Podstawowe zasady ux i ui przy tworzeniu stron internetowych

piątek, 15.7.2022 15:21 129

Tworzenie stron internetowych wysokiej jakości nie jest proste. Aby tego dokonać należy przestrzegać kilku zasad. Jakie to zasady? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tekście.

Czym jest UX?

UX (z ang. user experience) to proces projektowania produktu, który zapewnia najbardziej intuicyjne i efektywne doświadczenie użytkownika, umożliwiając mu osiągnięcie celów przy minimalnym wysiłku.

Projektanci UX muszą brać pod uwagę wiele aspektów projektu produktu: w jaki sposób użytkownicy będą wchodzić z nim w interakcje, jak będą na niego reagować, jak będą się z nim czuć i jak będą go postrzegać. Te wszystkie elementy składają się na końcowe doświadczenie użytkownika.

Czym jest UI?

Interfejs użytkownika (z ang. user Interface) to część aplikacji lub witryny internetowej, która umożliwia interakcję z nią. W praktyce jest to termin określający wszystkie elementy urządzenia, strony lub aplikacji, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję w celu wykonania działania. Obejmuje on wszystko, od przycisków naciskanych na klawiaturze po obrazy i tekst widoczne na ekranie.

Zasady UX i UI przy tworzeniu stron internetowych

Aby stworzyć dobrze zaprojektowaną stronę internetową, należy zadbać zarówno o dobry UX, jak i dobry UI. Przyjazna witryna będzie posiadał zarówno doskonałą funkcjonalność dla użytkownika, jak i atrakcyjny projekt wizualny, który przyciągnie odbiorcę.

Oto kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Zawsze pamiętaj o tożsamości swojej marki i o tym, do kogo chcesz dotrzeć ze swoją stroną. Tożsamość ta znajduje odzwierciedlenie w treści i strukturze strony, a także w jej wyglądzie.
  • Upewnij się, że użytkownicy mogą znaleźć to, czego szukają, ułatwiając im poruszanie się po stronach witryny. Takie szczegóły, jak intuicyjne paski nawigacyjne, paski narzędzi wyszukiwania i okruszki chleba, sprawiają, że użytkownicy czują się komfortowo podczas przeglądania witryny.
  • Zanim zaczniesz kodować projekt swojej witryny, opracuj zestaw wytycznych dotyczących użyteczności - pomoże Ci to uniknąć podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie przeczucia.
  • Przetestuj swoje projekty z rzeczywistymi użytkownikami, aby sprawdzić, czy rozumieją, jak korzystać z witryny, czy mają jakiekolwiek problemy z nawigacją lub korzystaniem z funkcji, które na niej umieściliśmy.

Działając w ten sposób, masz szansę na stworzenie strony, którą pokochają miliony użytkowników. Ich zaufanie i sympatia na pewno przełożą się na osiągane przez Ciebie wyniki sprzedażowe.