Proste sposoby na ekologiczny ogród

piątek, 27.8.2021 12:44 118

Troska o środowisko naturalne to dla wielu zachowanie oczywiste i nic dziwnego, że starają się oni poszukiwać sposobów na działania proekologiczne na każdym obszarze swoich działań. Widać to w sklepach, restauracjach, a coraz częściej również w ogrodach. Zobaczmy więc, jak prowadzić ekologiczny ogród.

Do podlewania – deszczówka

Odzyskiwanie wody opadowej i jej powtórne wykorzystywanie to trend, który cieszy się coraz większą popularnością. Sprzyja temu większa dostępność pojemników pozwalających na zbieranie deszczówki oraz dostępne w niektórych gminach dotacje na wdrożenie tej metody magazynowania wody. Takie sklepy jak Rolmarket oferują szeroki wybór pojemników na deszczówkę montowanych na rurach spustowych do rynien. To sposób nie tylko bardzo wygodny i łatwy do zastosowania w każdym domu, ale również pozwalający na dobór zbiornika w stylu podobnym do tego, w jakim wykończony jest dom.

Do nawożenia – kompost

Drugim łatwym sposobem na wprowadzenie ekologicznych działań do swojego ogrodu jest produkowanie kompostu, a potem stosowanie go do nawożenia roślin. Produkcja kompostu w przydomowym ogrodzie nie jest szczególnie skomplikowana, a do tego celu można wykorzystać skoszoną trawę, wyplewione chwasty czy odpadki kuchenne, takie jak obierki. Dzięki temu nie tylko odpada problem składowania i wywozu bioodpadów, ale można je doskonale wykorzystać powtórnie do nawożenia roślin.

Do tworzenia kompostu warto wykorzystać gotowe kompostowniki, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Mają one odpowiednią konstrukcję zapewniającą odpowiednią wentylację kompostu oraz pokrywę, zapobiegającą jej zalewaniu z góry. Dzięki odpowiedniej konstrukcji można dobrać wielkość kompostownika do potrzeb i mieć pod ręką kompost w różnych stopniach rozkładu.

Uprawianie – wg płodozmianu

Jednym ze sposobów na zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do rozwoju jest odpowiedni płodozmian. Jest on znany szeroko w odniesieniu do upraw rolniczych, ale może być stosowany również w przydomowym ogrodzie warzywnym. Dzięki niemu można znacznie ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin oraz zadbać o odpowiedni skład gleby, gdyż niektóre rośliny mają szczególne zdolności do wzbogacania gleby w składniki odżywcze. To agrotechnika stosowana od wieków, więc warto o niej pamiętać chcąc prowadzić jak najbardziej ekologiczny ogród i cieszyć się z uzyskiwanych plonów.