Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

wtorek, 26.3.2024 15:06

Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie od dziś cieszą się sporą popularnością, ale to dopiero w ostatnich latach zyskały na znaczeniu. Wszystko za sprawą tego, że producenci wypuszczają na rynek coraz lepsze rozwiązania, które można zastosować w dosłownie każdych okolicznościach. Zobaczmy więc, jakie rodzaje oczyszczalni można wyróżnić i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jak działa taka instalacja? Wyjaśniamy! Na każdym właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek odprowadzania nieczystości, w tym ścieków bytowych z gospodarstwa. Problem pojawia się wtedy, gdy nie ma możliwości dokonania przyłącza do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej na wsiach lub terenach pod miastem, gdzie powstaje nowe budownictwo. Z pomocą przychodzą alternatywne rozwiązania takie jak szambo czy właśnie przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Jak funkcjonują przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Sama przydomowa oczyszczalnia ścieków różni się od tradycyjnego szamba przede wszystkim tym, że jest instalacją przepływową, a nie zamkniętym zbiornikiem. Tutaj także mamy do czynienia ze zbiornikiem, najczęściej podzielonym na komory, ale za to z rurami doprowadzającymi i odprowadzającymi. W praktyce oznacza to, że wprowadzone do niej ścieki są oczyszczane, a następnie, już w postaci wody, odprowadzane z powrotem do środowiska naturalnego. To właśnie ten aspekt wpływa bardzo mocno na to, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są opcją ekologiczną, ponieważ nie dość, że nie marnuje się wody, to jeszcze w procesie neutralizowania zanieczyszczeń wykorzystuje się zasoby naturalne. Mowa m.in. o bakteriach tlenowych i beztlenowych, jak i innych pożytecznych mikroorganizmach, których zadaniem jest skuteczne usuwanie wszelkich szkodliwych substancji.

Jakie są największe zalety przydomowych oczyszczalni?

Wśród atutów przydomowych oczyszczalni ścieków warto wymienić m.in. ich wysoką skuteczność, która wynosi niemal 100%. Instalacje tego typu są też bezobsługowa i praktycznie bezawaryjne. Jedyną rzeczą, jaką należy przy nich robić, jest zlecenie raz czy maksymalnie dwa razy w roku, opróżnienia zbiornika z resztek osadowych. Oczyszczalnia jest więc także tania w eksploatacji i długowieczna, ponieważ odpowiednio wykorzystywana może posłużyć przez nawet 20-30 lat.

Budowa oczyszczalni - co trzeba wiedzieć?

Można wymienić kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni, a różnica polega przede wszystkim na tym, co znajduje się w zbiorniku, ale nie tylko. Mamy oczyszczalnie z drenażem, ale też z filtrem piaskowym, roślinnym, z osadem czynnym czy najbardziej nowoczesne biologiczne. Co najważniejsze, przy budowie niewielkiej oczyszczalni, nie trzeba starać się o pozwolenie, wystarczy jedynie zgłoszenie takiej inwestycji, co jest ogromnym ułatwieniem. Ceny systemów z montażem zaczynają się, przy najprostszych, od kilku tysięcy aż do nawet 30 000 złotych przy oczyszczalniach ze złożem biologicznym. Jest to jednak na tyle opłacalna inwestycja, że warto patrzeć na nią w dłuższej perspektywie, ponieważ zwróci się w ciągu kilku lat i to z nawiązką.