Projekty domów piętrowych

wtorek, 15.12.2020 21:14 693

Projekty jednorodzinnych domów piętrowych nie cieszyły się dotychczas większym powodzeniem. W polskiej architekturze przeważały projekty domów parterowych z poddaszem (mieszkalnym lub nieużytkowym). Piętrowy dom jednorodzinny kojarzy się wielu Polakom z nieestetycznym budownictwem klockowym z czasów PRL-u. Nowoczesne projekty domów piętrowych przeczą utartym przekonaniom.

Projekty jednorodzinnych domów piętrowych nie cieszyły się dotychczas większym powodzeniem. W polskiej architekturze przeważały projekty domów parterowych z poddaszem (mieszkalnym lub nieużytkowym). Piętrowy dom jednorodzinny kojarzy się wielu Polakom z nieestetycznym budownictwem klockowym z czasów PRL-u. Nowoczesne projekty domów piętrowych przeczą utartym przekonaniom.

Piętrowy, czyli nowoczesny

Budynek piętrowy pozwala projektantom na stosowanie ciekawych rozwiązań architektonicznych. Nie musi to być budynek przypominający kształtem pudełko, chociaż taki kształt ma swoje ekonomiczne zalety. Parter i piętro mogą się różnić wielkością.

Nowoczesne i minimalistyczne bryły budynków piętrowych z dużymi przeszkleniami pozwalają na stworzenie przyciągających wzrok elewacji, otworzyć przestrzeń mieszkalną na otaczającą dom przyrodę w ogrodzie lub uzyskać piękną perspektywę krajobrazu widocznego za oknem. W domu piętrowym można bez większych ograniczeń zaaranżować wnętrza tek, by zapewniały maksymalną wygodę jego mieszkańcom.

Przestrzeń piętra nie jest ograniczona przez kłopotliwe skosy utrudniające umeblowanie pomieszczeń. Dom piętrowy może być użytecznym rozwiązaniem w perspektywie planowanego rozwoju rodziny, a nawet stać się z czasem domem dwurodzinnym.

Źródło zdjęcia: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-pietrowego

Oszczędności domu piętrowego

Przeciwnicy domów piętrowych zwracają uwagę na większe wydatki związane z wnoszeniem ścian zewnętrznych. Dom piętrowy pozwala jednak uzyskać większą powierzchnię użytkową przy tej samej powierzchni zabudowy w porównaniu do domu parterowego lub domu z poddaszem mieszkalnym. Duże koszty generuje konstrukcja i ocieplenie dachu, który w przypadku domu piętrowego ma najmniejszą powierzchnię w stosunku do powierzchni użytkowej.

Dom z poddaszem użytkowym ma przeważnie skomplikowaną konstrukcję więźby dachowej z lukarnami, oknami dachowymi, mansardami co utrudnia skuteczne docieplenie poddasza i stwarza ryzyko powstania mostków termicznych, przez które budynek traci ciepło. Wykonanie dachu o skomplikowanej konstrukcji wymaga zaangażowania doświadczonej ekipy fachowców, co podnosi koszty budowy domu.

Dom piętrowy przykryty jest zazwyczaj płaskim stropodachem, dachem czterospadowym lub kopertowym o stosunkowo prostej konstrukcji. Wyższe ściany zewnętrzne domu piętrowego wymagają solidnych ław fundamentowych, ale koszty robót ziemnych można zredukować, rezygnując z podpiwniczenia budynku, którego koszty mogą stanowić nawet ponad 20% ogólnych kosztów budowy domu piętrowego. 

Czy dom piętrowy może być energooszczędny?

Zmiany wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity — Dz. U. 2019 poz. 1065) narzucają inwestorom budynków wznoszonych po 31 grudnia 2020 r. konieczność zapewnienia izolacyjności przegród zewnętrznych (ścian i dachu) oraz stolarki okiennej i drzwiowych na poziomie odpowiadającym kryteriom domu energooszczędnego.

Im bardziej bryła budynku przypomina sześcian lub prostopadłościan, tym łatwiej ją ogrzać i zachować ciepło wewnątrz domu. Chcąc maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje projekt domu piętrowego, należy maksymalnie uprościć jego bryłę. Każde załamanie linii ścian zewnętrznych i połaci dachu sprzyjają utracie ciepła. Nie bez znaczenia jest ustawienie budynku względem stron świata.

Dom energooszczędny powinien charakteryzować się dużymi powierzchniami okien od strony południowej i redukcją okien od strony północnej do niezbędnego minimum. W związku z tym od strony północnej powinny się znaleźć pomieszczenia, w których nie jest konieczne oświetlenie dzienne i z których korzysta się okazjonalnie, takie jak kotłownia, garderoba, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze, garaż itp.

Ograniczenia - czy wszędzie można postawić dom piętrowy?

Przed podjęciem decyzji o zakupie projektu domu piętrowego należy sprawdzić, czy będzie on zaakceptowany na działce, którą dysponujemy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz wynikające z niego warunki zabudowy mogą narzucać pewne ograniczenia dla inwestorów. Dotyczyć one mogą maksymalnej wysokości zabudowy oraz kąta nachylenia dachu, określając maksymalne lub minimalne nachylenie połaci dachu.

Domy piętrowe mogą posiadać dachy płaskie, czterospadowe, kopertowe, wielospadowe, lecz nachylenie połaci dachu nie przekracza 35º. Architektura budynku może być bardziej rygorystycznie określana w obszarach chronionego krajobrazu. Wysokość budynku mogą ograniczać względy techniczne takie jak nośność terenu, na którym ma być posadowiony. Wyższe ściany zewnętrzne wymagają solidnych fundamentów, które wymagają stabilnego podłoża.

Projekt domu mieszkalnego musi nie tylko odzwierciedlać upodobania inwestora i być uzależniony od jego możliwości finansowych. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę specyficzne warunki lokalizacji. Fachowe doradztwo zapewni wybór optymalnego rozwiązania po to, żeby zapewnić mieszkańcom zadowolenie i komfort prze wiele lat.

Więcej znajdziesz tutaj: wybieramprojekt.pl