komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Przydomowa, biologiczna oczyszczalnia ścieków jak często opróżniać?

piątek, 8.11.2019 11:28 , odsłony: 1418
kategorie artykułu:

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków są pożytecznymi urządzeniami pozwalającymi w bezpieczny i nieszkodliwy dla środowiska sposób odprowadzić zanieczyszczenia ściekowe z indywidualnych gospodarstw domowych. Ponadto jest to rozwiązanie tanie w eksploatacji oraz wygodne w użytkowaniu w porównaniu z szambem. Jednak nie każdy posiadacz domu ma możliwość budowy własne przydomowej oczyszczalni ścieków. Montaż przydomowych oczyszczalni jest możliwy w przypadku braku możliwości przyłączenia się do zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Gwarancją zadowolenia przez wiele lat z posiadania własnej oczyszczalni jest bezawaryjna i nieuciążliwa praca urządzenia. Oprócz jakości wybranej oczyszczalni wynika to z właściwej eksploatacji. Jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych dotyczącą wszystkich przydomowych oczyszczalni jest opróżnianie.

oczyszczalnia

Jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Informację odnośnie wyboru osadu nadmiernego znajdziemy w dokumentach dostarczonych razem z urządzeniem. Częstotliwość tej czynności zależy od wielu czynników, między innymi rodzaju oczyszczalni czy wielkości osadnika. Przeważnie producenci oczyszczalni nie podają konkretnych informacji lub odstępów między kolejnym opróżnianiem. Skąd więc wiadomo kiedy czyścić przydomową oczyszczalnię? Większość dostępnych na rynku przydomowych oczyszczalni wymaga opróżniania 1-4 razy do roku. Na częstotliwość wyboru osadu wpływ ma ładunek zanieczyszczeń dopływających do oczyszczalni czy dobowa przepustowość oczyszczalni.  Oczyszczalnia ścieków jest dobierana przede wszystkim na podstawie  liczby osób. Natomiast oczyszczalnie w typoszeregu  różnią się dobową przepustowością i liczbą mieszkańców  (RLM) dla których jest dedykowane urządzenie np. 0,6 m3/d dla 2-4 osób czy  0,9 m3/d dla 5-6 osób. Im mniej osób będzie użytkowało oczyszczalnię to ładunek zanieczyszczeń będzie mniejszy, a częstotliwość opróżniania przydomowej oczyszczalni rzadsza. W książce eksploatacyjnej urządzenia zazwyczaj jest opisane w jaki sposób zbaczać, czy należy usunąć osad z biologicznej oczyszczalni. W tym celu zazwyczaj sprawdza się koncentrację osadu nadmiernego w bioreaktorze. Najprościej jest z komory bioreaktora pobrać przezroczystym naczyniem próbę ścieków z osadem i odczekać około 20 minut. Po tym czasie osad sedymentuje, jeżeli jego zawartość będzie wynosiła około 40% należy wezwać obsługę asenizacyjną w celu opróżnienia zbiornika. Niemniej ważne jest prawidłowe opróżnienie przydomowej oczyszczalni. Dlatego przygotowując się do tej czynności należy dokładnie zapoznać się z instrukcją eksploatacji producenta. Znajdują się tam informacje, jakie urządzenia należy wyłączyć przed wyborem osadu (np. dmuchawę), z których komór/zbiorników wypompować zawartość. Im rzadsza konieczność wyboru osadu nadmiernego tym niższy kosz eksploatacji.

Prosta, przyjazna eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków przekłada się na zadowolenie użytkownika. Przykładem przydomowej oczyszczalni ścieków charakteryzującą się prostą obsługą i eksploatacją jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol. Oczyszczalnia NV składa się z jednego, dwukomorowego zbiornika. Ponadto jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa. Wysoka jakość produktu oraz bezawaryjna praca potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.

 
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
czwartek, 17.9.2020 13:33
wtorek, 15.9.2020 14:32
poniedziałek, 14.9.2020 22:05
poniedziałek, 14.9.2020 15:03
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki