Pomoc UKRAINIE: zbieramy nasiona warzyw do uprawy w przydomowych ogródkach

środa, 11.5.2022 11:03 169

Na UPWr trwa niezwykle potrzebna i ważna zbiórka, która – mamy nadzieję – pomoże przeżyć najbliższe miesiące osobom starszym w Ukrainie. Zbieramy nasiona warzyw do uprawy w przydomowych ogródkach.
Nasiona trafią do osób starszych, które mimo trwającej wojny zostały w swoich domach lub nie były w stanie z niego wyjechać.
- To nie pierwsza i zapewne nie ostatnia zbiórka, którą w ostatnim czasie organizujemy na uczelni, ale być może najbardziej „przyrodnicza" – kto, jak nie my, ma pomagać w uprawie warzyw? - pyta prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr.
 
Akcję koordynują pracownicy Katedry Architektury Krajobrazu. Prof. Monika Ziemiańska tłumaczy, że na jej potrzebę wskazali sami mieszkańcy Ukrainy. - Mamy kontakt z pracownikami uniwersytetu w Kijowie i wielu z nich mówiło nam, że na wioskach, gdzie trafia pomoc z Polski, starsze osoby pytają o nasiona warzyw.  To dla nich nie tylko szansa na własną żywność w najbliższych miesiącach, ale rodzaj terapii. Zajmą głowę uprawą, podlewaniem... czymś innym niż myślenie o tym, co dzieje się w ich kraju – mówi prof. Ziemiańska.
 
Zbieramy nasiona popularnych warzyw, takich, które nie wymagają szczególnych warunków uprawy: ogórki, buraki, słonecznik, marchew, kapusta, fasole, dynie, cukinia, pietruszka, koper, bób i cebula dymka.
Można je zostawiać w specjalnych pojemnikach na portierniach uczelni, można również wysyłać pocztą na adres Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, ul. Norwida 25, 50-375 Wrocław z dopiskiem Biuro Promocji.
Zbiórka trwa do 19 maja 2022 roku, dzień później zebrane nasiona wyruszą do Ukrainy.