komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 11 sierpnia 2020

Klary, Zuzanny

Oprogramowanie dla banków – dedykowane czy uniwersalne?

czwartek, 30.7.2020 09:43
kategorie artykułu:

Sektor bankowy to jedna z branż o znaczeniu ściśle strategicznym. Banki zarządzają nie tylko pieniędzmi obywateli – sprawują pieczę nad wieloma kluczowymi inwestycjami i stanowią gwarant finansowego bezpieczeństwa gospodarki. W jaki sposób ten fakt wpływa na oprogramowanie dla banków? Czy rola banku sprawia, że musi on szukać kosztownych rozwiązań indywidualnych?

Oprogramowanie dla banków czy dla firmy?

Unikatowy status prawny banków znajduje odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach. Zasady działania banków określają m.in. 

  • Ustawa o Narodowym Banku Polskim z dnia 29 sierpnia 1997 r.,
  • Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych z dnia 29 sierpnia 1997 r.,
  • Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji z dnia 10 czerwca 2016 r.

Powyższe akty prawne nakładają na banki szereg praw i obowiązków, związanych ze specyfiką wykonywanych czynności. Warto pamiętać jednak, że bank to przedsiębiorstwo, jakich wiele – jest rozliczane z wypracowanych zysków, muszą zarządzać swoimi pracownikami i licznymi procesami wewnętrznymi. Oprogramowanie dla banków staje więc przed podobnymi wyzwaniami, co firmy z innych branż handlowo-usługowych.

Oprogramowanie dla banków w nadzorowaniu procesów firmowych

Struktura organizacyjna oddziałów bankowych niczym nie różni się od większości dużych przedsiębiorstw. Pracownicy są zatrudniani zarówno na umowie o pracę, jak i umowach zlecenia. Podobnie jak osoby pracujące w wielu branżach usługowych, specjaliści finansowi są związani rozmaitymi klauzulami poufności – wrażliwe dane firmy i jej klientów należy więc chronić zarówno na poziomie systemu, jak i procedur w zakresie tzw. workflow.

Systemy Informatyczne dla Firm - Program do zarządzania Unit4 TETA

Źródło: Systemy Informatyczne dla Firm - Program do zarządzania Unit4 TETA

Wśród licznych zadań, jakie czekają na zatrudnionych w banku specjalistów HR & Payroll czekają m.in.:

  • wyliczanie należnych wynagrodzeń, powiększonych o ewentualne premie za wyniki bądź nadgodziny,
  • planowanie grafików oraz nadzorowanie ewidencji obecności,
  • pilnowanie prawidłowego obiegu dokumentacji wewnętrznej,
  • organizowanie rekrutacji i monitorowanie braków kadrowych,
  • pomoc pozostałym pracownikom w bieżących zagadnieniach kadrowo-płacowych.

Czy oprogramowanie dla banków powinno być pisane „od zera”?

O ile system bankowy (rozumiany tu jako narzędzie odpowiedzialne za nadzorowanie stanu kont oraz obiegu gotówki) powinien stosować rozwiązania ściśle indywidualne, oprogramowanie dla banków może korzystać ze sprawdzonych, pewnych schematów. 

Korzyści z takiej decyzji nie wiążą się wyłącznie z oszczędnościami finansowymi. Wiodące programy kadrowo płacowe powstały wskutek wieloletniego doświadczenia specjalistów ERP, czyli zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Nabywca programu zyskuje również wsparcie techniczne, dzięki czemu nie musi on inwestować w rozbudowanie działu IT.

TETA ERP – sprawdzone oprogramowanie dla banków

Jednym z programów, który doskonale realizuje zadania kadrowo płacowe w sektorze bankowym, jest system TETA grupy Unit4 Polska. Produktowi Unit4 zaufało już ponad 2 tys. dużych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski. Już dziś zapoznaj się z pełną listą funkcjonalności TETA i przekonaj się, że oprogramowanie dla banków nie musi być drogie.

 

Znajdziesz nas pod adresem: ul. Powstańców  Śląskich  7a, 53-332 Wrocław 

lub na naszej stronie: Teta.Unit4.com

 

Źródło: Systemy Informatyczne dla Firm - Program do zarządzania Unit4 TETA

 

 

 
piątek, 7.8.2020 00:00
czwartek, 6.8.2020 11:49
czwartek, 6.8.2020 11:40
środa, 5.8.2020 13:26
środa, 5.8.2020 11:45
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki