komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 19 października 2020

Ziemowita, Jana

Ostatnie dni naboru uzupełniającego dla kandydatów do Rady Kultury

wtorek, 15.9.2020 13:59 , komentarze: 0 , odsłony: 189
kategorie artykułu:

Już tylko do 17 września potrwa nabór uzupełniający dla kandydatów do Wrocławskiej Rady Kultury. Wybory do pierwszej Wrocławskiej Rady Kultury, których organizację w marcu tego roku uniemożliwiła pandemia, odbędą się 4 grudnia, podczas przełożonego na ten termin Wrocławskiego Kongresu Kultury.

Ze względu to, że wyjściowy i nowy termin wyborów dzieli znaczny dystans czasowy, organizatorzy kongresu – Grupa Kultura Wrocław, Strefa Kultury Wrocław i Urząd Miejski Wrocławia – po konsultacjach z wrocławskim środowiskiem kultury zdecydowali o otwarciu naboru uzupełniającego dla kandydatek i kandydatów do Wrocławskiej Rady Kultury. Wymogi stawiane potencjalnym kandydującym nie uległy zmianie: do rady może kandydować każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i mająca centrum aktywności życiowej we Wrocławiu. Swoje kandydatury mogą zgłaszać osoby prowadzące działalność polegającą m.in. na tworzeniu, upowszechnianiu, ochronie, promocji kultury i realizacji inicjatyw kulturalnych, czy też są aktywne na polu edukacji kulturalnej. Kandydatami na radnych mogą zostać zarówno niezależni reprezentanci wrocławskiego środowiska kulturalnego, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji, organizacji czy grup nieformalnych.

Zgłoszeń można dokonywać od 17 sierpnia do 17 września 2020 roku za pośrednictwem formularza, który dostępny jest na stronie kongres.kulturawroclaw.pl. Do formularza dołączona powinna zostać środowiskowa rekomendacja bądź rekomendacje kandydata. W tym samym terminie Komisja Wyborcza zweryfikuje z kandydatami i kandydatkami zarejestrowanymi w naborze podstawowym chęć ich dalszego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Kongres w cieniu pandemii

Wrocławski Kongres Kultury to tworzone przez i dla wrocławskiego środowiska kulturalnego wydarzenie, które jest efektem współpracy strony społecznej, instytucji kultury i samorządu. Ma odpowiadać na potrzeby środowiska, a w efekcie stać się otwartą i dostępną platformą, umożliwiającą wymianę doświadczeń i wiedzy, integrację, edukację, sieciowanie oraz omawianie istotnych zagadnień i zjawisk, także w kontekście kształtowania polityki kulturalnej miasta. Spotkanie środowiska kultury pierwotnie odbyć się miało 20 marca, jednak ze względu na zagrożenie epidemiczne musiało zostać na kilka dni przed finałem odwołane. Kongres Kultury odbędzie się jednak jeszcze w 2020 roku – dyskusje plenarne i wybory do Wrocławskiej Rady Kultury zaplanowane zostały na 4 grudnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 o szczegółach organizacyjnych zarówno kongresu, jak wyborów informować będziemy bliżej terminu wydarzenia.

Wybory stanowią jeden z najważniejszych elementów programu tegorocznego kongresu. Rada składała będzie się z maksymalnie 15 osób: pięciu radnych wskaże Prezydent Wrocławia, dwóch wytypowanych zostanie przez wrocławskie instytucje kultury, pozostali wybrani zostaną przez uczestników kongresu. Wybory pomogą wyselekcjonować ośmiu przedstawicieli środowiska, którzy przez trzy lata będą doradzać Prezydentowi Wrocławia w zakresie realizowania polityki kulturalnej oraz integracji środowiska wokół zadań strategicznych, a także ściśle współpracować ze stroną społeczną.

 

Wasze komentarze

środa, 14.10.2020 15:16
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele