Pompa ciepła z R290 czy R32?

poniedziałek, 3.6.2024 10:19 983

Podczas wyboru pompy ciepła trzeba uwzględnić kilka ważnych parametrów. To nie tylko moc urządzenia czy dolne źródło energii, ale także czynnik roboczy, który umożliwia pracę pompy. Które z nich są obecnie rekomendowane i jaki będzie najlepszy? Sprawdź porównanie dwóch podstawowych czynników chłodniczych, czyli R290 i R32.

Rola czynnika chłodniczego w pompie ciepła

Czynnik chłodniczy (określany też jako czynnik roboczy) jest substancją termodynamiczną. Bierze ona udział w najważniejszym procesie, który zachodzi podczas pracy urządzenia, czyli w wymianie ciepła. Poznaj kolejne etapy pracy pompy ciepła.

  1. Na początku czynnik chłodniczy jest podawany do wymiennika ciepła, czyli do parownika. Tam pobiera energię cieplną z dolnego źródła. W zależności od typu urządzenia to może być woda, grunt lub powietrze. Tam czynnik roboczy zwiększa swoją temperaturę.

  2. Kolejnym etapem jest całkowite odparowanie czynnika pod wpływem wzrostu temperatury. Trafia on do sprężarki elektrycznej, w której następuje proces sprężania. Dzięki niemu jest możliwe bardzo intensywne podniesienie ciśnienia i temperatury (nawet do 90°C) czynnika roboczego.

  3. Następnie para trafia do skraplacza, w którym zachodzi najważniejszy proces umożliwiający ogrzanie budynku, czyli skraplanie. Jest ono związane z oddawaniem ciepła przez czynnik, którego temperatura gwałtownie spada. Moc grzewcza jest przekazywana do instalacji, w której podgrzewana jest woda zasilającą grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

  4. Ostatnim etapem jest powrót czynnika „na początek”. Rozpręża się on w specjalnym zaworze, wytracając wysokie ciśnienie i temperaturę.

Taki cykl powtarza się przez cały czas pracy pompy ciepła. Rola czynnika chłodniczego jest bardzo znacząca. Bez niego proces zachodzący w urządzeniu nie mógłby zaistnieć.

Rodzaje czynników chłodniczych w nowoczesnych pompach ciepła

Jeszcze do niedawna w pompach ciepła stosowano przede wszystkim fluorowane gazy cieplarniane. Spełniały one swoje zadanie, jednak nie były obojętne dla środowiska. Obecnie w wyniku zaostrzenia polityki klimatycznej ustąpiły one miejsca nowoczesnym, znacznie bezpieczniejszym substancjom.

Dzielą się one na syntetyczne i naturalne. Do pierwszej grupy można zaliczyć czynnik chłodniczy R32. Ma on zadowalające parametry termodynamiczne. Z kolei naturalnym czynnikiem roboczym wykorzystywanym w pompach ciepła jest R290, czyli propan. Jego parametry termodynamiczne są lepsze niż czynnika R32, co przekłada się na wyższą efektywność pracy pompy ciepła.

Ważną cechą propanu jest to, że jest bezpieczny w stosowaniu, a także wywiera znikomy wpływ na środowisko naturalne.

R290 czy R32?

Czynnik chłodniczy R290 (propan) jest substancją, którą Unia Europejska rekomenduje obecnie jako bezpieczne i ekologiczne chłodziwo do pomp ciepła. Wyróżnia się on bardzo małym potencjałem globalnego ocieplenia, określanego w tym przypadku jako GWP=3. To sprawia, że ma on znikomy wpływ na zmiany klimatyczne i jest niemal całkowicie neutralny dla środowiska.

Czy czynnik R290 jest bezpieczny? Nie stanowi on zagrożenia, jednak nie można zapominać, że propan jest substancją wybuchową. Pompy ciepła monoblok, które wykorzystują go do swojej pracy, mogą być zakładane wyłącznie na zewnątrz budynku. To może stanowić pewne ograniczenie. Nie należy jednak obawiać się ich użytkowania, ponieważ nowoczesne, renomowane urządzenia są produkowane w taki sposób, aby były w pełni bezpieczne dla użytkowników i spełniały wszystkie wymagane normy.

Więcej o urządzeniach wykorzystujących do pracy czynnik R290 przeczytasz tutaj: https://pompy.app/pompy-ciepla-r290/

Czynnik R32 nosi nazwę difluorometanu. Charakteryzuje go wysoka efektywność energetyczna i duża wydajność. Minusem jest natomiast to, że ma wyższy współczynnik GWP, który określa jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Jest zatem potencjalnie bardziej szkodliwy niż propan.

Mimo to, pompy pracujące z czynnikiem R32, i tak są dużo bardziej ekologiczne niż urządzenia starszego typu, wykorzystujące substancje typu R410A. Chłodziwo można ponadto regenerować lub poddawać utylizacji. Te procesy są w pełni bezpieczne dla środowiska. Należy również pamiętać, że czynnik pracuje w obiegu zamkniętym, więc nie przedostaje się do atmosfery.

Nie masz pewności, jaką pompę ciepła wybrać? Wejdź na stronę: https://pompy.app/, gdzie znajdziesz wiele praktycznych wskazówek.

Jaki czynnik wybrać – podsumowanie

Podsumowując, R290 będzie pewnym wyborem o najlepszych parametrach związanych z ekologią. R32 to natomiast dobre rozwiązanie dla użytkowników pomp ciepła, którzy chcąc uzyskać balans między efektywnością energetyczną a wpływem na środowisko naturalne.

Należy również pamiętać, że niezależnie od wyboru pompy ciepła pod względem zastosowanego czynnika chłodniczego, zawsze jest ona bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem od tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak kotły czy piece na paliwa kopalne.