Pellet drzewny: Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie ogrzewania

wtorek, 27.2.2024 15:32 165

O pellecie jest głośno już od dobrych kilku lat. Wynika to stąd, że produkuje się go z naturalnych surowców. Dzięki temu jego spalanie nie jest szkodliwe dla środowiska i dla ludzi.

Wiele osób jeszcze do niedawna wybierało ten opał ze względu na jego niskie ceny pelletu drzewnego. Obecnie one cały czas rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Jeżeli szukasz ekologicznego i ekonomicznego opału, to zachęcamy Cię do dowiedzenia się więcej na temat pelletu drzewnego oraz jego aktualnych cen za tonę.

Dlaczego pellet drzewny jest ekologiczny?

Pellet drzewny jak sama jego nazwa wskazuje, powstaje z pozostałości z obróbki drzew w tartakach. Takie trociny i zrębki, zamiast trafić do utylizacji, to zostają w pożyteczny sposób zagospodarowane.

Pellet to produkt pochodzenia roślinnego. Oznacza to, że jest zaliczany do grupy paliw odnawialnych. Zastosowanie tego biopaliwa zmniejsza ilość gazów i pyłów, które przedostają się do atmosfery.

Poza tym po spalaniu pelletu drzewnego pozostaje organiczny nawóz. Można nim użyźnić na przykład trawnik lub tereny zielone. W czasie spalania tego opału powstaje minimalna ilość popiołu (około 5 kilogramów z 1 tony). Dla porównania po jednej tonie węgla pozostaje nawet 150 kilogramów popiołu.

Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że aby można było w pełni docenić ekologiczność pelletu, to trzeba palić nim w urządzeniach o niskiej emisji najlepiej posiadające certyfikat 5 klasy.

Bardzo ważne jest również, aby wybierać pellet drzewny o naprawdę wysokiej jakości. Wtedy nie ma w nich sztucznych dodatków, które nie tylko mogą być szkodliwe dla środowiska, ale również zmniejszają jego wydajność.

Czy ogrzewanie domu pelletem drzewnym jest ekonomiczne?

Mimo ostatniego wzrostu cen pelletu drzewnego nadal jest to stosunkowo tani opał. Możesz w ten sposób sporo zaoszczędzić. Jednak pamiętaj o tym, że tylko wysokiej jakości pellet jest ekonomicznym rozwiązaniem.

Właśnie dlatego, zanim zamówisz go na stronie sklepu internetowego, to sprawdź, jakie parametry opału deklaruje sprzedawca. Zwróć uwagę między innymi na:

  • wielkość granulek;
  • zawartość pyłu;
  • wilgotność;
  • wartość opałową.

Koniecznie zobacz też, w jakie worki producent pakuje wybrany przez Ciebie opał drzewny. Najlepiej, aby miały one maksymalnie 15 kilogramów. Wtedy będą proste do przenoszenia i magazynowania, nawet w niewielkiej kotłowni.

Jaka jest cena pelletu drzewnego w 2024 roku?

Wszystko zależy od konkretnego producenta i parametrów opału. Cena pelletu drzewnego wahała się od 1500 zł do 2500 zł za tonę.

Nawet, nawet jeżeli bardzo zależy Ci na oszczędnościach, to nigdy nie wybieraj najtańszego opału o najniższych parametrach. W ten sposób ryzykujesz zapchaniem pieca i jego uszkodzeniem.