komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 11 sierpnia 2020

Klary, Zuzanny

Rodzaje wierteł do wiercenia otworów

wtorek, 28.7.2020 00:00
kategorie artykułu:

Wiertła są to narzędzia przeznaczone do wykonywania otworów przelotowych jak i nieprzelotowych, w materiałach pełnych oraz częściowym materiale. Stosowane są one przy użyciu wiertarki, tokarki bądź innej obrabiarki mającej napęd obrotowy. Wiertła uzyskujemy za pomocą trzech metod: walcowania, szlifowania oraz frezowania. Wiertła uzyskane za pomocą metody walcowania są wyższej jakości, lecz również są o odpowiednio wyższej cenie.

Podział wierteł do metalu

Dzięki różnorodnym cechą, właściwością jak i przeznaczeniu wiertła dzielmy na: wiertła do metalu ogólnego przeznaczenia oraz wiertła specjalnego przeznaczenia. Wiertła ogólne są to wiertła kręte a wiertła specjalnego przeznaczenia są to wiertła płaskie służą głównie do otworów głębokich jak i nakiełków.

wiertło stożkowe HSS

Ze względu na materiał wiertła dzielimy na jednolite produkowane ze stali szybkotnącej HSS (zobacz ofertę wierteł trepanacyjnych), dzięki której mamy możliwość pracy w materiałach posiadających twardość do 35 HRC, gdyż same wiertła mają twardość 62 HRC. Natomiast wiertła kobaltowe z chwytem walcowym HSSE mają twardość 64 HRC i mogą pracować w materiałach o twardości max 37 HRC, wiertła HSSE mają również większą wytrzymałość na wysokie temperatury, ścieranie jak i dłuższą żywotność. Tym cechom zawdzięczamy możliwość pracy w wysokich temperaturach jak i trudnych warunkach, stalach nierdzewnych oraz żeliwie sferoidalnym. Wiertła węglikowe VHM również zaliczamy do wierteł monolitycznych są one narzędziami bardziej wydajnymi od pozostałych i nie wymagają one poprzedniego nawiercania. Prędkość skrawania może dojść nawet do Vc- 300 m/min a w dokładności wykonania otworu możemy liczyć na otwór w klasie od H7 do H8.

wiertło do stali

Wiertła do metalu występują z chwytami walcowymi w różnej długości, przeznaczone są do wierteł DIN 338 po wiertła DIN 340 jak i wiertła bardzo długie DIN 1896. Cena wierteł do metalu uzależniona jest przede wszystkim od wielkości czyli średnicy narzędzia oraz od typy jaki wybierzemy.

Jako ostatnim podziałem jest podział wierteł do stali ze względu na budowę części chwytowej. Dzielimy wiertła do metalu na: wiertła z chwytem walcowym gładkim jak i wiertla z chwytem stożkowym Morse'a. Wiertła na stożku Morse'a posiadające płetwę stosowane są do wierceń za pomocą maszyn z takim stożkiem. Znajdziemy je w wersji standardowej długoościści DIN 345 jak i wiertła w wersji długiej DIN 341.

Konstrukcja i zastosowanie wierteł do stali

Wiertła składane o głębokości 3D, 4D oraz 5D posiadają budowę z płytek wieloostrzowych wykonanych z węglików spiekanych. Wiertła składane 3D mają możliwość wierceń w wysokich prędkościach skrawania jak i większą wydajność obróbki. Dzięki temu chropowatość jak i dokładność otworu jest zadowalająca. Ważne jest dostarczenie cieczy chłodzącej do miejsca skrawania, wtedy zachowamy trwałość jak i wysoką wydajność urządzenia nawet przy wysokich parametrach skrawania (https://artykulytechniczne.pl/wiertla-skladane.html).

Wiertło trepanacyjne rurowe

Te wiertła stosowane są do wykonywania różnego rodzaju otworów w jednolitych materiałach obrabianych. Możemy nimi obrabiać materiały taki jak: stal węglową, stal nierdzewną, stopową, różnego typy żeliw, metali kolorowych bądź stopów tytanu.

Wiertła składane umożliwiają nam zwiększenie wydajności obróbki, zapewniają dokładność wykonywanej pracy oraz odpowiednią chropowatość powierzchni.

Wiertła składane z ostrzami wykonanymi z węglików spiekanych zalecane są do wydajnego skrawania otworów różnego rodzaju jednolitych materiałów w jakich chcemy wykonać otwory. Mogą one być stosowane do obróbki stali węglowych, stopowych, nierdzewnych, żeliwa różnego rodzaju, stopów tytany jak i metali kolorowych. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia cieczy, którą należy dostarczać do strefy skrawania.

wiertło stożkowe HSS

Płytki do wiertel składanych

Płytki do wierteł składanych jak i pozostałe płytki możemy spotkać w wielu gatunkach jak i wersjach pokrycia. Każdy producent posiada własne wewnętrzne oznaczenie gatunków płytek oraz łamaczy wióra. Producenci płytek do wierteł składanych wieloostrzowe, dzielą gatunki węglików według normy ISO, która mówi nam do jakiego gatunku materiału przeznaczone są poszczególne płytki. Płytki skrawające mają różnice grubości ok. 1-2 mm. Według normy ISO materiały posiadają następujące oznaczenia:

  • P - stal koloru niebieskiego
  • M - stal nierdzewna zaznaczana kolorem żółtym
  • K - żeliwo, opisywane kolorem żółtym
  • N - aluminium jak i materiały nieżelazne opisane kolorem zielonym
  • S - materiały żaroodporne oznaczane kolorem miodowym
  • H - stale hartowane oznaczone kolorem szarym

Płytki skrawające wieloostrzowe produkowane są poprzez spiekanie węglików metali trudno topliwych takich jak: wolfram lub tytan z metalami wiążącymi, którym najczęściej jest kobalt, nikiel lub wanad. Do produkcji płytek do wierteł składanych wykorzystuje się wysokiej jakości  węgliki spiekane jak i nowoczesne metody powlekane. Odznaczają się one wysoka twardością, odpornością na ścieranie jak i równie mają możliwość skrawania w bardzo twardych, trudnoobrabianych materiałów oraz w wysokich temperaturach.

 

 
piątek, 7.8.2020 00:00
czwartek, 6.8.2020 11:49
czwartek, 6.8.2020 11:40
środa, 5.8.2020 13:26
środa, 5.8.2020 11:45
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki