Pożyczki online – jak bezpiecznie pożyczać gotówkę przez internet?

środa, 16.6.2021 10:05 130

Wygodne, szybkie i skuteczne – takie cechy przypisywane są zwykle do pożyczek online. Udzielane są one przez internet, czyli bez konieczności nawiązywania fizycznego kontaktu z daną firmą. W tym modelu pożyczki udostępniają w przeważającej mierze parabanki. Jak znaleźć bezpieczne pożyczki przez internet?

Wiarygodni pożyczkodawcy – sprawdzone pożyczki przez internet

Zanim złożysz wniosek o tanie pożyczki online w wybranej firmie, warto abyś zweryfikował, z jakim podmiotem rynku finansowego masz do czynienia. Taka kontrola obejmuje wizytę na stronie WWW pożyczkodawcy i sprawdzenie, jakie są dane rejestrowe firmy udzielającej zobowiązań przez internet. Na stronie w sekcji kontaktowej lub „o nas” powinny być zamieszczone takie informacje  jak:

  • nazwa firmy i podmiotu, który jest pożyczkodawcą,
  • adres siedziby głównej i ewentualnie oddziału firmy pożyczkowej,
  • rok założenia firmy,
  • potwierdzenie, że firma podlega pod nadzór instytucji państwowej (w Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego – KNF).

Jeśli pożyczkodawca istnieje w rejestrach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym i został wpisany do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonych przez KNF, można mu zaufać.

Gruntowne przeanalizowanie oferty pożyczki online

Wszystkie koszty pożyczki przez internet, zarówno odsetkowe, jak i pozaodsetkowe muszą być podane w ofercie przedstawionej przez firmę. Zobacz, czy wskazuje ona całkowity koszt pożyczki lub całkowitą kwotę do spłaty oraz jakie jest oprocentowanie. RRSO pożyczki, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, pokaże, ile realnie trzeba zapłacić za dane zobowiązanie finansowe. Jeśli firma twierdzi, że udziela pożyczki za 0 zł, to jej RRSO powinno wynosić 0 proc. W przeciwnym przypadku pożyczkodawca stosuje jakieś ukryte opłaty.

Pożyczki online – sposób weryfikacji pożyczkobiorcy

Tak jak klient weryfikuje firmę pożyczkową, od której chce uzyskać pieniądze z pożyczki online, tak marka ta chce mieć pewność, że zainteresowany jest rzetelnym kredytobiorcą, a nie dłużnikiem z licznymi zaległościami płatniczymi. Wiele firm pozabankowych, podobnie jak banki, weryfikuje klientów w bazie Biura Informacji Kredytowej, ale i w bazach biur informacji gospodarczej, jak BIG InfoMonitor, ERIF czy Krajowy Rejestr Długów.

Do potwierdzenia, że klient firmy pożyczkowej jest tym, za kogo się podaje, służy weryfikacja tożsamości. Jej gruntowne przeprowadzenie leży w interesie wnioskodawcy, ponieważ zyskuje on pewność, że oszust nie tak łatwo podszyje się pod niego, by zaciągnąć zobowiązanie na jego konto. Najczęściej kontrola pożyczkobiorcy odbywa się za pomocą szybkiego przelewu weryfikacyjnego na konto firmy pożyczkowej – sprawdzana jest zgodność danych z przelewu z danymi we wniosku. Pożyczkodawcy często korzystają także ze specjalnych aplikacji weryfikacyjnych, jak Kontomatik i GroszConnect. W takim przypadku trzeba jednak zalogować się przez aplikację do bankowości elektronicznej, podając login i hasło. Należy upewnić się najpierw, czy połączenie jest szyfrowane, a dane wrażliwe nie są nigdzie zapisywane.

Przestrzeganie tych prostych zasad przy pożyczaniu pieniędzy online zapewni klientowi bezpieczeństwo transakcji.