Przeprawy promowe typu cargo - co warto o nich wiedzieć?

poniedziałek, 21.8.2023 16:48 171

Przeprawy promowe typu cargo różnią się od tradycyjnej formy transportu pasażerskiego. Niestety, nie każda osoba zdaje sobie z tego sprawę, stąd też dość częste pomyłki w zakupionych biletach. Z perspektywy firmy przewożącej towary, przeprawa promowa może być niezwykle opłacalna ze względu na sporą oszczędność pieniędzy względem np. transportu lotniczego. Podczas wyboru biletu należy jednak zawsze zachować czujność i dokładnie zweryfikować kilka najważniejszych rzeczy. O czym mowa?

Jak przygotować się do przeprawy promowej cargo? 

Przede wszystkim, należy kupić bilet. Brzmi to dość banalnie, ale o rezerwacji należy pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że towary dotrą na czas do punktu rozładunku. Transport cargo to przede wszystkim możliwość przewozu dużych ładunków, zwierząt, niebezpiecznych materiałów itd. wraz z pojazdem i kierowcą. Czasami łatwo się pomylić i kupić zwykły bilet pasażerski, który jednak nie uprawnia do przewiezienia ładunku i pojazdu. 

Przed zakupem biletu zawsze trzeba zweryfikować harmonogram rejsów danego przewoźnika. Najważniejsze, aby punkt docelowy znajdował się jak najbliżej portu w zależności czy mówimy o rozładunku czy załadunku towaru. Tutaj nadrzędną rolę odgrywa czas i terminowość. Wszelkie informacje na temat biletów, harmonogramów, porównań cenowych i nie tylko, znajdują się na stronie https://promy24.com/ 

Przeprawa promowa cargo a zakup odpowiedniego biletu 

Rodzajów biletów, które uprawniają do przeprawy cargo, może być kilka. Ceny różnią się w zależności od czasu trwania rejsu (jego długości), typu pojazdu, liczby kierowców, udogodnień (posiłki, własna kabina itd.) oraz rodzaju i wielkości ładunku. Wszystkie te rzeczy podaje się już na etapie kupowania biletu i nie wolno o niczym zapomnieć. 

Firma musi zawczasu zdecydować, który port jest z jej perspektywy najbardziej opłacalny, tak aby zgrać termin dopłynięcia do miejsca docelowego z odbiorem ładunku itd. Niektóre rejsy mogą trwać nawet kilkanaście godzin, więc dobrze też zainwestować w dodatkowe udogodnienia dla kierowców. Mowa m.in. o ciepłych posiłkach czy własnej kabinie. Przed zakupem biletu należy również zweryfikować czy pojazd, którym przewożone są towary posiada uchwyty mocujące. Są one niezbędne do zabezpieczenia pojazdu w trakcie rejsu na wypadek wysokich fal i sztormu.

Podsumowanie

Po zakupie biletu, kierowca musi stawić się na odprawę przynajmniej na godzinę przed planowanym rejsem. W przeciwnym razie może już nie zostać wpuszczony na pokład. Przeprawy promowe cargo organizowane są głównie ze Świnoujścia oraz Gdyni. Bilet najlepiej kupić za pośrednictwem Internetu. 

Zakup niewłaściwego biletu lub spóźnienie się na odprawę może mieć dla firmy poważne konsekwencje, bo nie każdy przewoźnik organizuje kilka rejsów dziennie. Podsumowując, przy zakupie biletu zawsze należy zwrócić uwagę na harmonogram rejsu, cenę biletu, udogodnienia dla kierowców, dodatkowe wymogi (jak uchwyty mocujące), cele logistyczne itd.