Oczyszczacz powietrza dla alergika - jaki wybrać?

wtorek, 26.1.2021 15:15 885

Katar, kaszel, kichanie, łzawienie z oczu, a nawet duszności to typowe objawy alergii. Dziś często jest ona nazywana chorobą cywilizacyjną, ponieważ liczba osób, które się z nią zmagają, cały czas wzrasta, co potwierdzają przeprowadzone badania. W latach 90. na alergię cierpiało 25-30% Polaków, natomiast dziś odsetek ten przekracza już 40%. Leczenie alergii nie jest łatwym zadaniem, ale pojawia się coraz więcej sposobów, które pomagają ograniczyć kontakt z alergenami. Jednym z nich jest zastosowanie oczyszczacza powietrza, który zatrzymuje wiele zanieczyszczeń, w tym kurz, pyłki czy składniki smogu. Aby jednak oczyszczacz dobrze wywiązywał się ze swojego zadania, musi mieć odpowiednie parametry. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, jak wybrać dobry oczyszczacz dla alergika.

Jak walczyć z alergią?

Dla alergików największe zagrożenie stanowią pyłki, kurz, pleśń i sierść zwierząt. Aby zapobiec powstawaniu reakcji alergicznych, należy po prostu unikać czynników, które uczulają. Choć nie zawsze jest to możliwe, wiele alergenów można z powodzeniem wyeliminować ze swojego środowiska. W jaki sposób? Przede wszystkim dokładnie i często sprzątając swoje mieszkanie. Najlepiej odkurzać podłogę co dwa dni, a następnie zetrzeć ją na mokro, by usunąć kurz i inne alergeny. Po każdym powrocie do domu warto zmienić odzież i wziąć prysznic, by pozbyć się pyłków drzew i roślin, które osiadły na ubraniach i ciele. Pomocne będzie również regularne wietrzenie pomieszczeń w domu, najlepiej wieczorem, ponieważ wtedy spada ilość alergenów w powietrzu. Warto również wprowadzić do domu urządzenia, które pomogą pozbyć się alergenów. Należą do nich oczyszczacze powietrza i jonizatory.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać?

W sprzedaży nie brakuje oczyszczaczy powietrza. Różnią się one wydajnością, zastosowanymi filtrami, dodatkowymi funkcjami oraz ceną. Jeśli chcemy wybrać dobry oczyszczacz powietrza dla alergika, powinniśmy zwrócić uwagę, czy ma następujące parametry:

  • Filtr HEPA - czy filtr HEPA usuwa alergeny? Tak, wszystkie alergeny wziewne to stałe, drobne cząsteczki, z którymi doskonale radzi sobie filtr HEPA. Jest on zbudowany z cienkich mikrowłókien, w których znajdują się mikroskopijne pory, zatrzymujące zanieczyszczenia większe niż 0,3 µm. Filtry HEPA występują w różnych klasach - od E10 do H14, przy czym w domowych oczyszczaczach producenci zazwyczaj stosują filtry klasy E11, E12 oraz H13, czyli takie, które zatrzymują od 95% do 99,95% zanieczyszczeń. To właśnie filtr HEPA odpowiada za skuteczność filtracji zanieczyszczeń. Poza nim wiele oczyszczaczy ma również inne filtry, np. wstępny i węglowy, które usuwają inne rodzaje zanieczyszczeń.
  • Jonizator powietrza - w walce z alergenami bardzo pomocny są jonizatory powietrza. Ich zadaniem jest wytwarzanie ujemnych jonów, które łączą się z jonami naładowanymi dodatnio. Dzięki temu zanieczyszczenia opadają na podłogę, a nie unoszą się w powietrzu, co sprawia, że znacznie łatwiej można je usunąć. Poza tym jonizatory poprawiają jakość powietrza, sprawiając, że staje się rześkie i zdrowie. Oczyszczacz na alergię powinien mieć zatem wbudowany generator jonów.
  • Funkcja nawilżania - w przypadku alergii warto zadbać również o odpowiednie nawilżenie powietrza. Dla alergika, dla astmatyka, a nawet dla wieloletnich palaczy przesuszone powietrze jest szkodliwe, ponieważ unosi się w nim więcej alergenów. Z drugiej jednak strony powietrze nie może być zbyt mocno nawilżone, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy kurzu domowego. Alergicy powinny jednak zainwestować w oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, aby mogli samodzielnie kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu. Takie urządzenia mają bowiem czujniki wilgotności, dzięki czemu nawilżają powietrze do właściwego poziomu.
  • Cicha praca - aby działanie oczyszczacza powietrza było skuteczne, musi on pracować przez cały czas, bez żadnej przerwy. Oznacza to, że będzie pracował również w nocy. Właśnie dlatego oczyszczacz powietrza dla alergika powinien być na tyle cichy, by jego praca nie zakłócała snu. Warto zatem skupić się na urządzeniach, które pracują z głośnością nieprzekraczającą 30 dB. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w nocny tryb pracy, podczas którego wentylator obraca się wolniej i znacznie ciszej. Takie oczyszczacze są również polecane dla dzieci.

Alergia na kota a oczyszczacz do domu

Wiele osób od urodzenia zmaga się z alergią na kota. Na wstępie wyjaśnimy jednak, że to nie sierść kota wywołuje reakcje alergiczne, tak jak powszechnie się uważa, ale białka Fel d1, które występują na jego skórze oraz w gruczołach ślinowych. Osoby, które są uczulone, ale nie chcą rozstawać się ze swoim pupilem, mogą skutecznie ograniczyć kontakt z alergenami. Ważne jest tu zachowanie odpowiedniej higieny i czystości w domu, a także niewpuszczanie zwierzaka do sypialni. Okazuje się, że z kocią sierścią dobrze radzą sobie również oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA. Są w stanie skutecznie usunąć z powietrza część alergenów, zmniejszając w ten sposób dolegliwości alergiczne. Do domu, w którym mieszka zwierzak warto wybrać oczyszczacz, który ma też filtr węglowy, pochłaniający przykre zapachy.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza dla alergika?

Wiele osób zastanawia się, czy oczyszczacz rzeczywiście pomaga na alergię. Owszem, jednak musimy pamiętać, aby zakupić odpowiednie urządzenie. Oczyszczacz dla alergika powinien mieć wszystkie wymienione wyżej parametry, aby skutecznie usuwał unoszące się w domu alergeny. Ważną rolę odgrywa też jego wydajność, która powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia.

Zastanawiasz się, gdzie kupić uzdatniacz powietrza? Sprawdź asortyment sklepu online Inlago.pl!