Ponad 30 tys. wrocławskich uczniów i ponad 600 nauczycieli wzięło udział w tegorocznym Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka

środa, 3.8.2022 14:27 109 0

Czym jest czerniak? Jak poprawnie przeprowadzić samobadanie skóry i jakie zmiany na ciele powinny nas zaniepokoić? To podstawowe kwestie, jakie poznawali uczniowie wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczestniczący w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka.
114 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ponad 30 tys. uczniów i 600 nauczycieli oraz blisko 1400 godzin zajęć – tak można podsumować tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka, w której udział wzięły wrocławskie placówki oświatowe.

Przede wszystkim profilaktyka

Podczas zajęć młodzi wrocławianie poznawali zasady profilaktyki czerniaka, uczyli się też m.in.: jak samemu przeprowadzać samobadanie skóry, oraz jak wstępnie różnicować znamiona.

– Tematy dotyczące zdrowia i profilaktyki nie są dla naszej młodzieży obojętne. Uczniowie chętnie brali udział w tych zajęciach. Byli na nich bardzo aktywni, zadawali wiele ciekawych i ważnych pytań dotyczących profilaktyki czerniaka – przyznaje Monika Radziwon, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kaczmarka we Wrocławiu.
Godzinne lekcje (głównie w ramach godziny wychowawczej) prowadzone były na podstawie materiałów edukacyjnych przygotowanych przez organizatora.

– Przekazywana w ramach tego programu wiedza jest niezwykle ważna, a przede wszystkim praktyczna. Dlatego bardzo nas cieszy, że znacząca część wrocławskich szkół wzięła udział w tym programie – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. – Dzięki temu nasi uczniowie stali się też ambasadorami profilaktyki czerniaka. Zachęcają rodzinę i najbliższych do obserwowania swojej skóry, a w razie niepokojących zmian, by natychmiast udali się do specjalisty – dodaje.  

W przyszłym roku szkolnym wrocławskie placówki oświatowe, również będą mogły dołączyć do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Jego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym. Udział placówek w programie jest bezpłatny.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów - w 2019 r. odnotowano ponad 3 700 nowych rozpoznań czerniaka (nowotwór skóry) i aż 1765 zgonów. W porównaniu z danymi z 2010 r. oznacza to przyrost o prawie 50% (dane przekazane przez organizatora projektu).
Głównymi czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka jest duża ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, ale także indywidualna podatność na nowotwory (uwarunkowania genetyczne).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek