Od jutra łagodzenie obostrzeń, te które zostają, będą nadal kontrolowane

piątek, 14.5.2021 14:48 157 0

To już ponad rok, jak wspólnym wysiłkiem ograniczamy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dzięki dyscyplinie każdego z nas i coraz większej liczbie osób zaszczepionych, obserwowany jest trend spadkowy zachorowań. Dzięki temu możliwe było złagodzenie niektórych restrykcji. Zmiany te wchodzą w życie już jutro. Pamiętajmy jednak, aby niski poziom zachorowań się utrzymał, musimy zachować dużą ostrożność i nadal stosować środki ochrony osobistej tam, gdzie jest to konieczne. Każdy z nas pragnie, aby nasze życie i funkcjonowanie zaczęło wracać do „normalności”, dlatego dołóżmy wszelkich starań, aby utrzymać tendencję spadkową zachorowań. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem na najbliższy czas. Pamiętajmy: ograniczenia i obostrzenia mają jeden cel- ochronę życia i zdrowia.

Już ponad rok temu zetknęliśmy się z nową rzeczywistością. Dla każdego obywatele były to nowe restrykcje, obowiązki i ograniczenia. Natomiast dla policjantów i przedstawicieli innych służb, były to nowe obowiązki wynikające z wprowadzonych przepisów. Cieszą nas wszystkich obecne informacje o spadającej liczbie zachorowań. Dzięki temu od jutra zniesiony będzie między innymi obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak konieczność zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. Te właśnie obiekty, oraz wszystkie inne miejsca publiczne, których obowiązek ten dotyczy, będą nadal sprawdzane przez funkcjonariuszy. Policjanci swoją obecnością i podejmowanymi działaniami będą przypominać o wciąż obowiązujących obostrzeniach. Od początku trwania pandemii kontrole takie odbywały się w sklepach, w komunikacji zbiorowej, we wszelkich obiektach użyteczności publicznej, gdzie przepisy nakazują zachowanie reżimu sanitarnego. Wspólnie z innymi funkcjonariuszami sprawdzane są w dalszym ciągu osoby przebywające na kwarantannie czy izolacji. Działania te będą nadal kontynuowane.

Stopniowe luzowanie obostrzeń odbywać się będzie według zaplanowanego harmonogramu. Co ważne, harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawdź, jak wygląda plan na najbliższe dni.

OD 15 MAJA (sobota)

  • Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
  • Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne: działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.
  • Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 procent obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
  • Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).
  • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.
  • Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 proc. publiczności.

źródło: KMp we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz