Prestiżowa nagroda dla naukowca z PWr

wtorek, 22.10.2019 10:15 1311 0

To był bardzo udany weekend dla naukowców i studentów z Politechniki Wrocławskiej. Dr inż. Mariusz Ptak z Wydziału Mechanicznego został laureatem 19. edycji Nagród Naukowych Polityki, a projekty osiedli marsjańskich przygotowane przez grupy Space is More i Innspace zajęły wysokie miejsca w międzynarodowym konkursie Mars Colony Prize.

Nagroda za badania nad mózgiem człowieka 

Dr inż. Mariusz Ptak zwyciężył w kategorii nauki techniczne, a w nagrodę otrzymał dyplom oraz 15 tys. zł. Laureat pracuje w Katedrze Konstrukcji i Badań Maszyn PWr, gdzie zajmuje się zaawansowanymi modelami numerycznymi głowy człowieka, które służą symulacji urazów czaszkowo-mózgowych.

Celem jego badań jest doskonalenie metod diagnostyki i obrazowania wpływu obciążeń na strukturę mózgu, symulowanie konsekwencji wypadków drogowych oraz ulepszanie urządzeń ochronnych głowy, w tym kasków rowerowych i motocyklowych. 

Dr Mariusz Ptak wraz z zespołem projektu aHEAD opracował trzy modele numeryczne głowy: seniora, dorosłego i dziecka, umożliwiające badanie urazów u osób w różnym wieku. Jego autorskim pomysłem jest wieloczujnikowa opaska wyposażona w układ elektroencefalografii, pozwalająca rejestrować przeciążenia działające na głowę.

Nasz naukowiec jest autorem lub współautorem 40 artykułów w renomowanych czasopismach międzynarodowych, uczestnikiem wielu ważnych projektów badawczych. Ma też na swoim koncie kilka zgłoszeń patentowych i istotnych wdrożeń przemysłowych. 

Marsjańskie osiedle na medal

Studenci Politechniki Wrocławskiej zostali docenieni w międzynarodowym konkursie Mars Colony Prize na projekt osiedla na Czerwonej Planecie. Autorzy koncepcji „Twardowsky” zdobyli drugie miejsce, a miasto „Ideacity” zostało nagrodzone piątą pozycją. W konkursie oceniono sto projektów z całego świata. 

Konkurs zorganizowano w ramach międzynarodowej konferencji stowarzyszenia Mars Society przyciągającej naukowców i przedsiębiorców zaangażowanych w tematykę badań i eksploracji kosmosu. W finale znalazło się dziesięć projektów opracowanych przez Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów oraz dwie propozycje zespołów z Politechniki Wrocławskiej.

Nad „Twardowsky'm” pracowali studenci i doktoranci PWr skupieni wokół grupy Space is More i Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Off-Road (znani przede wszystkim jako Projekt Scorpio) z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab. Koncepcję „Ideacity” stworzyli natomiast studenci z grupy Innspace.

Ich zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej kolonii dla tysiąca osób. Osiedle powinno importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie wytwarzać produkty na eksport, by mieć się z czego utrzymywać. Miasto musi samo produkować jedzenie dla swoich mieszkańców, podobnie jak materiały budowlane potrzebne do stopniowego rozbudowywania.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)