Osuszacze powietrza w budownictwie – rodzaje
Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach powoduje powstanie i rozwinięcie się pleśni, która zagraża bezpieczeństwu osób w nich przebywających. Z tego powodu, gdy zauważymy skraplającą się parę na szybach okiennych, natychmiast powinniśmy sprawdzić poziom wilgotności powietrza.
Przyczyny nadmiaru wilgoci w mieszkaniu
Wbrew pozorom, dobra wentylacja nie zawsze jest gwarancją braku lub niskiej wilgotności powietrza. Jeśli mieszkanie było mocno zalane wskutek awarii instalacji wodnej lub dom nie posiada izolowanych fundamentów, może się zdarzyć, że woda gruntowa będzie wnikać w tynki nasycając je wilgocią. Dotyczy to również prowadzonych prac remontowych w nieogrzewanych pomieszczeniach, z niedostatecznym przewiewem oraz brakiem wentylacji. Para zbierając się w powietrzu w rezultacie osiądzie na ścianach i stworzy warunki do rozwoju grzybów oraz pleśni. W takich przypadkach przydatne są profesjonalne osuszacze powietrza.
Osuszacze powietrza
Odprowadzenie wilgoci ze ścian pomieszczenia zamkniętego może być długotrwałe. Aby skrócić ten czas, warto zastosować w osuszacze powietrza, które wyciągną z powietrza, ścian i stropów nadmiar wody (tym samym obniżając jego wilgotność). Potrzebny Ci jest przemysłowy doskonale sprawdza się zarówno na placach budowy, jak i podczas zakrojonych na szeroką skalę remontów budynków. W przypadku nowych inwestycji, osuszacze pozwalają przyspieszyć tempo prac. Dzięki nim można bowiem skrócić czas potrzebny na wyschnięcie wylanych posadzek czy tynkowanych ścian. W ten sposób do pracy szybciej mogą przystąpić kolejne ekipy, które zajmą się montażem stolarki okiennej i drzwiowej bądź pracami wykończeniowymi.
osuszacz powietrza Wynajem W budownictwie stosowanych jest kilka rodzajów osuszaczy powietrza. Do najczęściej używanych można zaliczyć:
• osuszacze adsorpcyjne,
• osuszacze kondensacyjne,
• osuszacze z efektem Peltiera,
Osuszacze adsorpcyjne
Osuszacze sorpcyjne lub adsorpcyjne to urządzenia stosowane do osuszania ścian. Podczas tego zabiegu, ściany należy zabezpieczyć folią mocowaną do sufitu i podłogi oraz ścian bocznych. Pomiędzy folią a ścianą trzeba ustawić przewód wywiewny osuszacza. Dzięki temu efekt wyciągania wody będzie o wiele skuteczniejszy, gdyż suche powietrze tłoczone jest bezpośrednio pod folię. Głównym czynnikiem tego typu osuszacza jest absorbent pochłaniający nagromadzoną wilgoć. Należy jednak przygotować się na długotrwały proces, który daje jednak świetne rezultaty.
Osuszacz kondensacyjny
To urządzenie służy to pobierania wilgoci bezpośrednio z powietrza, dlatego używając go w pomieszczeniu, należy zakleić kratki wentylacyjne, zamknąć drzwi i okna oraz dobrze je uszczelnić. Ten rodzaj osuszacza może w ciągu doby usunąć nawet do 30 l wody. To oznacza, że nadaje się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Ze względu na rozmiar zawilgoconej przestrzeni, czas osuszania domu średniej wielkości może trwać nawet 3 tygodnie.
Osuszacz z efektem Peltiera
Nadaje się do niewielkich pomieszczeń o kubaturze do 35 m2. Urządzenie działa na zasadzie różnicy temperatur. Jest stosowane głównie w remontowanych mieszkaniach czy łazienkach po zalaniach.