem klimatyzacja domowa staje się powoli standardem, dając nam możliwość cieszenia się z przyjemnego chłodu nawet w upalne dni. Na rynku jest dostępnych wiele modeli urządzeń chłodzących, ale w tym artykule chcielibyśmy przybliżyć jeden z nich – klimatyzator przenośny.

Skuteczny i mobilny

Klimatyzator przenośny, co wskazuje już jego nazwa, możemy umieścić w dowolnym miejscu i dowolnie zmieniać jego lokalizację.

Wśród nich znajdują się:

  • klimatyzatory typu split lub multi split – dzielące się na dwie jednostki, wewnętrzną mobilną oraz przeznaczoną do montażu na zewnątrz;
  • klimatyzatory jednoczęściowe, wyposażone w rurę wyrzutową, odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz.

Klimatyzator przenośny składa się m.in. z wymienników ciepła, które pobierają to ciepło z pomieszczenia i oddają je schłodzone za pomocą czynnika chłodniczego. 

Ważne, by czynnik był ekologiczny – więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://nachlodno.pl/poradniki/czynnik-chlodniczy-w-klimatyzatorach/.

W urządzeniach takich jak np. lodówka, ciepło odprowadzane jest przez kratkę, a w klimatyzatorach przenośnych – przez rurę wyrzutową.

Aby zamontować klimatyzator pokojowy z rurą nie musisz zatrudniać ekipy montażowej. 

Z łatwością zrobisz to samodzielnie:

  1. Ustaw urządzenie w pobliżu okna lub drzwi balkonowych.
  2. Zamontuj uszczelkę lub ramę na oknie i wyprowadź tędy rurę.
  3. Pamiętaj, by rura była zamontowana prosto i bez zagięć.
  4. Podłącz urządzenie do prądu i… gotowe.

Pamiętaj, że klimatyzator przenośny musi mieć rurę wyrzutową

Urządzenie bez rury to klimatyzer, który do chłodzenia wykorzystuje wodę, dlatego jego skuteczność jest niemal zerowa. Producenci niestety często używają tych nazw wymiennie.

Dlaczego warto wybrać klimatyzator przenośny?

  • to niższy wydatek finansowy (w porównaniu z klimatyzacją ścienną);
  • można przenosić go między pokojami, w zależności od potrzeb;
  • nie wymaga zezwoleń zarządcy budynku na montaż ani zatrudnienia ekipy montażowej.

W podjęciu właściwego wyboru pomoże Ci ranking stworzony przez specjalistów: https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne-ranking/.

Moc klimatyzatora pokojowego

Jest jednym z najważniejszych parametrów – dzięki niej określisz powierzchnię, jaką ochłodzi urządzenie. Do schłodzenia 1 m³ powietrza klimatyzator potrzebuje ok. 0,03 kW mocy chłodzącej. 

Jeśli pokój ma powierzchnię 30 m² i wysokość 2,7 m, do jego schłodzenia potrzebne jest 2,43 kW 
(30 x 2,7 x 0,03).

Jeżeli budynek jest słabo izolowany termicznie, a okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią, powiększ tę wartość o 25%.

Więcej informacji na temat klimatyzacji, w tym recenzje, rankingi i poradniki, znajdziesz w serwisie: https://nachlodno.pl/