Poszewka jedwabna czy bawełniana?

niedziela, 5.6.2022 00:00 320

Poszewka jedwabna czy bawełniana - który materiał daje większy komfort snu i przynosi lepsze efekty zdrowotne oraz w pielęgnacji skóry i włosów?

Czy wiedziałaś, że jedną trzecią naszego życia spędzamy w łóżku? Warto więc pomyśleć o tym, jaki rodzaj poszewki wybrać, aby zadbać o najwyższy komfort snu, a jednocześnie zagwarantować efekty zdrowotne i pielęgnacyjne dla Twojej skóry i włosów.

Najbardziej standardowym materiałem, z którego wykonane są poszewki na rynku jest oczywiście bawełna. Jednak należy pamiętać, że nie jest ona jedyną opcją, a już na pewno nie najlepszą.

Alternatywą dla poszewki bawełnianej jest m.in. poszewka jedwabna, a sam jedwab jako tkanina luksusowa zgromadziła rzesze zwolenników, którzy docenili jej atuty w szczególności pod względem komfortu snu, zdrowia, trwałości, jak również przystępności cenowej (jeśli weźmiemy pod uwagę jej żywotność użytkowania w stosunku do innych tkanin).

Przyjrzyjmy się zatem jak jedwab wypada w porównaniu z bawełną.

Czym jest jedwab?

Jedwab to najsilniejsze naturalne włókno na świecie, produkowane przez jedwabniki. Włókno pochodzi głównie z białka zwanego fibroiną, które składa się z wielu aminokwasów. To właśnie naturalne właściwości włókna białkowego i długość nici nadają jedwabiu miękkość i gładkość, dzięki czemu jest ceniony od ponad 4000 lat.

Jedwab jest klasyfikowany według poziomów jakości od 6A, 5A, 4A, 3A, 2A, A, B, C, D, E, F, gdzie 6A jest najwyższą notą. Jedwab jest również klasyfikowany według swojego momme (wagi), podobnie jak gramatura bawełny jest określana według liczby nici. Zazwyczaj 25 momme jest uważana za optymalną wagę w produkcji poszewek, podczas gdy 30 momme jest to bezkonkurencyjna jakość premium.

Niestety wiele osób myli poszewki satynowe z jedwabnymi, ponieważ na pierwszy rzut oka mogą wyglądać nieco podobnie, ale na tym niestety podobieństwa się kończą. Poliester, bez względu na sposób utkania, nie może dorównać licznym dotykowym i prozdrowotnym właściwościom jedwabiu.

Nie daj się nabrać pozbawionym skrupułów sprzedawców, którzy określają swoje tkaniny jako satynowy jedwab. Jest to częsty zabieg, aby wykorzystać niepodejrzewających niczego kupujących, którzy sądzą, że kupują jedwab, podczas gdy w rzeczywistości kupują imitację jedwabiu. Zawsze zwracaj uwagę na opis i dopytaj sprzedającego o szczegóły, aby uzyskać więcej informacji o tym, jakiego dokładnie jedwabiu używa (rodzaj, klasa i momme).

Co to jest bawełna?

Bawełna jest włóknem „odcinkowym”, co oznacza, że przędza jest wykonana z różnych długości krótkich włókien. W efekcie utkane włókna tworzą miękką tkaninę. Bawełna składa się głównie z celulozy, nierozpuszczalnego związku organicznego.

Jedwab vs. Bawełna - na co zwrócić uwagę?

Komfort, zdrowie, właściwości hipoalergiczne i termoregulacja

Czasami słyszymy o chłodnym odczuciu przy użytkowniku bawełny, zwłaszcza w ciepłe dni, ale czy wiesz, że pod względem regulacji temperatury ciała jedwab zdecydowanie wygrywa?

Jedwab jako naturalne włókno przepuszcza powietrze i zapewnia uczucie świeżości w nocy. Jedwab jest również naturalnym izolatorem, zatrzymując niewielkie ilości powietrza między włóknami, aby utrzymać ciepło, gdy na zewnątrz jest zimno, ale także odprowadza nadmiar ciepła, gdy się przegrzewasz. Dzięki temu jest chłodny i lekki w duszne letnie noce, jak również utrzymuje idealną temperaturę w chłodniejsze dni.

Krótko mówiąc, jedwab utrzymuje Twoje ciało w środowisku o kontrolowanej temperaturze, które jest w symbiozie z tym, czego pragnie i potrzebuje ludzkie ciało. Jest to ważne, ponieważ gdy śpimy i zapadamy w głęboki sen, nasze ciało traci zdolność do regulowania temperatury - zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia. Dlatego tak istotnie jest, aby nasza poszewka przejęła kontrolę i zrobiła to za nas.

Dla wielu z nas nocny odpoczynek może być właśnie tym, na co czekamy cały dzień. Jednak dla niektórych pójście do łóżka może niestety wywołać atak alergii. Wiele osób cierpi na alergie na roztocza i inne mikroorganizmy. Nie jest to idealny scenariusz o tej porze dnia, kiedy chcielibyśmy być najbardziej zrelaksowani.

