Ponad 30 tys. wrocławskich uczniów i ponad 600 nauczycieli wzięło udział w tegorocznym Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka

środa, 3.8.2022 14:27 0

Czym jest czerniak? Jak poprawnie przeprowadzić samobadanie skóry i jakie zmiany na ciele powinny nas zaniepokoić? To podstawowe kwestie, jakie poznawali uczniowie wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczestniczący w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka.
114 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ponad 30 tys. uczniów i 600 nauczycieli oraz blisko 1400 godzin zajęć – tak można podsumować tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka, w której udział wzięły wrocławskie placówki oświatowe.

Przede wszystkim profilaktyka

Podczas zajęć młodzi wrocławianie poznawali zasady profilaktyki czerniaka, uczyli się też m.in.: jak samemu przeprowadzać samobadanie skóry, oraz jak wstępnie różnicować znamiona.

– Tematy dotyczące zdrowia i profilaktyki nie są dla naszej młodzieży obojętne. Uczniowie chętnie brali udział w tych zajęciach. Byli na nich bardzo aktywni, zadawali wiele ciekawych i ważnych pytań dotyczących profilaktyki czerniaka – przyznaje Monika Radziwon, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kaczmarka we Wrocławiu.
Godzinne lekcje (głównie w ramach godziny wychowawczej) prowadzone były na podstawie materiałów edukacyjnych przygotowanych przez organizatora.

– Przekazywana w ramach tego programu wiedza jest niezwykle ważna, a przede wszystkim praktyczna. Dlatego bardzo nas cieszy, że znacząca część wrocławskich szkół wzięła udział w tym programie – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. – Dzięki temu nasi uczniowie stali się też ambasadorami profilaktyki czerniaka. Zachęcają rodzinę i najbliższych do obserwowania swojej skóry, a w razie niepokojących zmian, by natychmiast udali się do specjalisty – dodaje.  

W przyszłym roku szkolnym wrocławskie placówki oświatowe, również będą mogły dołączyć do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Jego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym. Udział placówek w programie jest bezpłatny.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów - w 2019 r. odnotowano ponad 3 700 nowych rozpoznań czerniaka (nowotwór skóry) i aż 1765 zgonów. W porównaniu z danymi z 2010 r. oznacza to przyrost o prawie 50% (dane przekazane przez organizatora projektu).
Głównymi czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka jest duża ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, ale także indywidualna podatność na nowotwory (uwarunkowania genetyczne).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)