Rodzaje i zastosowanie płytowych wymienników ciepła

czwartek, 7.7.2022 20:20 179

Wymienniki ciepła to urządzenia, które pozwalają na wymianę ciepła między dwoma płynami o różnej temperaturze. Są one wykorzystywane w instalacjach cieplnych i chłodniczych zarówno w budynkach wielkopowierzchniowych, domach jednorodzinnych, jak i w przemyśle. Dzięki nim można w znacznym stopniu zredukować utratę ciepła, a tym samym obniżyć rachunki za energię elektryczną. Przy obecnie systematycznie podwyższanych cenach prądu ma to ogromne znaczenie. W budownictwie oraz instalacjach przemysłowych najczęściej wykorzystuje się płytowe wymienniki ciepła.

Jakie są rodzaje wymienników ciepła?

Wymienniki ciepła są urządzeniami o prostej, ale bardzo zróżnicowanej konstrukcji. Na rynku wyróżnić można wymienniki ciepła:

  • płaszczowo-rurowe;
  • płaszczowo-rurowe z wężownicą;
  • płytowe. Dzielą się one na: płytowe skręcane i lutowane.

Zaletą wymienników rurowych jest bardzo wysoka wydajność oraz niewielkie rozmiary. Z kolei wymienniki ciepła płytowe są wydajne i skuteczne. Jedną z ich największych zalet są niskie koszty eksploatacji. Ze względu na swoje zalety, płytowe wymienniki ciepła cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Zastosowanie wymienników płaszczowo-rurowych na chwilę obecną jest znacznie mniejsze.

Jakie jest zastosowanie płytowych wymienników ciepła?

Płytowe wymienniki ciepła mają zastosowanie nie tylko w instalacjach grzewczych. Mogą być stosowane także w instalacjach klimatyzacji i chłodzenia. Ich konstrukcja pozwala na bardzo wydajną wymianę ciepła i nie zaburza przepływu płynu znajdującego się w instalacji. Co ważne, wymienniki ciepła płytowe lutowane mogą być stosowane w instalacjach chłodniczych, których elementem są chillery. Stosując je w instalacjach z chillerami, można znacznie zmniejszyć ilość czynnika chłodzącego. Możliwości zastosowania nowoczesnych płytowych wymienników ciepła są ogromne. Stosuje się je między innymi w:

  • instalacjach ogrzewania podłogowego;
  • kotłach wodnych i parowych;
  • instalacjach solarnych.

Wymienniki ciepła płytowe lutowane znajdują zastosowanie także w klasycznych od lat wykorzystywanych systemach centralnego ogrzewania.

Płytowe wymienniki ciepła znajdziesz na stronie: https://hexonic.com/produkty/plytowe-lutowane/

Jakie wymienniki ciepła lutowane są dostępne na rynku?

Na rynku dostępne są wymienniki ciepła płytowe lutowane bardzo różnych typów. Zalicza się do nich między innymi wymienniki serii L. Znajdują one zastosowanie w instalacjach grzewczych i chłodniczych. Proces lutowania odbywający się w piecu próżniowym to gwarancja niezawodności tychże wymienników. W ich przypadku powierzchnia wymiany ciepła jest stosunkowo duża, co sprawia, że nawet w najbardziej wymagających warunkach działają one bardzo skutecznie. Innym typem wymienników płytowych lutowanych są wymienniki ciepła serii R. Mogą być stosowane jako parowniki lub skraplacze w instalacjach grzewczych i chłodniczych. Ich plusem jest to, że sprawdzają się nie tylko w standardowych instalacjach, ale także w tych, w których wykorzystuje się ciepło i energię pochodzące ze źródeł odnawialnych. Mają zastosowanie również w branży sanitarnej. W budynkach mieszkalnych mogą być używane wymienniki ciepła płytowe lutowane asymetryczne.