Bawełna jest bardzo chłonna. Wilgoć uwięziona głęboko we włóknach wraz z ciepłem ciała jest idealnym środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i roztoczy. To przepis na domowe alergie i powód, dla którego należy regularnie prać bawełniane poszewki.

Na szczęście jedwab jest hipoalergiczny. Nie zaostrzy alergii w taki sam sposób jak tkaniny bawełniane i syntetyczne. Wśród jego korzystnych właściwości jest zapobieganie rozwojowi bakterii, pleśni, pleśni i roztoczy. Są to główne przyczyny dyskomfortu u osób wrażliwych na roztocza lub mających problemy z oddychaniem.

Pielęgnacja skóry i włosów podczas snu

Czy wiesz, że drugą najczęstszą przyczyną zmarszczek są odgniecenia powstałe podczas snu? Po ekspozycji na światło słoneczne/UV, „przytulanie” twarzy w poduszkę podczas snu przez około 2500 godzin rocznie, działa jak powolny proces wytwarzania zmarszczek na naszej skórze. Po czterdziestce, zwykle można określić patrząc jedynie na twarz, szyję i dekolt kobiety, czy zazwyczaj śpi na boku, czy na plecach!

Jak temu zapobiec? Jedwab jest hydrofobowy, to znaczy, że nie wchłania wody, jest jednak doskonałym materiałem odprowadzającym wilgoć, co oznacza, że przez całą noc zapewnia optymalne warunki do snu. Dodatkowo jedwab zachowuje naturalne natłuszczenie i nawilżenie włosów i skóry, gwarantując jaśniejszą i jędrniejszą cerę o poranku. Dlatego jedwabna poszewka jest powszechnie zalecana przez dermatologów i czołowych specjalistów od pielęgnacji skóry.

Z drugiej strony bawełna może wchłaniać wilgoć do 27 razy większą od swojej wagi. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że większość ludzi śpi od 7 do 8 godzin na dobę, może to prowadzić do odprowadzania dużej ilości wody z twarzy, co może w efekcie wysuszać skórę i włosy.

Jedwab jest również znacznie bardziej miękki i gładszy niż bawełna. Oznacza to, że pomaga zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym włosów i minimalizować  starzenie się skóry.

Luksus i wygląd

Ponieważ jedwab klasy 6A jest długim, jednolitym włóknem, jedna nić może mieć ponad 1 km długości, dzięki temu poziom gładkości tkaniny jedwabnej nie ma sobie równych w porównaniu z bawełną. Gładka faktura i blask, którym charakteryzuje się jedwab, są również jego wyjątkową cechą. Wynika to z faktu, że włókno jedwabne jest pewnego rodzaju pryzmatem, który inaczej załamuje światło pod różnymi kątami. Oznacza to, że głębia i odcień koloru będą się zmieniać w zależności od kąta widzenia i bieżącego źródła światła. W przypadku bawełny nie mamy tego efektu.

Żywotność

Jedną z głównych zalet jedwabnej poszewki jest jej żywotność, oczywiście jeśli momme jest również odpowiednio wysokie (min. 25). Do tego jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek pielęgnacyjnych, jedwab przetrwa próbę czasu i posłuży Ci przez wiele lat.

Bawełna również jest materiałem trwałym, ale wymaga częstszego prania i może stać się mniej miękka i szybko wypłowieje, przez co będziesz zmuszona szybka ją wymienić.

Podsumowanie

Podsumowując, tkanina bawełniana co prawda jest tańsza, ale jest zdecydowanie mniej delikatnym i szorstkiej włóknem co może powodować, wysuszenie skóry i włosów, nie jest hipoalergiczna, przez co jest doskonałym skupiskiem bakterii i wymaga częstszego prania, a to skraca jej żywotność.

Jedwabna poszewka to produkt luksusowy, w który warto zainwestować. Nie tylko będziesz cieszyć się spokojnym snem, ale także będziesz świadomie dbać o swoją skórę i włosy od wewnątrz. Poszewki jedwabne zmniejszają narażenia na zanieczyszczenia i alergeny. Ich miękkość w kontakcie ze skórą zmniejsza również suchość i podrażnienia, co skutkuje większym komfortem i lepszą jakością snu. I wreszcie jedwabna poszewka reguluje temperaturę, dzięki czemu możesz spać spokojnie przez całą noc.

Polski producent poszewek i akcesoriów z jedwabiu

Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz poszewki jedwabne i akcesoria jedwabne (scrunchies z jedwabiu, opaski jedwabne, jedwabne zestawy prezentowe) w jakości premium i od polskiego, sprawdzonego producenta, to zapoznaj się z ofertą pracowni GRAMATURA dostępną na stronie internetowej: https://gramatura.design/.