Przeziębienie – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

piątek, 30.12.2022 14:48 3831

Przeziębienie to na ogół łagodna infekcja wirusowa o samoograniczającym się charakterze. Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę przeziębieniową. Poznaj sposoby leczenia i działania profilaktyczne, dzięki którym możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na przeziębienie w kolejnych sezonach infekcyjnych.

Przeziębienie – przyczyny infekcji i czynniki ryzyka

Osoby dorosłe zapadają na przeziębienie 2–4 razy w roku, seniorzy mają rocznie 0,5–1 epizod przeziębienia. Z kolei dzieci zmagają się z tą infekcją około 2–3 razy częściej niż dorośli. Dlaczego co roku (zwłaszcza w okresie od października do marca) tak wiele osób zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z objawami przeziębienia? Przyczyną choroby przeziębieniowej są wirusy, które dostają się organizmu drogą kropelkową (np. przy kichaniu, kaszlu innego chorego) lub poprzez dotykanie zakażonych przedmiotów codziennego użytku. Najczęściej są to rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy oraz, w mniejszym stopniu, wirusy paragrypy, RSV, parwowirusy, wirusy Coxsackie, enterowirusy.

Komu szczególnie grozi przeziębienie? Na wirusowe zapalenie nosogardła bardziej narażeni są pacjenci:

  • z osłabioną odpornością,
  • przepracowani,
  • zestresowani,
  • przebywający w dużych skupiskach ludzkich,
  • niedożywieni,
  • z deficytami snu,
  • palący nałogowo tytoń.

Przeziębienie – objawy choroby

Przeziębienie jest dość często mylone z grypą. Jednym z pierwszych zwiastunów przeziębienia jest zmęczenie i złe samopoczucie. U niektórych pacjentów pojawia się suchość i drapanie w nosie (jest to konsekwencja inwazji wirusów na błonę śluzową nosa). Następnym symptomem są dolegliwości bólowe gardła oraz czasem chrypka. Pojawia się też kichanie i nieżyt nosa. Początkowo wydzielina ma wodnistą konsystencję, z czasem gęstnieje i katar może mieć żółty lub zielony kolor (ropną postać). W niektórych przypadkach występuje również suchy lub mokry kaszel. Na początku choroby może pojawić się stan podgorączkowy.

Warto podkreślić, że objawy przeziębienia pojawiają się 1-2 dni od zakażenia i utrzymują się około 7 dni. Jeśli symptomy trwają dłużej niż 14 dni lub nasilają się w 6-7 dniu choroby, wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego. Niepokojącym sygnałem jest wysoka gorączka, świszczący oddech i duszności.

Przeziębienie – leczenie

Leczenie przeziębienia opiera się głównie na łagodzeniu objawów choroby. Pacjent powinien odpoczywać w łóżku, dbać o nawodnienie organizmu (woda mineralna, owocowe i ziołowe herbaty, rosół domowej roboty). Poprawę drożności nosa mogą przynieść inhalacje. Możesz sięgnąć po syropy wykrztuśne, które ułatwią usunięcie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. W razie konieczności warto przyjmować leki przeciwbólowe. Jeśli chcesz złagodzić podrażnione gardło i je nawilżyć, możesz sięgnąć po wyrób medyczny Fiorda spray. Aloes zawarty w składzie produktu regeneruje błonę śluzową jamy ustnej i gardła, a kwas hialuronowy chroni ją przed nadmiernym wysuszeniem. Z kolei porost islandzki i prawoślaz chronią ją przed wpływem czynników drażniących.

Elementem kuracji może być też wyrób medyczny Fiorda MAX MD. Pastylki do ssania, zawierające gumę arabską, wyciąg z chrząstnicy kędzierzawej i porostu islandzkiego, mogą być stosowane w celu łagodzenia bólu i podrażnienia gardła.

Przeziębienie – zapobieganie infekcji

Ubieraj się stosownie do pogody. Uprawiaj regularnie sport o umiarkowanym stopniu intensywności. Pamiętaj, aby unikać dużych skupisk ludzkich w okresie wzmożonej zapadalności na wirusowe zapalenie nosogardła (od października do marca). Dbaj o higienę rąk. Myj je dokładnie wodą z mydłem przez co najmniej 15 sekund (każdorazowo po przyjściu do domu z pracy, sklepu, szkoły). Nie spotykaj się z osobami zakażonymi. Stosuj środki odkażające z alkoholem w składzie. Przestrzegając tych kilku zasad profilaktycznych, możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na przeziębienie.

Źródła: 

https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie