Plusy i minusy pracy w zawodzie masażysty

poniedziałek, 14.9.2020 14:33 6505

Zapotrzebowanie na usługi masażystów rośnie z roku na rok. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim starzenie się społeczeństwa. Z uwagi na możliwość zdobycia przyszłościowego zawodu, wiele młodych osób zastanawia się nad kształceniem w tym kierunku. Sprawdź, jakie są plusy i minusy pracy jako masażysta. 

Jak zostać masażystą?

    Rozpoczęcie pracy w zawodzie masażysty wymaga ukończenia dwuletniej Szkoły Policealnej we Wrocławiu. W czasie czterech semestrów nauki, słuchacze realizują przedmioty takie jak anatomia i fizjologia, podstawy fizjoterapii, pierwsza pomoc, wybrane zagadnienia kliniczne, zawodowy język angielski czy komunikacja interpersonalna. Oprócz tego odbywają oni zajęcia praktyczne w pracowniach masażu oraz fizjoterapii, gdzie uczą się różnych technik masowania oraz obsługi sprzętu niezbędnego podczas pracy. Wykładowcami są zawodowi fizjoterapeuci i rehabilitanci, dlatego przyszli technicy masażyści z Wrocławia mają możliwość zdobycia wiedzy z pierwszej ręki.

Plusy pracy w zawodzie masażysty

    Zapotrzebowanie na dyplomowanych techników masażystów jest wysokie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz plagę wad postawy u dzieci, sytuacja ta w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie. Osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje nie powinny mieć dużych problemów ze znalezieniem zatrudnienia - chętnie przyjmują je publiczne i prywatne przychodnie, szpitale, gabinety masażu, ośrodki SPA, hotele, sanatoria oraz wiele innych placówek. Praca masażysty przynosi również wiele satysfakcji z pomocy ludziom. Technicy masażyści z Katowic nie muszą również obawiać się wypalenia zawodowego lub popadnięcia w rutynę - każdy pacjent to inny przypadek, który wymaga indywidualnego podejścia. Mogą oni ponadto ciągle się dokształcać przez uczestnictwo w warsztatach, szkoleniach, konferencjach branżowych i innych. 

Profesja ta nie wyklucza osób, które mają poważne wady wzroku lub są niewidome. Często zdarza się nawet, że wykonują one swoją pracę lepiej niż pełnosprawni masażyści, ponieważ ich zmysł dotyku jest wyczulony.

Jakie są minusy pracy jako masażysta?

    Jak w przypadku każdego innego zawodu, również masażyści czasami narzekają na swoją pracę. Profesja ta wymaga dużej siły fizycznej oraz odporności na zmęczenie - chodzi w szczególności o wielogodzinne stanie pozycji pochylonej. Osoba, która poważnie myśli o pracy masażysty powinna wyróżniać się doskonałym zdrowiem. W zawodzie tym niewskazane są wady kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe kończyn czy skłonność do powstawania żylaków. Kolejną kwestią są zarobki, które zależą od wielu czynników, m.in. miejsca zatrudnienia, wykształcenia, rodzaju umowy czy stażu pracy. Najbardziej opłacalną opcją jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej (np. świadczenie usług z dojazdem do pacjenta lub otworzenie gabinetu), jednak wymagają one zainwestowania w profesjonalny sprzęt, m.in. łóżko do masażu. Praca z klientem również nie zawsze usłana jest różami - szczególnie, gdy wymaga on o wiele więcej niż jest w stanie zaoferować masażysta. Z tego powodu technicy masażyści powinni być cierpliwi oraz odporni na stres.