Przymusowe leczenie alkoholizmu - czy ma to sens?

piątek, 1.4.2022 13:09 525

Alkoholizm to straszny nałóg, który niszczy życie nie tylko osoby uzależnionej, ale także jej najbliższych. Niestety wielu alkoholików nie jest w stanie zdecydować się na leczenie. W Polsce istnieje jednak możliwość przymusowego leczenia alkoholizmu. Czy to dobry pomysł? Jak przebiega cały proces?

Jak leczyć alkoholika bez jego zgody?

Aby możliwe było podjęcie leczenia alkoholika bez jego zgody konieczne jest złożenie wniosku do Sądu Okręgowego z prośbą o całkowite lub częściowe ubezwłasnowolnienie. Tego typu wniosek może być złożony przez najbliższe osoby alkoholika. Może być to zatem małżonek, dzieci, dziadkowie, rodzice, wnuki, rodzeństwo, lecz również prokurator oraz przedstawiciel ustawowy. Następnie na drodze sądowej powoływani są biegli psychiatrzy, których celem jest zbadanie czy dana osoba jest rzeczywiście w ciężkim uzależnieniu od alkoholu, co może być powodem do ubezwłasnowolnienia. 

W niektórych przypadkach osoby uzależnione wymagają dłuższej obserwacji, na przykład realizowanej w szpitalu. Jeżeli sąd podejmie decyzję o całkowitym ubezwłasnowolnieniu osoby uzależnionej od alkoholu, wówczas wyznaczony zostanie jej opiekun. Natomiast w przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego osoba uzależniona otrzymuje kuratora, którym najczęściej jest ktoś z rodziny. Wówczas to kurator lub też opiekun podejmuje dalsze decyzję w zakresie czynności prawnych w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej. Tego typu decyzja jest najczęściej bardzo trudna dla bliskich osoby uzależnionej od alkoholu, jednak w niektórych sytuacjach jest ona rzeczywiście szeroko motywowana. Przede wszystkim dotyczy to tych okoliczności, kiedy osoba uzależniona od alkoholu jaki sposób nieświadomy dysponuje majątkiem rodziny, lub też zaciąga wysokie kredyty. Jest to zatem bardzo niebezpieczne, a ponadto może sprawić, że rodzina alkoholika zostanie na wiele lat obciążona bardzo wysokimi długami, co może z kolei zaburzyć jej ciągłość finansową. 

Co więcej decyzja ubezwłasnowolnieniu pomoże tak żeby skierowanie alkoholika na przymusowe leczenie. Jest to oczywiście ostateczna możliwość, jednakże jest najbardziej skuteczne, zwłaszcza w związku z tym, że osoba w zaawansowanym stadium uzależnienia od alkoholu jest najczęściej zupełnie niepoczytalna. Tym samym niemało na świadomości to do swoich czynów oraz zachowania. 

Ponadto należy zdawać sobie sprawę także z tego, że alkoholik zupełnie odbiera bodźce zewnętrzne aniżeli zdrowe osoby. Najczęściej picie alkoholu jest dla niego jedynym skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się bólu psychicznego i fizycznego, a także zapomnienie o wszystkich problemach i dolegliwościach. Leczenie alkoholizmu jest to zatem niezwykle trudne, a jednocześnie wymaga bardzo dużej determinacji od wszystkich członków rodziny. W czasie leczenie alkoholika należy pamiętać także o zadbanie o własne zdrowie psychiczne, gdyż jak wskazują liczne doświadczenia rodzina osoby uzależnionej także bardzo cierpi, a jednocześnie czuje się bezradna.

Ile trwa przymusowe leczenie alkoholizmu?

Długość trwania przymusowego leczenia nie jest określone sposób prawny, gdyż zależy ona od indywidualnej sytuacji oraz stopnia zaawansowania choroby. Dlatego też bo pierwszym etapie leczenia podejmowany jest tak zwany detoks, który ma na celu odtrucie organizmu ze wszystkich toksyn, które dostały się wraz z alkoholem. Rozpoczęcie detoksu można wdrożyć już po kilku godzinach od zakończenia picia. 

Jednakże należy pamiętać, że u osób, które są w ciężkich stadiach choroby alkoholowej detoks może powodować tak zwany zespół abstynencyjny. Wówczas występują między innymi wymioty, nudności, stany lękowe, niepokój, lecz także agresja, a W skrajnych przypadkach objawy somatyczne, które mogą zagrażać nawet w życiu. Tym samym niezbędny jest, aby detoks prowadzony był specjalistycznym ośrodku, takim jak https://dezyderata.com/. Zazwyczaj tego typu ośrodki czy też kliniki terapeutyczne prowadzą regularne spotkanie, które mogą być realizowane przez pół roku lub nawet cały rok. Z kolei w przypadku leczenia alkoholika w tak zwanym trybie zamkniętym ilość czasu uzależniona jest zawsze od kondycji pacjenta. Możliwy jest między innymi 4 tygodniowy turnus, lub też nieco dłuższy, obejmujący aż 12 tygodni. 

Dużo zależy także od postępów, które w trakcie leczenia wykazuje pacjent, od jego zaangażowania, motywacji, a także od jego ciała. Osoby, które byłyby w zaawansowanym stadium alkoholizmu po odstawieniu wysokoprocentowych trunków zazwyczaj borykają się z niezwykle poważnymi stanami chorobowymi, które obejmują nie tylko psychikę, lecz także zdrowie somatyczne. 

Zatem jak zmusić alkoholika do leczenia? W przypadku, kiedy prośby oraz polubowne próby namówienia do leczenia nie przynoszą efektu wówczas można zdecydować się na leczenie z konieczności. Może się ona odbyć po częściowym lub całkowitym ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od alkoholu. Może być także wyznaczone na drodze sądowej.