Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych – PET, PVC, PP – co wybrać?
Wprowadzasz na rynek nowy produkt wymagający opakowania? A może dokonujesz zmiany linii opakowań, aby odświeżyć wizerunek produktów? Producenci opakowań z tworzyw sztucznych w województwie dolnośląskim oferują dziś szeroką gamę rozwiązań. Nowoczesne opakowania zapewniają ochronę i dobrą ekspozycję zapakowanego produktu, a jednocześnie nadają się do recyklingu.
Co oferują producenci opakowań z tworzyw sztucznych
Producenci opakowań z tworzyw sztucznych dostarczają m.in.:
Blistry PET – opakowania dostosowane kształtem do produktu, często przezroczyste, pozwalające na idealną ekspozycje sprzedawanych towarów.
Tuby z folii twardych – idealne do pakowania produktów wymagających zwijania lub wielu małych przedmiotów (np. piłeczek, zabawek, klocków)
Pudełka z pokrywką – w różnych formatach i kształtach. Mogą to być zarówno kwadraty czy prostokąty, jak i pudełka na bazie innych figur geometrycznych lub nawet nieregularnych kształtach.
Kasety – przypominające szufladki lub tacki opakowania, w których można wykonywać wytłoczenia dostosowane do kształtu pakowanych produktów.
Podstawowe materiały do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych to PET, PS (polistyren), PP (polipropylen), PE (polietylen) i PCW (PVC). Wszystkie wskazane powyżej rodzaje opakowań są dostępne u producentów w województwie dolnośląskim. Najwięcej tego typu firm jest zlokalizowanych we Wrocławiu, Legnicy i Bolesławcu.
Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych w dolnośląskim przyjazna naturze
Wiele firm szuka obecnie dla swoich produktów opakowań jak najbardziej przyjaznych naturze. Nie zawsze PET czy polietylen da się łatwo zastąpić papierem czy szkłem. Produkując opakowania z tworzyw sztucznych nadal można jednak zrobić wiele, aby były one możliwie przyjazne środowisku.
Jednym ze znanych i renomowanych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w województwie jest firma Uni-Pak z Bolesławca. Jak odpowiada na zapotrzebowanie rynku na proekologiczne oczekiwania rynku?
- Produkcja opakowań przyjaznych naturze idzie w trzech ważnych kierunkach. Po pierwsze, wykorzystanie surowców wtórnych. My wytwarzamy dużo opakowań, takich jak tuby czy pudełka z BIO-PET, czyli z folii całkowicie wykonanej z surowców wtórnych – mówi jeden z technologów w firmie Uni-Pak. – Drugi trend proekologiczny to używanie dokładnie takiej ilości surowca, jaka jest potrzebna. A zatem ograniczamy ilość potrzebnego materiału do minimum, projektując opakowanie tak, aby zachowało jednocześnie istotne właściwości takie jak wytrzymałość i estetykę. Trzeci proekologiczny kierunek to możliwie największa jednolitość materiałowa opakowania. To wpływa na możliwości recyklingu. W oparciu o opatentowaną przez nas technologię produkujemy np. tuby z folii twardej, w których w ogóle nie używamy kleju. Opakowanie jest bardzo mocne i w 100% przetwarzalne.
Powiedz producentowi opakowań więcej o swoim produkcie
Na bazie podstawowych modeli blistrów, pudełek, kaset i tub można tworzyć niezliczone warianty, różniące się szczegółowymi rozwiązaniami. Także bardziej lub mniej przyjaznymi środowisku. Gdy planujemy opakowanie z tworzywa sztucznego dla swojego produktu warto wziąć pod uwagę m.in. poniższe czynniki:
Gdzie będzie sprzedawany produkt
Czy będzie oferowany w sklepach samoobsługowych czy też podawany przez sprzedawcę? Od tego uzależnione są takie właściwości opakowania jak przezierność zapewniająca ekspozycję oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy też zabezpieczenia przed otwieraniem. Np. opakowanie produktu oferowanego na półkach sklepów samoobsługowych powinno dawać możliwość jak najlepszego obejrzenia produktu bez otwierania pudełka, oraz być wytrzymałe na uszkodzenia dokonywane przez klientów. W takim przypadku dobrym wyborem będzie folia sztywna PET. Jeśli mamy do czynienia z produktem ekskluzywnym, podawanym przez sprzedawcę, pudełko będzie w rękach klienta dopiero po zakupie. Powinno więc wyglądać elegancko, dodawać zapakowanym przedmiotom uroku, podkreślać ich jakość. Wtedy możemy zdecydować się na polistyren lub polipropylen. Jeśli produkt będzie wysyłany, a ma szczególną wartość i jest unikalny (np. unikalne książki dostępne w antykwariacie, takim jak https://antykwariat-cacko.pl) to oprócz kopert papierowych, także stosuje się wewnętrzne zabezpieczenia z tworzyw sztucznych, których zadaniem jest ochrona produktu przed wilgocią.
Jakie produkty będą pakowane?
Czy szukasz opakowania na produkty spożywcze, czy artykuły przemysłowe? W obu przypadkach dość uniwersalnym wyborem będzie folia sztywna PET, ponieważ jest odporna na wysokie temperatury, mocna i pozwala uzyskać zarówno efekt pełnej przezroczystości, jak i kolorów. Przy produktach spożywczych lepiej raczej zrezygnować z PCW (PCV). Polichlorek winylu (PVC) jest rzadko używany do bezpośredniego kontaktu z żywnością, ponieważ może wydzielać substancje, które są niekorzystne dla zdrowia, szczególnie jeśli zawiera plastyfikatory, takie jak ftalany. PVC może być stosowany w opakowaniach do żywności, ale głównie tam, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z produktem (np. zewnętrzne opakowania lub folie ochronne). Np. dla słodyczy i ciast bezpieczniejsze są materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością, takie jak PET, polipropylen (PP) lub polietylen (PE).
Aby wybrać idealne opakowanie dla swojego produktu, które będzie jednocześnie przyjazne środowisku, należy ściśle współpracować z producentem. To pozwala przygotować idealnie dobrany projekt, w którym zostanie uwzględnione optymalne zużycie surowca przy zachowaniu wytrzymałości i innych koniecznych cech opakowania.