Popularne źródła finansowania biznesu

środa, 24.3.2021 16:37 869

Niezależnie od tego, w jakiej branży działa firma, dostęp do finansowania (lub jego brak) może przesądzić o tym, czy przedsiębiorca utrzyma się na rynku. Konieczność zakupu nowego sprzętu lub towaru, zatrudnienia dodatkowych pracowników to tylko kilka przykładów, w których potrzebne jest takie źródło.

  1. Kredyt w banku
  2. Usługa finansowania faktur (faktoring)
  3. Dotacje dla firm
  4. Wprowadzenie firmy na giełdę

Chociaż najlepszym źródłem finansowania dla firmy jest jej realny zysk (a więc to, co zostaje po opłaceniu rachunków i podatków), to bardzo często taka kwota jest niewystarczająca na pokrycie kosztów większych inwestycji. W takim przypadku warto pomyśleć o dodatkowych źródłach finansowania. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych propozycji, z których na pewno wybierzesz dla siebie coś odpowiedniego.

Kredyt w banku

Pomimo tego, że przedsiębiorcy mogą obecnie korzystać z przeróżnych źródeł finansowania, tradycyjny kredyt wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety, otrzymanie kredytu przez początkującego przedsiębiorcę jest zazwyczaj bardzo trudne, natomiast firmom o ugruntowanej pozycji i doskonałej historii kredytowej pożyczki nie są potrzebne. Dodatkowo kredyt trzeba często zabezpieczyć hipoteką, a oprócz marży należy opłacić również prowizje i wiele innych opłat. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego.

Usługa finansowania faktur (faktoring)

Szybkie otrzymywanie środków z każdej wystawionej faktury to marzenie wielu przedsiębiorców. W praktyce jednak wygląda to tak, że w wielu branżach długie terminy płatności to wciąż standard. Na zapłatę trzeba czekać czasem nawet 2 czy 3 miesiące. Ma to miejsce nawet w przypadku stałych kontrahentów, co bywa bardzo uciążliwe. W takim przypadku warto rozważyć korzystanie z faktoringu. Usługa ta pozwala otrzymać należność za wykonaną usługę lub dostarczony towar praktycznie od ręki. Największą zaletą takiego źródła finansowania jest to, że całkowicie eliminuje ono ryzyko związane z tym, że kontrahent w ogóle nie spłaci należności. Nawet jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce, to firma odpowiedzialna za faktoring i tak wypłaci pieniądze, a później we własnym zakresie spróbuje je odzyskać. Więcej na temat faktoringu znajdziesz na stronie https://smeo.pl/faktoring/, gdzie możesz również poprosić o przygotowanie oferty dopasowanej do potrzeb twojej firmy.

Dotacje dla firm

Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców są różnego rodzaju dotacje, dzięki którym mogą zdobyć naprawdę duże pieniądze. Nie od dziś jednak wiadomo, że wiele dotacji trafia przede wszystkim do firm, które korzystają z pomocy doradców specjalizujących się w ich zdobywaniu. Wówczas pieniądze mogą trafić niekoniecznie do tych firm, które rzeczywiście ich potrzebują. Widać to szczególnie po bezzwrotnych dotacjach unijnych, gdzie niektórzy przedsiębiorcy otrzymali nawet po kilkaset tysięcy złotych na realizację nikomu niepotrzebnych projektów. Niewątpliwą zaletą dotacji jest to, że można znaleźć wiele różnych ofert. Wadą takiego źródła finansowania jest natomiast konieczność spełnienia określonych warunków (mogą one być inne dla poszczególnych dotacji), co najczęściej bywa dość problemowe. 

Wprowadzenie firmy na giełdę

Chociaż wprowadzenie firmy na giełdę wydaje się skomplikowane, w praktyce można to potraktować jako jedną z łatwiejszych możliwości pozyskania dodatkowego kapitału. Trzeba się jednak wówczas liczyć z koniecznością ponoszenia corocznych opłat oraz wysokimi kosztami związanymi z przekształceniem zwykłej firmy w spółkę publiczną. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że spółki giełdowe mogą być lepiej postrzegane przez niektórych kontrahentów. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wejściu na giełdę, powinieneś poczytać o obowiązkach, które będą się z tym wiązały.