Poezja Jana Kochanowskiego w nowym, współczesnym ujęciu w Impart Centrum

czwartek, 23.11.2023 14:11 164 0

Już 27 listopada w Impart Centrum poezja Jana Kochanowskiego zabrzmi w nowym, współczesnym ujęciu. Nie zabraknie kompozycji inspirowanych klasycznym rockiem i muzyką renesansową.

Współczesna interpretacja wierszy Jana Kochanowskiego w wykonaniu Marty Zalewskiej, jej zespołu i Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO to połączenie renesansowej poezji, dźwięków lutni, fideli i innych instrumentów dawnych z rockowym, gitarowym brzmieniem. Wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska udowadnia, że dawna poezja świetnie sprawdza się jako teksty współczesnych piosenek. – Bardzo lubię spoglądać w przeszłość.  Zwłaszcza jeśli chodzi o sztukę, mocno inspiruję się muzyką minionych wieków i zawsze wzrusza mnie możliwość dania słowu sprzed setek lat nowego życia, współczesnego ujęcia, a jednak z zachowaniem należytego szacunku do naprawdę genialnej poezji – mówi artystka.

Muzyczne widowisko będzie miało kilka odsłon. – Muzyka, którą skomponowałam do wierszy Jana Kochanowskiego to połączenie klasycznego rocka inspirowanego muzyką lat 80. i 90. z brzmieniem orkiestry smyczkowej oraz inspiracją muzyką dawną, renesansową. Dlatego koncert podzielony jest na trzy części, z czego środkowa to właśnie utwory brzmiące najbliżej muzyki renesansu. Ja i członkowie mojego zespołu odkładamy instrumenty elektryczne i sięgamy po instrumenty dawne takie jak lutnia, cynk, czy fidel. W tej części koncertu pojawi się również Psalm 137 kompozycji Mikołaja Gomółki do słów Jana Kochanowskiego – „Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody” w mojej aranżacji. W trzeciej części koncertu znów powrócimy do brzmienia gitar elektrycznych, organów Hammonda, gitary basowej i perkusji, by udowodnić, jak ponadczasowe są wiersze Kochanowskiego i jak wdzięcznymi tekstami piosenek się stały – dodaje Marta Zalewska.

W koncercie weźmie udział również wrocławianka, znakomita gitarzystka Magdalena Czwojda, a wydarzenie będzie nagrywane pod kątem wydania płyty koncertowej.

Skład:

Marta Zalewska – wokal, gitara basowa, kompozycje i aranżacje, kierownictwo muzyczne

Magdalena Czwojda – gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara klasyczna

Maciek Papalski – gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara klasyczna

Maciej Chwała – instrumenty klawiszowe, cynk, instrumenty perkusyjne, wokal

Michał Piotrowski – perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO

Koncert „Kochanowski/Zalewska” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety na wydarzenie są dostępne: TUTAJ

 

Kochanowski/Zalewska – koncert
27.11.2023, godz. 19.00
Impart Centrum, Piłsudskiego 19

Dodaj komentarz

Komentarze (0)